Chcem investovať
Ekonomika eurozóny spomaľuje
26. 02. 2019 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Predstavitelia ECB vyjadrili znepokojenie zo spomalenia ekonomického rastu. To by podľa ich slov mohlo byť v ďalšom období výraznejšie. Vyplýva to zo záznamu z posledného zasadnutia vedenia banky, ktorý ECB zverejnila minulý týždeň.

Európske makrodáta ťahajú v uplynulých týždňoch za kratší koniec. Významnou brzdou je prešľapovanie najväčších ekonomík – Francúzska (protesty žltých viest), Talianska (rozpočtovo nezodpovedá vláda), no najmä motora Európy – Nemecka, ktoré sa v druhej polovici uplynulého roka takmer dostalo do recesie (pokles medzikvartálneho HDP dva mesiace v rade). Nemecký priemysel zráža nadol najmä slabý čínsky dopyt, neistota spojená s Brexitom a viaceré jednorazové faktory. Nové emisné normy pre automobily sa prejavili v poklese priemyselnej produkcie o 20 %. Nepriaznivé správy sa spájajú aj s farmaceutickým priemyslom. Nízka hladina v nemeckých riekach v dôsledku extrémneho sucha zasa ochromila značnú časť lodnej dopravy. Očakávania biznisu merané cez index Ifo sú aktuálne najhoršie od dlhovej krízy. Spomalenie je cítiť vo všetkých sektoroch od výroby, služieb, obchodu a stavebníctva. Ifo je dobrým predstihovým indikátorom pre vývoj nemeckého HDP. Na základe neho sa udrží v prvom kvartáli blízko nuly. Poukazuje to na spomalenie, avšak recesia je ešte ďaleko. Predstihový indikátor v podobe indexu PMI naopak naznačuje, že dno je blízko a čoskoro môže prísť k obratu.

Zásah do peňaženiek

Hoci ekonomické dáta v eurozóne spomaľujú, netreba sa obávať prepadu do hlbšej depresie, a to vzhľadom na úroveň dopytu a trhu práce. Spomalenie ekonomického rastu sa podľa jeho slov dotkne investorov aj bežných Slovákov. ECB bude vzhľadom na nedostatočné inflačné tlaky pokračovať v uvoľnenej menovej politike, čo vytvára predpoklad rastu akcií a poklesu dlhopisových výnosov. Slovákov aj naďalej čaká prostredie nízkych úrokov na úverových, ale aj depozitných produktoch bánk. Na druhej strane ale rastúca inflácia na Slovensku čoraz viac zasahuje do peňaženiek bežných ľudí. Odovzdanie menových právomocí do Frankfurtu nedovoľuje NBS sprísňovať monetárnu politiku, čo by slovenská ekonomika rozhodne potrebovala.

Spomalenie ekonomiky sa pravdepodobne prejaví aj na slabšej tvorbe nových pracovných miest. Ochladenie tak čaká aj slovenský trh práce. Podľa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v januári medzimesačne vzrástla nezamestnanosť na 5,26 %, hoci medziročne klesla.

Autor: