Chcem investovať
Across Bond+ narástol o vyše dve percentá
13. 06. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Investori Across Bond+ po mesiaci opäť pookriali pri pohľade na 2,14-percentné zhodnotenie fondu.

Dlhopisovému riešeniu uplynulých 31 dní opäť ,,sadlo“ a svoj tohtoročný výsledok zvýšilo na 4,85 %. Na takýto nárast výnosu zatiaľ konkurencia nenašla recept, keď v priemere za mesiac zhodnocovala o 0,5 % a od začiatku roka o 2,5 %. Motorom výkonnosti boli investície do dlhopisov z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, zabrali tiež balkánske emisie. Trh stále verí dlhopisom z regiónu strednej a východnej Európy, a to i napriek snahám o zrušenie podpory finančného trhu zo strany ECB. Rozkolísaná výkonnosť zo začiatku roka bola v apríli a v máji vykompenzovaná a fondu sa podarilo udržať svoju vedúcu pozíciu medzi fondami investujúcimi do dlhových nástrojov v CEE regióne.

Viacerí ťahúni  

Produkty Across Intelligent Portfolio obstáli v máji na rozkolísanom trhu so cťou. Vďaka svojej diverzifikácii prevažne ukončili mesiac na rovnakých úrovniach, kde v apríli zatvorili. V tomto roku sa najviac darilo portfóliu zloženom výhradne z akciových zložiek Across Intelligent Portfolio 100+ s výnosom viac ako 7 %. Medzi tohtoročných ťahúňov patrili rizikovejšie časti portfólia investujúce do rozvíjajúcich sa trhov, malých spoločností z Európy a USA a tiež pacifické akcie, ktorých zhodnotenie predstavuje od 11 do 17 %. Práve tieto časti portfólia si v máji vybrali svoj oddychový čas, čo bola príležitosť pre zvyšné časti portfólia, aby ich svojou výkonnosťou vyrovnávali. Across Intelligent Portfolio 75+ a 50+ v tomto roku zhodnotili o 5,6 % a 4,2 %. Dlhopisová zložka balansovala rozkolísané akciové časti portfólia a uchovala ich hodnotu na zhodnocovanie v ďalších mesiacoch. Produkt na dlhodobé odkladanie úspor – Across Investičné Sporenie+ – priniesol medzimesačne 0,34 %, od začiatku roka narástlo zhodnotenie úspor o 3,14 %.

Dlhopisy v čiernych číslach

Produkty v ponuke Across Crème de la Crème majú za sebou náročný mesiac, keď najvyrovnanejšie výnosy zaznamenali dlhopisové riešenia. Až na jeden produkt všetky skončili v čiernych číslach. Medzi nimi vyniká SPDR Barclays Euro High Yield Bond s medzimesačným zhodnotením takmer 0,5 %, v tomto roku už priniesol 2,8 %. Sťažovať si nemôžu ani investori v alternatívnych indexových fondoch, keď iShares Global Infrastructure sa zhodnotili takmer o percento. Nedarilo sa fondom zameraným na zlato.

Z akciových zložiek konečne zasvietilo slnko na japonské akcie so zhodnotením 1,8 %. Tohtoročným lídrom akcií sú však stále akcie rozvíjajúcich sa krajín v indexovom fonde Amundi MSCI Emerging Markets, ktoré zarobili k máju 17,3 %.

Across Crème de la Crème predstavuje výber z vyše 4 000 indexových fondov z celého sveta. Pri ich výbere zohľadňujeme najmä náklady na správu fondu, referenčnú menu, spôsob kopírovania a odchýlku od podkladového indexu. Ďalšími kritériami sú: frekvencia vyplácania dividendy, menové zabezpečenie, veľkosť fondu a jeho likvidita na trhu.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+, Crème de la Crème a Across Intelligent Portfolio.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.