Chcem investovať
Prepady na trhoch sú príležitosťou na lacné nákupy
10. 03. 2020 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

S rastúcim počtom nakazených na koronavírus sa zvyšuje neistota investorov a  sklon uprednostňovať bezpečné aktíva. Vyvrcholenie prišlo posledných šesť obchodných dní februára. Veľké akciové indexy poklesli o viac ako 10 %, čo bol najvyšší pokles od tridsiatych rokov minulého storočia. Na druhej strane investorského spektra sa ocitli dlhopisy. Celá výnosová krivka nemeckých dlhopisov bola v záporných číslach, desaťročné americké dlhopisy sa dostali k úrovniam jedného percenta.

Krátkodobé poklesy akciového trhu sú prirodzenou súčasťou investorského života. Okrem obáv o stratu z precenenia prinášajú aj možnosť lacného nákupu. Od konca 2. svetovej vojny bolo podobných korekcií 26, pričom priemerný čas na eliminovanie strát bol 4 mesiace.

Centrálne banky už vo februári začali naznačovať, ako by mohli pomôcť upokojeniu trhov. Uprednostňovali ľahšiu cestu, ktorou je znižovanie úrokových sadzieb. Ekonomiky však budú potrebovať obnovenie dôvery vo fungovanie systému výmeny tovaru, služieb a pracovnej sily. Lacné peniaze totiž nebudú môcť nahradiť výpadok fyzickej dodávky. Vlády vyčlenili miliardy dolárov na nové antivírusové výskumy, obmedzili voľný pohyb osôb a tovaru. Zdá sa, že v Číne tieto opatrenia začali fungovať. Pokiaľ sa tento prístup osvedčí, odložená spotreba môže vyvolať ďalší rast trhov a zakrátko vymaže súčasné straty.

Inteligentné riešenia postihli výpredaje

Globálna akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ pokračovala v negatívnej výkonnosti. Po januárovom znížení o 2 % poklesla o 8,4 %. Išlo o následok posledného týždňa obchodovania, kedy naplno prepukli obavy o masívne rozšírenie koronavírusu. Kým v januári sa pod pokles podpísali predovšetkým rozvíjajúce sa trhy a európske indexy, v tomto mesiaci sa pridali aj rozvinuté trhy. K obavám pribudli analýzy možného vplyvu vírusu na jednotlivé ekonomiky. Analytici bánk, vlád a nadnárodných organizácií sa vzácne zhodujú, že koronavírus bude mať zásadný podiel na pomalšom svetovom raste. V prípade Číny by to mal byť nárast HDP o 4,5 % namiesto 6 %, v ostatných krajinách by nemal dosiahnuť rast viac ako 1 %.

Oproti minulému mesiacu sa v negatívnej zóne ocitla aj dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+. Útek z akcií do dlhopisov sa udial aj vo februári. Investori obchádzali výnosné dlhopisy a hľadali útočisko vo veľkých štátnych a korporátnych emisiách s investičným ratingom z indexového fondu iShares Global Aggregate Bond. Ten ako jediný z portfólia rástol, pričom od začiatku roka zhodnotil o 2,2 %. Aktuálny výnos do splatnosti portfólia sa menil len kozmeticky, aktuálne dosahuje 2,5 % pri zachovaní durácie na úrovni 5.

Výkyvy na trhu poznamenali aj alternatívnu zložku portfólií Across Intelligent Alternative Portfolio+, hoci výkyv nebol taký výrazný ako v prípade akcií. Pokles o 6,5 % má na svedomí hlavne zložka hedžového fondu. V poklese pokračovali aj komodity. K poklesu sa pridali alternatívne investície. Primárnym dôvodom bol koronavírus, ktorý znižuje dopyt po komodite. K nemu pribudla aj neochota dohodnúť sa na znižovaní ťažby ropy medzi OPEC a ostatnými producentami.

Across Bond+ postihol mierny výpredaj

Odliv z akcií do  bezpečných finančných prístavov spôsobil, že investori uprednostnili dlhopisy s investičným ratingom. Vďaka tomu sa ich výnos čoraz viac prepadá do červených čísel. Investori, ktorí chcú mať čo najbezpečnejšie uložené investície, sa musia zmieriť s tým, že až 25 % dlhopisov s investičným ratingom má záporné výnosy. Investori, ktorí v súčasnosti chcú mať v portfóliách dlhopisy a zároveň dosahovať výnosy nad 4 % ročne, musia pozerať na takzvané high-yield emisie, čo sú dlhopisy bez investičného ratingu. V takomto prípade by sa mali pripraviť na zvýšenú volatilitu, ktorá má však ambíciu priniesť dodatočný výnos. Across Bond+ zaznamenal medzimesačný pokles o 0,2 %, za rok si investori pripísali 0,1 %. Aktuálne sa výnos do splatnosti vo fonde pohybuje na úrovni viac ako 5 % s priemerným kupónom 6,7 %.

Ethereum odoláva vírusom

Z oportunitných stratégií vyčnievala investícia do digitálnej meny ethereum. Ostatné aktíva sa ocitli v červených číslach. Najviac doplatili na poklesy investície, ktoré sú závislé od vývoja na akciových trhoch. Buffettov Berkshire Hathaway klesol o viac ako 8 %, hedžový fond New Capital Alternative Strategie o takmer 6,5 %.

V ponuke Across Crème de la Crème boli lídrom mesiaca dlhopisy. Darilo sa SPDR BofA Merrill Lynch EM Corporate Bond (EUR), ktorý zhodnotil o 1 % aj db x-trackers II Barclays Global Aggregate s rastom 0,8 %. Mesiac neprial rizikovejším častiam ponuky Crème de la Crème ako sú indexové fondy na Afriku či akciové fondy.

Across Crème de la Crème predstavuje výber z vyše 4 000 indexových fondov z celého sveta. Pri ich výbere zohľadňujeme najmä náklady na správu fondu, referenčnú menu, spôsob kopírovania a odchýlku od podkladového indexu. Ďalšími kritériami sú: frekvencia vyplácania dividendy, menové zabezpečenie, veľkosť fondu a jeho likvidita na trhu.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across OpportunitiesCrème de la Crème, Across Intelligent Portfolio.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
V Across Private Investments pôsobí od roku 2017, v súčasnosti zastáva pozíciu Chief Investment Officer a zároveň podpredsedu predstavenstva. Zodpovedá za riadenie portfólio manažmentu, obchodovanie na finančných trhoch a produktový manažment. Absolvoval zahraničný obchod na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave, tréningové programy zamerané na obchodovanie s finančnými derivátmi vo Viedni, Londýne a New Yorku. Na predchádzajúcich pôsobiskách manažoval luxemburský privátny investičný fond, riadil obchodovanie s cennými papiermi na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, koordinoval obchod s energetickými derivátmi a komoditami, pôsobil aj ako risk manager. Od júna 2021 sa stal členom výkonného výboru Asociácie obchodníkov s cennými papiermi.