Chcem investovať
Október na finančných trhoch: obavy z rastu a volatilita pred voľbami v USA
12. 11. 2024 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Október priniesol na finančné trhy nestabilitu a volatilitu, keď investori stále čelili obavám z rizík spojených s rastom svetovej ekonomiky. Tieto obavy pretrvávajú napriek prejavom odolnosti, najmä v rámci ekonomiky Spojených štátov. Situáciu navyše ovplyvňovali blížiace sa americké prezidentské voľby, ktoré vyvolávajú neistotu, čo sa týka potenciálnych politických zmien, ako aj dopadu na infláciu a úrokové sadzby.

Akciové trhy v rozvinutých krajinách za október zaznamenali pokles o 2 %, pričom rastové akcie prekonali svoje hodnotové náprotivky, hoci zaznamenali pokles o 1,8 %. Akcie menších spoločností sa prepadli o 2,7 %, keďže spomaľujúce sa ekonomické tempo na ne naďalej doliehalo. Výkonnosť japonského trhu bola najlepšia, a to aj napriek obavám, že potreba prísnejšej politiky a posilňovanie jenu môže ovplyvniť exportne orientované firmy. Negatívny vplyv mali aj politické neistoty po nedávnych voľbách.

Trhy rozvojových krajín oslabili o 4,3 %, pričom trpeli pre silný americký dolár, výber ziskov v Indii a nestabilitu na čínskych akciových trhoch. Čínske indexy boli ovplyvnené neistotou, či opatrenia ohlásené v septembri na podporu ekonomiky prinesú očakávaný efekt. Politici zaviedli nové opatrenia, ktoré miestnym vládnym správam umožňujú financovanie nákupu pôdy od developerov, čím sa snažia udržať stabilitu v sektore nehnuteľností. Ak však silný dolár bude naďalej tlačiť na tieto trhy, ich oživenie sa môže spomaliť.

Na peňažných trhoch sa prejavila sila americkej ekonomiky a neistota spojená s možnými zmenami politiky po voľbách, čo spomalilo očakávané zníženie úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému. Barclays Global Aggregate Index zaznamenal návratnosť -3,4 %. Globálne realitné investičné fondy (REITs) oslabili o 4,5 %, keď investori očakávajú pomalší postup pri znižovaní úrokových sadzieb zo strany Fedu. Dlhopisy rozvojových krajín skončili s výnosom -1,8 %, čo bol dôsledok tlaku silného dolára.

Globálny index štátnych dlhopisov klesol o 3,7 %, čo odzrkadľuje neistotu ohľadom budúceho vývoja úrokových sadzieb. Historicky však začiatok cyklov znižovania sadzieb zvyčajne viedol k výrazným výnosom na štátnych dlhopisových trhoch v nasledujúcich rokoch.

Správa o indexe spotrebiteľských cien (CPI) v USA za september ukázala, že inflácia sa zmiernila menej, než sa očakávalo. Mesačný nárast inflácie dosiahol 0,2 %, zatiaľ čo medziročný nárast bol 2,4 %, čo je najnižšia ročná miera rastu od začiatku roka 2021. Fed, ktorý v septembri znížil úrokové sadzby o 50 bázických bodov, čelí výzve pri snahe udržať stabilný trh práce a cenovú stabilitu. Silný trh práce a odolná inflácia však znížili pravdepodobnosť ďalšieho znižovania sadzieb o rovnaké hodnoty v najbližších mesiacoch.

V Európe bola medziročná inflácia revidovaná smerom nadol na 1,7 %, ale októbrové údaje opäť stúpli na 2,0 %, prevažne v dôsledku cien energií. Európska centrálna banka (ECB) v reakcii na slabnúcu ekonomickú dynamiku, najmä v priemyselnom sektore, oznámila tretie zníženie sadzieb o 25 bázických bodov v roku, čím znížila úrokovú sadzbu na 3,25 %. Prezidentka ECB Christine Lagardeová však zdôraznila, že budúce kroky budú závisieť od ďalších ekonomických dát.

Napriek poklesu zostáva základným scenárom mierne pristátie s klesajúcou infláciou a miernymi sadzbami. Tento scenár by mohol vytvoriť príležitosti pre rôzne triedy aktív, keďže akcie by mohli zostať podporené, hoci sa pozornosť presunie z technológií na iné sektory. Dlhopisové trhy pravdepodobne zostanú volatilné, kým sa nevyjasní vývoj znižovania sadzieb, ale historicky klesajúce sadzby často podporili návratnosť štátnych dlhopisov.

Slabší pokles sadzieb a obavy zo spomalenia ekonomiky

Neistota na kapitálových trhoch si v októbri vybrala svoju daň aj na riešení Acrossu zameranom na akciový trh, Across Equity Index. Portfólio klesalo o 2 %, avšak za ostatných 12 mesiacov prinieslo zhodnotenie viac ako 22 %. Najviac sa darilo akciám malých amerických spoločností s prírastkom 2,2 %, ktoré boli do portfólia nedávno pridané. Ostatné zložky skončili v červených číslach. Najmenej performovali európske akcie s poklesom -3,4 %, akcie rozvíjajúcich sa trhov klesali o -1,9 % a americký široký index S&P 500 o -0,3 %, rovnako ako technologický index Nasdaq.

Dlhopisové investície po solídnych mesiacoch korigovali svoj rast. Dlhopisové riešenie Across Bond Index klesalo o 1,6 %, za posledný rok si však pripísalo 5,85 %. Hlavným driverom boli dáta inflácie, ktoré neklesali tak dynamicky, ako by centrálne banky potrebovali. Trh tak zvažoval možnosť ústupu od ďalšieho intenzívneho znižovania sadzieb. Najmenej sa darilo americkým dlhopisom s dlhou splatnosťou. Tie klesali až o -5,8 %. V pozitívnom teritóriu skončili európske dlhopisy s vyšším výnosom, ktoré rástli o 0,4 %, rovnako ako aj dlhopisy s plávajúcim výnosom. V stratách ostali ešte globálne agregované dlhopisy -1,7 % a dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín -1,8 %.

K dlhopisom a akciám sa pridali aj alternatívne investície v Across Alternative Index, ktorý v októbri padal o 0,9 %. Za rok 2024 si však už pripísal takmer 4 %. Darilo sa predovšetkým private equity, ktoré už citlivejšie vnímajú blížiaci sa pokles sadzieb. Počas októbra si  pripísali 2,0 %. Nezaostali ani komodity, ktoré zhodnotili v indexe o 0,7 %. Infraštruktúra klesala o -2,1 percentuálneho bodu. Podobné straty počas októbra zaknihovali aj reality, -1,2 %.

 

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
V Across Private Investments pôsobí od roku 2017, v súčasnosti zastáva pozíciu Chief Investment Officer a zároveň podpredsedu predstavenstva. Zodpovedá za riadenie portfólio manažmentu, obchodovanie na finančných trhoch a produktový manažment. Absolvoval zahraničný obchod na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave, tréningové programy zamerané na obchodovanie s finančnými derivátmi vo Viedni, Londýne a New Yorku. Na predchádzajúcich pôsobiskách manažoval luxemburský privátny investičný fond, riadil obchodovanie s cennými papiermi na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, koordinoval obchod s energetickými derivátmi a komoditami, pôsobil aj ako risk manager. Od júna 2021 sa stal členom výkonného výboru Asociácie obchodníkov s cennými papiermi.