Napriek obavám a krízam, ktoré na nás sršia z novinových titulkov, ak sa pozrieme na valuácie jednotlivých tried aktív zistíme, že je stále dobrý čas na investovanie. To, čo sa bude diať v najbližších mesiacoch, z pohľadu dlhodobých investorov nemá žiaden význam. Čo význam má, je pozerať sa na príležitosti na trhu a tie sa snažiť využiť vo svoj prospech.
Novinové titulky cielia na náš inštinktívny strach, aby pútali pozornosť a vzbudili emócie. To nás môže vyburcovať k neuváženej reakcii a chybnému investičnému rozhodnutiu, napríklad predať svoje investičné portfólio, čo môžeme neskôr ľutovať. Napriek energetickej kríze, invázii vojsk Ruska na Ukrajinu a eskalácii izraelsko-palestínskeho konfliktu má stále najvyšší zmysel investovať a držať sa stanovenej stratégie. Nie nadarmo sa hovorí, že investície sú ako mydlo – čím viac sa ich dotýkame, tým viac miznú.
Príležitosť 1: Dlhopisy s vysokými výnosmi
Dlhopisy aktuálne nesú najvyššie výnosy za posledných 10 rokov a pri väčšine z nich neboli za poslednú dekádu atraktívnejšie ako sú dnes. To inak povedané znamená, že dlhopisy sú v zľave a poskytujú od 4 -9 % v závislosti od rizika konkrétnych dlhopisov. Na dlhopisový trh priniesol aj Across svoje riešenia v podobe korporátneho dlhopisu DAPU1 alebo dlhopisového, široko diverzifikovaného indexu Across Bond Index, ktorý nenesie žiadne riziko skupiny a vydáva ho švajčiarska entita Vontobel.
Graf 1: Porovnanie historického výnosu na jednotlivých triedach dlhopisov. Pomôcka – modrá bodka je pri väčšine najvyššie, čo značí najvyšší výnos za poslednú dekádu, zdroj: JP Morgan
Príležitosť 2: Podhodnotené akcie
Ak sa pozrieme na akcie, tie sú buď podhodnotené oproti dvadsaťpäťročným priemerom alebo blízko svojho priemeru. Japonsko, Európa aj Čína je ocenená lacnejšie vzhľadom na zisky, ktoré firmy z týchto regiónov aktuálne generujú. Rozvojové trhy sú na 25-ročnom priemere a americké akcie sú len veľmi mierne nad ním – no nie dramaticky. To naznačuje, že ani akcie dnes nie sú nadhodnotené, skôr podhodnotené. Na túto situáciu reaguje aj náš Across Equity index, ktorý práve podhodnotené regióny mierne prevažuje a nadhodnotené mierne podvažuje.
Graf 2: Porovnanie zisku k cenám akcií P/E ratio. Svetlomodrá bodka je aktuálne pod 25-ročným priemerom pri väčšine regiónov, čo značí lacnejšie akcie ako 25-ročný priemer. Inak povedané – stále atraktívne valuácie na nákup, zdroj: JP Morgan
Niekto by mohol namietať, že dopad vysokých úrokov na firmy ešte len príde a po spomalení ekonomiky dôjde k poklesu akcií. Firmy si však udržujú nadpriemerné marže vo väčšine sektorov. V roku 2020 a 2021 to bolo najviac v histórii, aktuálne sú ale nad dlhodobým priemerom. Čo znamená, že aj v prípade spomalenia ekonomiky majú firmy odkiaľ čerpať rezervy, respektíve znížiť svoje marže, aby udržali svoje podniky v chode. Dočasne znížia svoje zisky, ale majú rezervný vankúš na preklenutie horších časov.
Graf 3: Ziskové marže firiem z indexu S&P500 a operačné marže jednotlivých sektorov porovnané s historickým rozpätím od roku 2010. Väčšina zo sektorov má nadpriemerné marže, zdroj: JP Morgan
Z ekonomických predstihových ukazovateľov je jasné, že v prípade rastu globálnej ekonomiky nás nečakajú ľahké časy. Európa, USA aj Čína bude spomaľovať. Niet sa ale čomu čudovať, najrýchlejší rast úrokových sadzieb v histórii si spomalenie ekonomiky nutne vyžiada. Dnes je pre všetkým ale veľkým prekvapením, ako ekonomiky napriek tomuto úrokovému šoku dobre odolávajú a sú nateraz schopné sa adaptovať. Nie je to jednoduchá situácia, no ako ukázali vyššie spomenuté fakty aj takéto časy prinášajú množstvo zaujímavých príležitostí, ktoré ako dlhodobí investori chceme využívať.
Ak máte záujem sa poradiť, aký typ investície by bol vzhľadom na váš investičný cieľ a dostupné prostriedky najvhodnejší, prosím kontaktujte svojho investičného konzultanta alebo nám napíšte krátky email na info@across.sk a my sa vám ozveme späť.