Chcem investovať
38. TÝŽDEŇ: Sadzby sa opäť navýšili
18. 09. 2023 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Blog
Analýzy
Blog

Európska centrálna banka pokračuje v boji s infláciou a zvýšila základnú úrokovú sadzbu už na 4,5 %. Sadzby ostanú vyššie tak dlho, ako bude nevyhnutné pre skrotenie inflácie. Inflácia síce klesá, ale projekcie naznačujú, že ostane vyššie po dlhšiu dobu a mierne nad cieľom ECB. Práve preto banka siahla po ďalšom zvyšovaní sadzieb.

ECB prekvapila

Ešte pred dvoma mesiacmi sa projektovalo, že v septembri dôjde k poslednému zvýšeniu sadzieb. Trhoví analytici však posledné dva týždne, keď ekonomika vykazovala spomalenie, očakávali, že pravdepodobnosť rastu sadieb bude čoraz nižšia. ECB prekvapila a pokračuje v boji s infláciou a sadzby posunula o 0,25 % na 4,5 %.

„Sadzby ostanú vyššie tak dlho, ako bude nevyhnutné pre skrotenie inflácie,“ odkazuje guvernérka Lagardová. To znamená, že cudzie zdroje sa opäť predražia. Stúpnu sadzby na hypotékach, štátnych dlhopisoch či spotrebných úveroch. Inflácia síce klesá, ale projekcie naznačujú, že ostane vyššie po dlhšiu dobu a mierne nad 2 %-ným cieľom ECB. Práve preto banka siahla po ďalšom zvyšovaní sadzieb.

Trhy už túžobne očakávajú zlom cyklu. Čakajú, kedy sa sadzby začnú postupne znižovať. Lebo zo strany ECB ide o neustále priťahovanie kohútikov na tepnách ekonomiky. Nie preto, že by ju chceli zhodiť do recesie, ale preto, že sadzby stále dokázala absorbovať a inflácia neklesá dostatočne rýchlo. Za hlavný dôvod zhoršeného inflačného výhľadu sa považujú práve ceny ropy a pohonných hmôt, ktoré vstupujú do cenotvorby širokej palety tovarov. Prakticky všetko, čo sa musí transportovať, bude mať v sebe zložku pohonných hmôt.

O to viac sa ukazuje slabosť európskej ekonomiky v prípade energetickej závislosti na rope a dovážaných fosílnych palivách. Ak by si Európa dokázala vyrábať energiu sama a presúvať tovary za pomoci elektromobilov, získala by  kontrolu nad cenami za „pohonné hmoty“. Dnes OPEC škrtí produkciu, aby dostal ceny ropy na svetových trhoch vyššie – čo sa mu darí. Podkopáva tým snahy ECB o znižovanie inflácie. Tá musí pristupovať k ďalším reštriktívnym politikám a zvyšovať úroky. Obnoviteľné zdroje nie sú len o záchrane planéty malými Európanmi, ale aj o získaní vyššej nezávislosti nad cenotvorbou za energie na starom kontinente. Dnes sme vystavení svojvôli arabského sveta či Ruska, či spojencov v podobe USA.

Graf: Vývoj základnej sadzby ECB za posledných 10 rokov; Zdroj: Tradingeconomics.com

Blíži sa regulácia AI, na detailoch sa nezhodnú ani najvýznamnejší hráči

Senát v Spojených štátoch reflektuje na rýchly pokrok v AI a chce do roka prijať legislatívu na čiastočnú reguláciu tejto prevratnej technológie. Regulácia má povzbudiť rýchly rozvoj umelej inteligencie a zmierniť jej najväčšie riziká. V stredu Kongres zvolal stretnutie niektorých najvýznamnejších technologických výkonných riaditeľov, aby sa ich opýtal, ako by to mal urobiť. Na ich odporúčania však nemusí prihliadať

Stretnutia sa zúčastnili dve desiatky technologických výkonných riaditeľov, zástancovia AI technológie a skupiny pre ochranu občianskych práv. Zúčastnili sa aj Mark Zuckerberg z Meta, Elon Musk z Tesla a X, Sam Altman z OpenAI a bývalý generálny riaditeľ Microsoftu, Bill Gates. Bolo pozvaných všetkých 100 senátorov, no verejnosť bola v tomto prvom kroku vylúčená.

„Bol to veľmi civilizovaný rozhovor medzi niektorými z najinteligentnejších ľudí na svete. Potrebujeme rozhodcu a jasné pravidlá,“ povedal Musk po odchode zo stretnutia. Poznamenal, že existuje jasný konsenzus, pričom takmer každý zdvihol ruku, keď sa kongres spýtal, či si myslia, že je potrebná nejaká regulácia.

Technologickí lídri predstavili svoje názory, pričom každý účastník mal tri minúty na prejav na tému podľa vlastného výberu. Musk a bývalý generálny riaditeľ Google, Eric Schmidt, zdôraznili existenčné riziká, ktoré predstavuje umelá inteligencia. Zuckerberg spomenul otázku uzavretých vs. „open source“ modelov umelej inteligencie a generálny riaditeľ IBM Arvind Krishna vyjadril svoj odpor voči licenčnému prístupu, ktorý preferujú iné spoločnosti – napríklad Microsoft.

Zdá sa, že existuje široká podpora pre nejaké formy nezávislých posudkov AI systémov. Napriek tomu boli niektorí senátori kritickí voči súkromnému stretnutiu a tvrdili, že technologickí výkonní riaditelia by mali vypovedať verejne. Je jasné, že určitá forma regulácie príde, no na detailoch a charaktere sa ešte dnes nevedia zhodnúť ani najvýznamnejší hráči z technologického sektora.

Obrázok: Teslabot; Zdroj: Shutterstock

Čo prinesie nový týždeň?

Nový týždeň prinesie výsledky inflácie z európskej ekonomiky. Očakáva sa, že ceny sa medziročne zmenili o 5,3 %, tak ako minulý mesiac. Z USA uvidíme rozhodnutie o úrokových sadzbách. Fed by ich mal ponechať na úrovni 5,5 %.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.