Výnosy z investícií sú taktiež príjmom a podliehajú zdaneniu. Investovanie do akcií, dlhopisov, podielových fondov, ETF, ale aj zmenky alebo dividendy pritom môžu mať rôzne daňové dôsledky. Závisí od typu aktíva, trvania investície, ale aj emitenta a statusu investora. Odborníci z Across Private Investments preto upozorňujú investorov, aby pred voľbou investičných nástrojov brali na vedomie nielen finančné ciele a riziko, ale aj daňové predpisy, ak chcú maximalizovať profit. Zároveň tiež zdôrazňujú, že z daňového hľadiska je najefektívnejšia dlhodobá držba cenných papierov.
Čo treba brať do úvahy pri výnosoch z investícií
S blížiacim sa termínom podávania daňových priznaní je dôležité venovať pozornosť nielen výdavkom, ale aj príjmom, ktoré môžu ovplyvniť daňovú povinnosť. Medzi ne patria aj výnosy z investícií. Na Slovensku sa ich zdanenie riadi zákonom o dani z príjmov, ale pozor si treba dať aj na zákon o zdravotnom poistení, na základe ktorého niektoré výnosy podliehajú aj 15 % zdravotnému odvodu. Výnosy z investícií za rok 2024 sa vo všeobecnosti zdaňujú sadzbou 19 %, resp. 25 % (v závislosti od výšky príjmu). Dividendy sú zdaňované sadzbou 7 % alebo 10 %, v závislosti od toho, či ide o podiel na zisku zahraničnej alebo tuzemskej spoločnosti a kedy dividenda vznikla. A niektoré výnosy z investovania sú, naopak, oslobodené od daní a odvodov. Jedno spoločné pravidlo pritom pre všetky aktíva plošne neplatí. Investovanie do akcií, dlhopisov, podielových fondov, ETF, ale aj zmenky či zisky z dividend môžu mať rôzne daňové dôsledky v závislosti od typu aktíva, trvania investície a statusu investora. Okrem toho treba brať do úvahy aj emitenta, jeho domicil či konkrétny typ výnosu. Across Private Investments preto odporúča dôkladne si daňový režim overiť.
„Zdaňovanie investícií podlieha neustálym zmenám. Ak investor nepozná aktuálne pravidlá, môže zaplatiť viac, ako je nutné, alebo naopak – nesprávne odviesť dane, čo môže viesť k problémom. Odporúčame preto investorom vopred si zistiť nielen daňové sadzby, ale aj to, ako sa zdaňujú výnosy z investícií v ich konkrétnom prípade, s ohľadom na ich investičné portfólio, ale aj ďalšie individuálne aspekty. Ak nechcú platiť vyššie dane, ako je nevyhnutné, ale ani zanedbať daňovú povinnosť, je vhodné obrátiť sa na daňového experta, ktorý sa venuje práve oblasti zdaňovania investícií,“ radí Andrej Rajčány, Chief Investments Officer Across Private Investments.
Aké sú daňovo efektívne investičné riešenia?
Pri investovaní je dôležité myslieť nielen na nominálny zisk, ale aj na to, čo investorovi po zdanení a prípadnom odrátaní odvodov reálne ostane. Z daňového hľadiska je dobré zvážiť niekoľko stratégií, ktoré môžu minimalizovať daňové zaťaženie. Jednou z ciest je dlhodobé držanie investícií. Cenné papiere, ktoré sa držia viac ako 1 rok, sú často oslobodené od dane z príjmu pri predaji. Ak je tento prístup správne riadený, na kapitálové zisky sa v takomto prípade nebude vzťahovať daň. Ďalším z daňovo efektívnych prístupov je investovanie do ETF a podielových fondov. Tieto nástroje umožňujú investovať do cenného papiera, ktorého podkladovým aktívom je napríklad kryptomena, cenné kovy, komodity, indexy a podobne, čím získavajú potenciálne výhodnejší daňový režim ako pri priamom investovaní do príslušného podkladového aktíva. Základ dane pri investovaní je možné si znížiť si v mnohých prípadoch aj o zdravotné odvody. Pre právnické osoby a podnikateľov môže byť taktiež výhodné investovať do niektorých druhov aktív aj v rámci podnikateľskej činnosti, čo umožňuje efektívnejšie odpočítanie výdavkov a optimalizáciu daňového základu. „Investovanie je komplexný proces. Správna voľba investičných nástrojov tak závisí nielen od finančných cieľov či miery rizika, ale aj od daňových predpisov a strategických rozhodnutí v oblasti daňového plánovania. Ak chce teda investor maximalizovať profit z investovania, mal by brať do úvahy všetky tieto aspekty. Odporúčame však túto vec vždy dôkladne konzultovať s odborníkmi. Investovanie by malo byť totiž zodpovedné nielen voči kapitálu, ale aj voči daňovým povinnostiam,“ dodáva Dominik Hapl, portfólio manažér Across Private Investments.