Chcem investovať
September na trhoch potvrdil povesť mesiaca poklesov
19. 10. 2022 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Po júlovom výraznom poskočení trhov prišli dva negatívne mesiace, ktoré napokon poslali akcie rozvinutých trhov za tretí štvrťrok o 6 % nadol. Globálne dlhopisy padali až o 7 %. K oživeniu v júli prispelo to, že trhy začali započítavať do cien znižovanie úrokových sadzieb zo strany amerického Fedu v roku 2023. To vyvolávalo nádej na mäkké pristátie ekonomiky.

V auguste však Fed a ďalšie centrálne banky na svojom summite v Jackson Hole zopakovali, že ich prioritou zostáva bojovať proti inflácii a nie podporovať rast. Spôsobilo to prudký rast vo výnosoch dlhopisov a výpredajoch akcií v druhej polovici štvrťroka. Centrálne banky navyše podporili svoje vyhlásenia zvýšením sadzieb. Fed zvyšoval sadzby o 1,5 %; ECB o 1,25 % a britská BoE o 1 %. Trhy začali započítavať do ceny aktív agresívnejší spôsob budúceho zvyšovania sadzieb, keď v USA sa očakávajú základné sadzby na 4,5 %, v eurozóne na 3,5 % a v Británii 5,75 %.

Globálne inflačné tlaky sa v priebehu štvrťroka zmiernili v dôsledku nižšej ceny ropy a cien potravín. Cena americkej ropy WTI od začiatku klesla júla takmer o 30 %, zatiaľ čo index svetových cien potravín klesol na najnižšiu úroveň od začiatku vojny na Ukrajine. Jadrová inflácia však vo všeobecnosti zostáva výrazne nad úrovňou cieľov centrálnych bánk, čo je dôvod, prečo trhy výrazne zvýšia ceny sadzieb v nadchádzajúcich mesiacoch.

Globálne ekonomické údaje sa za ostatné tri mesiace opäť zhoršovali – znižoval sa globálny hospodársky rast, klesali aj nálady podnikateľského sektora. Prieskumy ukázali, že Európa, Veľká Británia aj USA balansujú na pokraji recesie. Pozitívom však je, že globálny akciový trh vo všeobecnosti klesol pod svoj 25-ročný priemer. Dokonca aj v USA sa trh v súčasnosti obchoduje s pomerom ceny a zisku (P/E) 15,6 vs. dlhodobý priemer 16,6. Tieto ocenenia sú však založené na súčasných prognózach konsenzuálnych analytikov pre rast ziskov, ktoré sa postupne revidujú smerom nadol. Preto by sme ešte potenciálne mohli vidieť ďalší pokles akcií.

Na trhoch nič nové, nedarí sa

Akcie počas uplynulého mesiaca pokračovali v poklese. Trh by podľa posledných informácií nemal počítať so skorým znižovaním sadzieb, práve naopak. Vysoká inflácia núti centrálne banky naďalej zvyšovať sadzby v agresívnom tempe, čo tlačí na pokles rizikových aktív, ale aj predmetných dlhopisov. Pre Fed je väčším rizikom zakorenenie vysokej inflácie v ekonomike ako spomalenie rastu. Na konci roka budú základné sadzby dosahovať v USA 4 % a táto skutočnosť nebude pre ekonomiku bezbolestná. ECB sa bude snažiť držať krok, v opačnom prípade by riskovala ďalšie oslabenie eura. Počíta sa so sadzbami v blízkosti dvoch percent.

Široko diverzifikovaná akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ poklesla medzimesačne o 7,5 %. Najviac sa na tomto poklese podieľali akcie málo rozvinutých krajín s prepadom o 10,7 %, nasledovali stredné americké spoločnosti s -9,1 %. V tesnom závese za nimi boli veľké americké firmy z indexu S&P 500, ktoré klesali o 8,1 %. Relatívne najúspešnejšie boli akcie japonských firiem s poklesom 4,25 %.

Dlhopisy majú za sebou jeden z najhorších rokov. Ich ceny klesajú a výnosy prudko rastú. Dôvodom je politika centrálnych bánk a ich tlak na rast sadzieb s cieľom dostať infláciu čím skôr pod kontrolu. Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ medzimesačne poklesla o 3,7 %. Podpísal sa na tom sedempercentný pokles dlhopisov rozvíjajúcich sa štátov, ktoré majú svoj dlh v USD. Posilňovanie dolára má negatívny dopad na dlh týchto štátov, ich dlh predražuje. Napriek očakávaniu budúceho znižovania inflácie v roku 2023 sa nedarilo európskym inflačným dlhopisom, ktoré klesali o 6 %. Jedinou kategóriou, kde sme zaznamenali rast boli americké korporátne dlhopisy v USD s pohyblivou úrokovou sadzbou.

Alternatívna manažovaná stratégia Across Intelligent Alternative Portfolio+ sa opäť medzimesačne ocitla v negatívnom teritóriu, keď padala o 7,6 %. Klesal aj realitný gigant Vonovia, ktorý stratil 17,7 %. Kryptomeny šli ruka v ruke s akciovými investíciami, ktoré atakovali -5,2 %. Nedarilo sa ani privátnym emisiám, ktoré klesli o -12,1 %. Len s malou stratou skončili absolute return stratégie, ktoré zahŕňajú aj derivátne obchody, ktoré klesli o 1,7 %. Za celý rok 2022 však posilnili o viac ako 25 %.

Dlhopisy nášho regiónu sú stále pod vplyvom konfliktu

Dlhopisy strednej a východnej Európy ostávajú naďalej v nevôli investorov kvôli rusko-ukrajinskému konfliktu. Ukrajincom sa od augusta darí protiofenzíva a získavajú úspechy na severe aj na západe frontu. Pokračovanie konfliktu sa však stále premieta do cien spomínaných dlhopisov. Od vypuknutia konfliktu ostávajú s približne 30 %-nou stratou. Jedným z posunov je skutočnosť, že veľkí inštitucionálni investori s podielom viac ako 75 % odsúhlasili odklad splatnosti ukrajinských štátnych dlhopisov o 2 roky. Napriek obavám investorov sú stále silné dôvody na splatenie záväzkov zo strany jednotlivých dlžníkov. Ceny dlhopisov ostávajú relatívne nízko a sú v nich započítané rizikové prirážky. Bond+ za posledný mesiac vzrástol o 0,8 %.

Pokles neobišiel ani satelitné investície

Negatívny sentiment neobišiel ani doplnkové investície v portfóliu klientov. Zelené energie, robotika, elektrické automobily, technologické spoločnosti aj sektor videohier klesli o viac ako 10 %. Paradoxne jednou z mála investícií, ktoré stúpali, bol bitcoin.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
V Across Private Investments pôsobí od roku 2017, v súčasnosti zastáva pozíciu Chief Investment Officer a zároveň podpredsedu predstavenstva. Zodpovedá za riadenie portfólio manažmentu, obchodovanie na finančných trhoch a produktový manažment. Absolvoval zahraničný obchod na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave, tréningové programy zamerané na obchodovanie s finančnými derivátmi vo Viedni, Londýne a New Yorku. Na predchádzajúcich pôsobiskách manažoval luxemburský privátny investičný fond, riadil obchodovanie s cennými papiermi na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, koordinoval obchod s energetickými derivátmi a komoditami, pôsobil aj ako risk manager. Od júna 2021 sa stal členom výkonného výboru Asociácie obchodníkov s cennými papiermi.