Piatkové obchodovanie v Európe bolo podľa očakávaní pomerne pokojné. Zverejňené makroúdaje či už z prostredia maloobchodu, trhu práce alebo inflačné čísla pôsobili na investorov pomerne zmiešane. Aj vďaka tomuto a pomerne vysokej miere ignorácie západných investorov voči zvýšenej volatilite čínskeho trhu zakončili európske trhy v blízkosti nuly. Výrazným rastom bránili tiež zverejnené výsledky firiem, ktoré v čoraz väčšej miere poukazujú na slabosť globálnej ekonomiky.
Na druhej strane Atlantiku pokračovala rovnako výsledková sezóna a hoci absentoval vyšší počet reportujúcich firiem, svoje výsledky reportovali ropný giganti Exxon Mobil, Phillips 66 a Chevron, ktoré mali potenciál zahýbať celým trhom. To sa aj stalo nakoľko najmä Exxon Mobil dosiahol v druhom kvartáli najnižší zisk za posledných 6 rokov. To v kombinácii so slabšími výsledkami Chevronu stiahlo nielen akciové indexy do červených čísiel, ale poslalo rovnako výrazne nadol tiež ropu, ktorá si pripísala opäť viac ako 2 percentnú stratu. V piatok sa taktiež v USA zverejňovali čísla zohľadňujúce náklady zamestnávateľov na zamestnancov, ktoré rástli najnižším tempom od roku 1982, čo dáva veľmi slabé vyhliadky na rast miezd a septembrové zvyšovanie úrokových sadzieb FEDom. Aj preto došlo k oslabeniu dolára a k miernemu posilneniu ceny zlata.
Dnešné nočné obchodovanie v Ázii a najmä v Číne skončilo opäť v červených číslach. Nemožno však povedať, že negatívny sentiment trhu nebol zložený na fundamentoch, nakoľko v noci boli zverejnené hodnoty indexu nákupných manažérov (PMI) v priemysle za júl, ktoré dosiahli hodnotu 47,8. Ide o pokračovanie kontinuálneho niekoľko mesačného prepadu daného indexu, ktorý naznačuje pretrvávajúce a závažnejšie problémy v čínskom priemysle a ekonomike ako sa doteraz predpokladalo. O to viac sa dostáva do popredia otázka hodnovernosti a reálnosti oficiálnych štatistík rastu HDP v Číne, ktorý mal v druhom kvartáli rásť o plánovaných 7%. Klesajúca priemyselná produkcia, klesajúci odbyt áut, klesajúca spotreba elektrickej energie a komodít – všetko sú to indikátory charakterizujúce výrazne spomaľovanie rastu ekonomiky, prípadne naznačujúce nadchádzajúcu recesiu. V nadväznosti na uvedené japonský Nikkei uzavrel obchodovanie so stratou 0,18% a čínsky Shanghai Composite momentálne obchoduje v strate cez 2%.
Na dnešné obchodovanie v Európe môže mať spočiatku vplyv negatívny sentiment na trhoch z obáv o kondíciu čínskej, resp. svetovej ekonomiky, pričom neskôr sa očakáva zverejňovanie hodnôt indexu nákupných manažérov PMI v priemysle za júl vo väčšine významných európskych krajín ako Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Britániu i sumárne za celú Eurozónu.
V zámorí dnes očakávame rovnako zverejňovanie priemyselných indikátorov PMI a ISM za júl, spolu s dôležitými číslami o osobnom príjme a spotrebe obyvateľov USA, ktoré môžu naznačiť posilňujúcu alebo ochabujúcu ekonomickú silu obyvateľstva. Výsledková sezóna nám už pomaly končí, čiže z významnejších firiem dnes reportujú svoje výsledky iba britský bankový gigant HSBC a americká poisťovňa AIG.