Chcem investovať
Skorigujú trhy najsilnejšie týždenné zisky tohto roka?
12. 10. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Záver minulého týždňa sa nelíšil od predchádzajúcich dní. Na trhoch pokračoval trend začatý reportom slabej septembrovej americkej nezamestnanosti. A zatiaľ pokračuje i dnes na poludnie. Investori aj v piatok reflektovali hlavne správy a očakávania ohľadom menovej politiky USA. Obchodovanie bolo pokojné a iným správam sa nepriraďovala väčšia vážnosť.

Obchody vyvolané zmenou investorských očakávaní menovej politiky USA a posunom od jej utesnenia k možnému uvoľneniu pokračovali. Ide o zatváranie pozícií na dolári a nákupy do cyklických sektorov (komodity a priemysel) a rozvíjajúcich sa trhov, či dlhopisov. Minulý týždeň bol prudko pozitívny a priniesol viaceré tohtoročné rekordy. Index S&P 500 zatváral zelený v ôsmich dňoch z ostatných deviatich a zaznamenal najlepší týždeň tohto roka. Podobný míľnik zaznamenali i meny rozvíjajúcich sa ekonomík. Európsky index Stoxx 600 ukončil každý deň v týždni zelený. Komodity a dlhopisy poskočili na takmer dvojmesačné maximá.

Pozornosť sa v piatok a cez víkend venovala viacerým prejavom centrálnych bankárov a výročnému sympóziu Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky v hlavnom meste Peru Lime. Väčšina amerických centrálnych bankárov naďalej nevylučuje zvýšenie sadzieb do konca roka, no ich slová už nie sú natoľko presvedčivé a rezonujúce v mikrofónoch. Investori na ne absolútne nereagujú a naďalej priraďujú vyšším úrokom v USA na konci roka 39%-nú pravdepodobnosť. Cez víkend sa v tomto duchu vyjadrila dvojka FEDu Stanley Fisher, ktorý ale upozornil, že zvýšenie sadzieb nie je záväzok, ale očakávanie. Podľa vývoja americkej ekonomiky a medzinárodných rizík bude FED konať. V podobnom duchu sa ešte v piatok vyjadril jeho kolega Dennis Lockhart.

V Lime prekvapivo viacerí predstavitelia rozvíjajúcich sa ekonomík nabádali FED k zastaveniu prokrastinácie pri zvyšovaní sadzieb, ktorá spôsobuje neistotu, nervozitu a volatilitu. Nezvýšenie sadzieb nevyrieši problém v podobe nadmerného dlhu týchto krajín, len oddiali deň zúčtovania a prípadne jeho rozmery ešte zväčší. Nedá sa nesúhlasiť. Na druhej strane želať si otvorenie Pandorinej skrinky s vysoko pravdepodobným prehĺbením začínajúcej krízy, je veľmi odvážne.

Prokrastinácia možno raz bude ukončená, no len aby to nebolo na opačnej strane spektra. Nie všetci členovia FEDu majú jastrabý pohľad na situáciu. V piatok sa William Dudley, šéf newyorského FEDu, intenzívnejšie venoval záporným sadzbám. Nevylúčil ich ako nástroj boja s ďalšou prípadnou krízou. Poukazoval na európske skúsenosti s nimi, kde podľa jeho názoru doposiaľ neviedli k významným negatívnym externalitám. Ide o druhého a významného člena FEDu poukazujúceho na takúto možnosť po známej holubici Narayanovi Kocherlakotovi, ktorý indikoval mínusové sadzby už na septembrovom zasadaní v bodkovom grafe.

Dnes sa napoludnie toho veľa na trhu nemení. Väčšina ázijských parketov je zelená. Dôvodom sú hlavne správy z čínskej centrálnej banky, ktorá by chcela rozšíriť pôžičkový program pre banky. Ten testujú zatiaľ v niektorých mestách. V rámci neho komerčné banky môžu získať úvery od centrálnej banky založením niektorých aktív ako kolaterál. Rovnako sa očakáva predstavenie 5-ročného stimulačného plánu bankou. Čínske akcie reagujú solídnym a presvedčivým rastom o viac ako 3% a dostávajú sa na 6-týždňové maximum.

Zisky z minulého týždňa však korigujú lokálne meny, čo môže súvisieť s pokračujúcimi intenciami FEDu zvýšiť sadzby, prezentovanými v Lime. Japonské trhy sú dnes zavreté. Svedkami menších objemov môžeme byť aj v USA, kde je Deň Kolumbusa. Akciové burzy budú v plnom obchodovaní, no vysporiadanie obchodov je obmedzené a dlhopisové trhy zavreté.

Aj dnes sa darí komoditám a ich producentom. Jedným z dôvodov je ohlásenie predaja baní na meď spoločnosťou Glencore. Ropa sa tiež nachádza v zisku a naďalej koketuje s úrovňou 50 dolárov za barel. Jej cenám pomáha výraznejší pokles vrtov v prevádzke hľadajúcich ropu i plyn podľa spoločnosti Baker Hughes, pravidelne zverejňovaný v piatok podvečer a samozrejme konštruktívna nálada v Číne.

Európske akcie sú však prevažne červené a euro výraznejšie posilňuje voči doláru. Dnešný kalendár je prázdny. Pozornosť budú pútať len ďalšie prejavy centrálnych bankárov v USA.

No investori sa budú sústrediť na ďalšie dni týždňa, kedy svetová ekonomika ponúkne viaceré dáta na čele s čínskymi údajmi (hneď zajtra ráno dôležitá obchodná bilancia, neskôr inflačné čísla a vývoj úverov). Nemenej významný bude i americký ekonomický kalendár, v ktorom nájdeme maloobchodné predaje, inflačné dáta, zásoby, prieskumy výrobnej aktivity od regionálnych FEDov, priemyselnú produkciu a spotrebiteľskú dôveru. Predpokladáme naďalej obchodovanie vo vzore obáv z utesňovania menovej politiky, preto tieto dáta určia trend trhov. Slabšie čísla môžu len podporiť čerstvé úvahy o pokračujúcom odkladaní zvýšenia sadzieb a dokonca o prípadnom uvoľnení, čo by malo byť nateraz pozitívne pre špecifické aktíva. Naopak pozitívne čísla povedú ku korekcii vývoja trhov z ostatných dvoch týždňov.

Druhým faktorom významne ovplyvňujúcim vývoj obchodovania bude výsledková sezóna, ktorá se tento týždeň začne rozbiehať. V prípade indexu S&P 500 očakávame reporty od 35 firiem.

Dnes konečne Fiat Chrysler zverejnil detaily plánovaného IPO prestížnej značky Ferrari. Pásmo ceny akcie bolo nakoniec stanovené nižšie a namiesto pôvodne očakávaných 11 mld. dolárov dnes odhaduje Fiat výnos z predaja akcií na 9 mld. dolárov. Upisovacia cena akcie by sa mala pohybovať v pásme 48 až 52 dolárov a ponúknu cez 17 mil. akcií. Dátum ocenenia ešte nie je potvrdený, no očakáva sa okolo 20. októbra.