Chcem investovať
Trhy klesajú, ako by mal investor reagovať?
12. 03. 2025 Čas čítania: 2 min
Ako investovať
Ako investovať

Americké akcie od februára tohto roka v podobe S&P 500 zaznamenali pokles o 8,5 %, čo je najväčšia korekcia od jesene 2023, kedy tento index klesol o 10 % v priebehu troch mesiacov. Hlavným dôvodom poklesu sú aktuálne kroky americkej administratívy a obavy o budúce ekonomické, ale aj geopolitické smerovanie USA. A takisto obavy o vplyv obchodných vojen a o udržanie rastu amerických akcií a ich nadpriemernej ziskovosti. Aktuálne investorov vystrašila aj rýchlosť poklesu,  nakoľko index klesá kontinuálne štvrtý týždeň po sebe. Technologický index NASDAQ 100 klesol o 12,3 %, čo je najviac od roku 2022, kedy dosiahol pokles až 37,3 %. Aktuálne ešte nejde o veľkú korekciu a nie je vôbec jasné, či nejaká veľká nastane. Čo by teda investori mali robiť?

  • Dlhodobý investor by mal zostať pokojný a mal by zostať zainvestovaný. Trhy sa historicky vždy zotavili a pokus o načasovanie trhu je riskantný.
  • Investor by mal skontrolovať, či jeho portfólio stále zodpovedá tolerancii voči riziku a ak je to potrebné, mal by ho rebalansovať.
  • Udržujte rozmanité portfólio naprieč rôznymi triedami aktív, sektormi a regiónmi, aby ste znížili riziko práve prostredníctvom diverzifikácie.
  • Vyhnite sa panike, pretože predaj počas poklesu môže zamknúť straty a spôsobiť, že zmeškáte zotavenie.
  • Priemerujte a pokračujte v pravidelnom investovaní fixnej sumy, aby ste využili nižšie ceny počas poklesu.
  • Informujte sa, ale neprehnane. Sledujte novinky, ale nevyrobte si stratégie na základe denných výkyvov či titulkov v novinách. Držte sa dlhodobej stratégie.
  • Projektujte si prípadné scenáre. Teda čo budete robiť v prípade, ak trhy budú pokračovať v poklese a čo budete robiť, ak sa dnes otočia a budú pokračovať v raste. Pripravujte na to seba a svoje portfólio.
  • Pozerajte sa na pokles na trhu rovnako ako na zľavy v obchode. Pomôže to zmeniť váš prístup z „obávam sa strát“ na „prichádzajú príležitosti“. Čím väčší pokles, tým výhodnejší nákup. Preto dokupujte poklesy kvalitných aktív.
  • Poraďte sa s odborníkom. Ak ste neistý, konzultujte s finančným profesionálom svoje zámery pre personalizované rady.
Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.