Chcem investovať
Investori majú za sebou nadpriemerný rok, rast trhov môže pokračovať aj v roku 2025
11. 12. 2024 Čas čítania: 7 min
Tlačové správy
Tlačové správy

Investori majú za sebou druhý nadpriemerne úspešný rok po sebe. Objem investícií slovenských investorov v podielových fondoch prekročil hranicu 14 miliárd eur. Z hľadiska aktív sa globálne najviac darilo akciám technologických spoločností, korporátnym dlhopisom, kryptomenám či private equity. Budúci rok môže zamiešať kartami nižší ekonomický rast, ale aj politika Donalda Trumpa. Vyšší potenciál na rast môžu mať neamerické akcie a korporátne dlhopisy. Rozhodnutia slovenských investorov navyše ovplyvní aj konsolidačný balíček. Zavedenie transakčnej dane a zvýšenej DPH môže viesť k nižším úsporám a k nižšiemu investičnému apetítu. Kvôli vyššej inflácii budú musieť slovenskí investori „loviť výnosy“ vo viac rizikových vodách, aby sa pred ňou ochránili. Vyplýva to z analýz a predikcií spoločnosti Across Private Investments.

Víťazi a porazení v roku 2024

Rok 2024 sa na finančných trhoch niesol v znamení dynamických zmien, ktoré však vo väčšej miere korešpondovali s očakávaniami Across Private Investments. Už na začiatku roka bolo zrejmé, že úrokové sadzby začnú postupne klesať, inflácia sa navráti k cieľom centrálnych bánk a finančné trhy môžu pokračovať v raste aj po úspešnom roku 2023. Tieto predpoklady sa začali ešte viac napĺňať s poklesom sadzieb počas leta, čo vytvorilo priestor pre posun kapitálu z konzervatívnych peňažných fondov do rizikovejších, no atraktívnejších aktív, ako sú korporátne dlhopisy a akcie. Najviac sa tento rok darilo technologickým spoločnostiam, finančnému a IT sektoru, ale aj obrane. Napríklad len akcie Nvidie vzrástli o 173 %, tzv. Veľká sedmička technologických firiem si polepšila o 41 %, finančný sektor vzrástol o 44 % a zbrojársky priemysel o 27 %. Menej sa darilo obnoviteľným zdrojom, ktorých akcie klesli o 29 %. „Spomedzi aktív boli víťazmi na trhoch americké akcie (S&P 500) s 32 % rastom, korporátne dlhopisy s plus 7 %-ami, kryptomeny so 100 % zhodnotením a private equity, ktoré rástlo o 35 %. Z komodít sa darilo zlatu, ktoré si pripísalo 26 %. Výsledok volieb v USA mení smerovanie najvýznamnejšej ekonomiky sveta v niektorých oblastiach, no podľa očakávaní akciovým trhom zásadnejšie neuškodil,” hovorí Andrej Rajčány, Chief Investment Officer Across Private Investments.

Ako investovali Slováci v roku 2024

Rok 2024 bol významným obdobím aj pre slovenských investorov, kedy objem investícií prekročil hranicu 14 miliárd eur v podielových fondoch.  Investori sa tešili z nadpriemerných výnosov už druhý rok po sebe aj napriek pomalšiemu ekonomickému rastu Eurozóny. Slováci boli v investovaní aktívni najmä na jeseň, pričom najviac kapitálu pridali do svojich portfólií v septembri. Naopak, najmenej investovali v letných mesiacoch, konkrétne v júni. „Hlavnými ťahúňmi boli investície do akciových fondov, ktoré v priemere zhodnotili investície Slovákov o viac ako 25 %. V centre záujmu však boli aj dlhopisy, ktoré pri aktuálnych výnosoch ponúkali atraktívnu kombináciu stability a výnosu. V roku 2024 rástli dlhopisové fondy v priemere o necelých 7 %,“ vysvetľuje Andrej Rajčány, Chief Investment Officer Across Private Investments.

Trendy, ktoré ovplyvnia rok 2025

Rok 2025 bude charakteristický viacerými kľúčovými trendmi, ktoré ovplyvnia nielen slovenských, ale aj globálnych investorov. Predpokladá sa, že hlavné ekonomiky v roku 2025 vykážu mierne slabší rast než v predchádzajúcom roku. Centrálne banky budú pokračovať v znižovaní úrokových sadzieb. Čínska centrálna banka sa pripravuje na dodatočné stimuly v prípade nových ciel zo strany USA. „Pokles globálnych úrokových sadzieb povedie k prelievaniu kapitálu z peňažných fondov do iných aktív, pričom najväčší záujem bude pravdepodobne o dlhopisy, ktoré ponúkajú atraktívne úročenie pri relatívne nízkom riziku. Pre investorov do peňažných fondov bude táto voľba logická,” objasňuje analytik Across Private Investments, Dominik Hapl.

Podľa prognóz niektorých finančných inštitúcií by mohol americký index S&P 500 v najbližšej dekáde dosahovať len 3 %-ný ročný výnos vzhľadom na aktuálne valuácie. Proti tejto predikcii budú pôsobiť vládne opatrenia Trumpovej administratívy ako deregulácia, dôraz na efektivitu štátnej správy a podpora inovatívnej ekonomiky. Aj napriek tomu sa však očakáva, že neamerické akcie môžu v najbližších rokoch zhodnocovať viac ako americké. Historické ocenenia uprednostňujú investície v Číne, EÚ či Japonsku. „Očakáva sa, že rozvíjajúce sa trhy na čele s Čínou a krajinami juhovýchodnej Ázie zaznamenajú dynamický rast, ktorý priláka nových investorov. Pre slovenských investorov to prináša príležitosť diverzifikovať svoje portfóliá a využívať výhody rastúcich ekonomík. Neznamená to ale, že americké akcie netreba mať v portfóliu, je tu len logický predpoklad, že ich mierne podváženie môže priniesť svoje ovocie,” vysvetľuje Dominik Hapl.

V oblasti kryptomien nastáva čas na čiastkový výber ziskov. V realitných investíciách možno s poklesom úrokových sadzieb predpokladať ďalší postupný rast dopytu, čo sa pozitívne podpíše pod precenenie nehnuteľností. Medzi sektory s najväčším potenciálom bude patriť digitálna infraštruktúra, robotika a automatizácia v spojení s AI, výroba, distribúcia a skladovanie energie, medicína a vývoj nových liekov a takisto obrana, zbrojárstvo a vesmírny priemysel.

Očakávané dopady konsolidačného balíčka na slovenských investorov

Významný dopad na investičné prostredie bude mať aj konsolidačný balíček. V dôsledku neho porastie inflácia, ktorá by, podľa predikcií NBS, mohla na Slovensku atakovať hranicu 5 %. Pribrzdí sa aj hospodársky rast. Odhady regulátora hovoria, že slovenský rast HDP bude o 0,6 % nižší, teda by mal dosiahnuť úroveň okolo 2,4 %. Slabší rast ekonomiky, môže limitovať rast miezd a vytvárať tlak na domácnosti. Zvýšené ceny v ekonomike a vyššia DPH povedú k nižším úsporám a nižšej schopnosti investovať. Podnikateľské subjekty môžu čeliť vyšším nákladom v dôsledku zavedenia transakčnej dane a zvýšenej DPH. „Slovenskí investori budú musieť kvôli vyššej inflácii „loviť výnosy“ vo viac rizikových vodách, aby sa ochránili pred znehodnotením svojich úspor. To môže viesť k posunu k aktívam, ktoré sú viac rizikové,“ dodáva analytik Dominik Hapl.

Príležitosti a výzvy pre slovenských investorov

Slovenskí investori majú za sebou dva úspešné roky po sebe, avšak s rokom 2025 sa budú musieť prispôsobiť aj novým podmienkam a efektívne reagovať na prichádzajúce výzvy. Predpokladom je, že finančné aktíva budú rásť aj v roku 2025, avšak nie takým tempom ako doteraz a bude ešte viac záležať na správnom výbere investícií. Znižovanie úrokových sadzieb či geopolitické zmeny totiž prinášajú výzvy, ktoré si podľa Across Private Investments vyžadujú flexibilitu a strategické plánovanie.