Očakávania rušného týždňa sa od jeho úvodu napĺňajú do bodky. V utorok investori opäť dostali kvantum správ pre svoje rozhodnutia, a tak nebola núdza o výraznejšie pohyby na trhoch a zvýšenú volatilitu. Väčšiu pozornosť pútalo európske dianie a adekvátne reagovali i tunajšie aktíva, hlavne euro a dlhopisy. Prím zohrali správy okolo Grécka a zverejnenie odhadu vývoja cien v eurozóne v uplynulom mesiaci.
S blížiacou sa piatkovou splátkou Grécka Medzinárodnému menovému fondu, na ktorú by ešte Gréci podľa posledných správ mali nájsť peniaze, európskym správam začína krajina dominovať. Včera sa paradoxne pohľad na situáciu niesol v optimistickom duchu. Investori pozitívne vítali dohodu veriteľov zjednocujúcu ich požiadavky, ktorá bola predložená Aténam ako určité ultimátum a posledná možnosť. Gréci na oplátku o deň skôr Bruselu predložili svoj návrh opatrení na riešenie patovej situácie.
V priebehu dňa sa objavili špekulácie, že Gréci sa chystajú ponuku prijať, čo vo večerných hodinách viedlo ku konštruktívnej nálade v duchu hesla „nakupuj klebety a predávaj skutočné správy“. Zdroje informácií neboli nijako odkryté a nikto zo zúčastnených ich nepotvrdil. Práve naopak je zrejmé, že dva návrhy ponúkajú veľmi málo ústupkov druhým stranám, sú diametrálne odlišné a stále tak zostávame pomerne ďaleko od dohody. Premiér Tsipras s blížiacimi sa splátkami sa dostáva medzi dva mlynské kamene. Na jednej strane ho tlačí akútna potreba vyriešiť situáciu, vyhnúť sa bankrotu a uľaviť citeľný tlak na obyvateľstvo v dôsledku nekončiacich a nič neprinášajúcich rozhovorov ničiacich ekonomiku Grécka prijatím ponuky veriteľov a na druhej stojí radikálne ľavicové krídlo vládnucej strany Syrize, ktoré naďalej odmieta prísne podmienky trojky. V Grécku sa včera opäť otvorene hovorilo o rastúcom riziku predčasných volieb alebo referende.
V utorok zverejnené ekonomické dáta na starom kontinente boli povzbudivé. Najväčší význam pre trhy mal odhad inflácie eurozóny za máj. Ceny medziročne rástli prvýkrát od novembra minulého roka, a to o 0,3%, čo bolo viac ako očakávania. Jadrová inflácia rastom o 0,9% prekonala konsenzus ešte výraznejšie (0,7%). Okrem toho Španielsko prezentovalo výrazný pokles počtu nezamestnaných (o 118 tis.) a nezamestnanosť poklesla i v Nemecku. Producentské ceny v eurozóne svoj pokles v apríli zmiernili na -2,2% z marcových -2,3%.
Rastúci optimizmus ohľadom Grécka a oživujúca sa inflácia viedli k masívnym nákupom eura, ktoré voči doláru posilnilo o viac ako 2%, čo bol najväčší denný prírastok od polovice marca. Rastúca cenová hladina sa markantnejšie podpísala pod dlhopisové trhy v Európe, ktoré v prostredí nízkej likvidity zaznamenali výraznejšie prepady. Investori zvyšovali požadované úročenie. Výnos nemeckého vládneho 10-ročného dlhopisu narástol o 17 bodov na 0,71% a napr. španielske výnosy rovnakej splatnosti sa prvýkrát pozreli nad 2% od novembra minulého roka. Darilo sa jedine gréckemu dlhu. Výnos 2-ročného vládneho dlhopisu poklesol o 136 bodov na 22,97%.
Silnejúce euro, rastúce úročenie a pretrvávajúca neistota ohľadom Grécka nakoniec stiahla európske akcie do strát okolo 1%.
USA zverejnili výraznejší pokles objednávok z tovární oproti očakávaniam, ktorý predstavoval už ôsmy negatívny mesiac z ostatných deviatich. Správa potvrdzuje veľmi vágne oživenie americkej ekonomiky do druhého štvrťroku. Názor, že hospodárstvo je slabšie, ako všeobecne FED predpokladá, prezentovala i jeho členka Laela Brainardová. Obe tieto správy len viac umocnili pohyb na menovom páre euro dolár. Zmenu neponúkli ani silné predaje áut v máji za Atlantikom, ktoré boli najväčšie od začiatku krízy.
Kombinácia uvedených správ ale prekvapivo nedokázala inšpirovať akciových investorov za Atlantikom. Slabší dolár a výhľad uvoľnenej menovej politiky ostal zatienený opatrnosťou v dôsledku obáv pred kľúčovými správami v ďalších dňoch týždňa ako americká nezamestnanosť, ECB alebo finále gréckej ságy.
Americké dlhopisy v sympatii s európskymi trhmi rovnako poklesli, čo tiež brzdilo zisky akcií. No utorkové dianie hralo do nôty komoditám. Tradične slabší dolár a očakávania neskoršieho zvýšenia sadzieb podporili celé komoditné spektrum. V zelenom ukončilo deň zlato i ropa.
Streda zostane rovnako rušným dňom. Bohatá je na všetkých frontoch. Makrokalendáru dominujú PMI indexy za nevýrobné sektory reportované vôkol sveta a súkromný odhad májovej zmeny počtu zamestnaných v USA od ADP. Eurozóna ešte zverejní nezamestnanosť a maloobchodné predaje za apríl. USA pridajú obchodnú bilanciu a Béžovú knihu FEDu, z ktorej bude vychádzať rozhodovanie centrálnej banky o menovej politike na nadchádzajúcom stretnutí.
Dnes kvôli zajtrajšiemu sviatku v Nemecku netradične zasadá ECB. Neočakávame žiadne významné zmeny v jej politike, no cieľom Rady guvernérov a hlavne prezidenta Maria Draghiho bude opäť vyvracať možné očakávania o predčasnom ukončení kvantitatívneho uvoľňovania a zároveň kľučkovať v nepríjemných otázkach ohľadom Grécka a potenciálnych záverov nekončiaceho príbehu. V USA dnes rečnia významní členovia FEDu Charles Evans a James Bullard.
OECD zverejní svoj ekonomický výhľad a vo Viedni sa začínajú stretávať predstavitelia krajín združenia OPEC, ktoré v piatok uzavrie summit vyhlásením o výhľade a produkčných kvótach. Samozrejme nesmieme zabúdať na Grécko, ktorého vplyv na trhy ešte chvíľu nezmizne. Trhy stále čakajú na detaily návrhov veriteľov a Atén. Premiér Tsipras dnes cestuje do Bruselu, čiže by sme sa mohli dočkať aj zverejnenia postoja vlády voči ponuke trojky.
Aktívum | Hodnota | Denná zmena |
S&P 500 | 2 109,60 | -0,10% |
Stoxx 600 | 396,45 | -1,03% |
Euro/dollar | 1,1151 | +2,05% |
Zlato | 1 192,99 | +0,33% |
Ropa WTI | 61,26 | +1,76% |