Európa v úvode obchodovania potiahla svetové indexy nahor, optimizmus však rýchlo vypršal a Amerika uzavrela iba v miernom pluse.
- Medzinárodný menový fond znížil odhady rastu
- Morgan Stanley a Bank of America prekonali očakávania
- Talianske banky vo voľnom páde
- Výnosy na európskych rizikových dlhopisoch výrazne rastú
Včerajšok bol opäť poznamenaný volatilitou ako sme si už zvykli. Jedným z dôvodov bola aj padajúca ropa, ktorej nestačili špekulácie o stimuloch zo strany čínskej vlády. Medzinárodná energetická agentúra navyše varovala, že ceny komodít ostanú naďalej pod tlakom z dôvodu vysokej ponuky.
HDP Číny rástol v roku 2015 o 6,9%, čo je najpomalšie tempo za posledných 25 rokov. Mnohí zároveň dodávajú, že vládne dáta nie sú dôveryhodné, a skutočný rast tak môže byť až o 2% nižší. Ide stále o vyššie čísla než väčšina krajín v západnom svete, ale je to výrazne nižšie ako sme si zvykli u „ázijského draka“. Medzinárodný menový fond tiež znížil odhad globálneho rastu na 3,4%.
Banky Morgan Stanley a Bank of America ohlásili lepší zisk, čo bolo mierne v kontraste s výsledkami Wells Fargo v úvode týždňa. Americký spotrebiteľ zatiaľ ostáva silný, a to sa odráža aj na tržbách a ziskoch finančných inštitúcií. Tie sú jedny z mála firiem, ktoré by mohli profitovať z nového cyklu zvyšovania sadzieb centrálnou bankou.
Predajca luxusných šperkov Tiffany’s hlásil medziročný pokles 6% počas posledných dvoch zimných mesiacov. Ide o negatívny signál, takéto tovary totiž reagujú veľmi citlivo na poklesy v disponibilných príjmoch spotrebiteľov, a často vyšlú varovanie pred prichádzajúcou recesiou.
Počet zákazníkov služby Netflix dosiahol 75 miliónov, napriek tomu však zisk poklesol o takmer 50% na 43 miliónov. Tržby rástli 23%, čo bolo hlavným dôvodom optimizmu investorov, akcie totiž stúpli po uzavretí obchodovania o 7%
Holandský Unilever ohlásil výsledky v rámci očakávaní analytikov. Prevádzkový zisk výrobcu polievok Knorr, mydiel Dove a nápojov Lipton stúpol o 13%. Akcie reagovali miernym rastom. Talianske banky pokračovali vo voľnom páde. Banco Monte dei Paschi di Siena klesla o 14%, po dvojdňovom zastavení obchodovania, v pondelok totiž už poklesla o 15%. Banco Popolare spadlo o 6%, Unicredit uzavrel o 3,5% nižšie. Obavy o ďalších odpisoch spôsobila ECB, ktorá vyžiadala viac informácií a dokladov o ich nesplácaných pôžičkách. Vo štvrtok nás čaká zasadanie centrálnej banky, na ktorom Mario Draghi pravdepodobne zdôrazní predošlý komentár, a nedôjde k väčším zmenám monetárnej politiky.
Spready (rozdiel medzi výnosmi) na európskych korporátnych dlhopisoch sa pomaly zväčšujú, a dostali sa na úroveň, ktorá indikuje recesiu. Keď dôjde k výpredajom na dlhopisových trhoch, investori sa viac pozerajú na kvalitu, a nekvalitnejšie dlhopisy teda zvyšujú výnos. Počet takýchto nesplatených dlhových cenných papierov v Eurozóne dosiahol 0,7% z celku, čo je výrazne nižšie ako 10,5% videných v 2009. Ide o zvláštny signál, keďže výnosy pri takýchto číslach väčšinou klesajú a signalizujú optimizmus. V Amerike je to napríklad 3,4% za minulý rok a 14% počas poslednej krízy.
Dnes nás čaká americká inflácia a dáta z realitného trhu.