Rastúce obchodné napätie na globálnej úrovni predstavuje riziko pre ekonomiku eurozóny, upozornila Európska centrálna banka (ECB) vo svojej polročnej správe o finančnej stabilite. „Možné ďalšie posilnenie protekcionistických tendencií vo svete vyvoláva obavy z potenciálne nepriaznivého vplyvu na globálny rast, infláciu a ceny aktív,“ uvádza správa.
ECB tiež konštatovala, že slabý ekonomický rast predstavuje väčšiu hrozbu ako vysoká inflácia v 20-člennej eurozóne. Napriek tomu, že rast eurozóny v treťom štvrťroku dosiahol dvojročné maximum na úrovni 0,4 % a inflácia sa v októbri vyšplhala na 2 %, slabý rast zostáva kľúčovým problémom.
Finančné trhy zaznamenali rast kolísania po amerických voľbách, pričom ECB upozorňuje, že ďalšie výkyvy sú pravdepodobnejšie vzhľadom na vysoké ocenenia aktív a koncentráciu rizík.
Neistotu navyše zvyšujú geopolitické faktory ako vojna na Ukrajine, situácia na Blízkom východe a očakávané kroky americkej administratívy. Donald Trump plánuje zavedenie 10 % ciel na všetky dovozy do USA, pričom niektoré krajiny, ako napríklad Čína, môžu čeliť ešte vyšším sadzbám. Odborníci varujú, že takýto krok by mohol oslabiť exporty eurozóny a prinútiť ECB znížiť úrokové sadzby.
Podľa podpredsedu ECB Luisa de Guindosa je výhľad rastu v eurozóne slabý, pričom spotrebitelia znižujú výdavky. „Máme veľmi krehkú situáciu. Spotrebitelia nemajú dôveru a na to sa nabaľujú ďalšie riziká,“ uviedol.
Správa upozorňuje aj na riziká spojené s rastúcimi nákladmi na obsluhu dlhu, slabými verejnými financiami v niektorých krajinách a kreditnými rizikami pre malé firmy a domácnosti s nižšími príjmami, ak dôjde k ďalšiemu spomaleniu rastu.