Svet za ostatné roky zažil mnoho pádov ale aj vzostupov, a to nielen na finančných trhoch. Prepad na akciových trhoch, ktorého sme boli svedkami vo februári tohto roka, teda nie je ničím výnimočným.
Ak sa pozrieme viac do minulosti, tak tým, ktorí sa strachovali o svoje peniaze a neinvestovali v obave z podobných udalostí, sa táto stratégia neoplatila. Za posledných 30 rokov hodnota amerických akcií vzrástla o neuveriteľných 1936 %! V prípade celosvetových akcií ich hodnota za 30 rokov posilnila o 778 %.
Svet rastie. Počas 20. storočia rástol svetový akciový trh v priemere o 10,4 % ročne. Približne 1000 dolárov investovaných v roku 1900 mohlo do konca roka 1999 dosiahnuť hodnotu viac ako 19,8 milióna dolárov. Pri priemernom 15-percentnom ročnom výnose trvá len 30 rokov, kým sa z 15-tisíc dolárov stane jeden milión dolárov.
Svetovo najznámejší miliardár Warren Buffett si takisto zažil počas svojej vyše 50-ročnej kariéry na finančných trhoch úspechy aj pády. Výrazne zarobil na investovaní do indexových fondov. V liste investorom, ktorý zverejnil nedávno, pripomenul, že pred 10 rokmi investoval do nemanažovaného (pasívneho) S&P 500 indexového fondu a v stávke tvrdil, že zarobí viac ako fondy fondov, ktoré sú aktívne spravované odborníkmi. Nemýlil sa. Za 10 rokov fondy fondov zarobili ročne len od 0,3 do 6,5 %. Indexový S&P fond však priemerne ročne zarobil 8,5 %.
Svet neustále rastie a prináša nielen investorom čoraz viac príležitostí. Napríklad dnes jedna z najhodnotnejších firiem na svete, Google, začala svoju činnosť v roku 1990. Zakladatelia Larry Page a Sergey Brin utriedili ,,chaos“ v hromade materiálov na internete a už desiatky rokov firma zvyšuje svoju hodnotu na trhu. Podobných príkladov je veľa, svetový trh ponúkol v tomto smere za posledné roky zaujímavé možnosti.
Globálna ekonomika sa však v uplynulých rokoch pohybovala v akýchsi ,,vlnách“. V priebehu rokov, najmä počas recesie v USA, ovplyvnili celú globálnu ekonomiku. Napríklad rastúce americké úrokové sadzby z rokov 1986-1989 a skokový nárast ceny ropy v roku 1990 spomalili hospodársky rast v USA. V roku 2001 došlo k prasknutiu dot-com bubliny, ktorá spoločne s teroristickými útokmi na USA z 11. septembra 2001 ukončili desaťročie hospodárskeho rastu. Veľká recesia v rokoch 2007-2009 mala najväčší vplyv, čo spôsobilo spomalenie amerických a európskych ekonomík. Rozvíjajúce sa krajiny (väčšinou v Ázii) však postupne silneli. Za posledných 30 rokov sa kontinuálne zvyšovala životná úroveň ľudí. Len v tomto roku má svetová ekonomika dosiahnuť takmer 4-percentný rast.
Podľa odborníkov sa netreba rastu svetovej ekonomiky len prizerať, ale treba začať investovať. Z dlhodobého hľadiska sa aj Slovákom oplatí zamerať sa na akciový trh, ktorý môže výrazne zhodnotiť ich úspory. Akciový trh poskytuje ochranu voči inflácii, umožňuje dodatočný výnos cez dividendu a dáva možnosť podieľať sa na výsledkoch jednotlivých spoločností či trhov. Pre investora teda nie je otázkou, či investovať do akciového trhu, ale ako, kedy a kam investovať.
V roku 1989 indexové fondy tvorili približne 1 % trhu, dnes tvoria viac ako 23 % aktív v správe fondov. Kým ešte v roku 2005 globálne indexové fondy spravovali len 450 miliárd dolárov, objem spravovaných peňazí aktuálne narástol na takmer 5 biliónov dolárov. Popularita indexových fondov by mala rásť aj v budúcnosti. Prieskumná a konzultačná firma ETFGI odhaduje, že do roku 2020 by sa trh s týmito investičnými fondmi mohol zdvojnásobiť.
Ekonomické vyhliadky globálnej ekonomiky zostávajú naďalej priaznivé, čo predstavuje základný predpoklad na pozitívnu náladu na finančných trhoch.