Chcem investovať
Akcie Newmont za tri mesiace: +44 % (vyhodnotenie akciových analýz II)
03. 05. 2016 Čas čítania: 10 min
Analýzy
Analýzy

Skupina Across v minulom roku zmenila dizajn a obsah webovej stránky. S touto zmenou sme začali zverejňovať analýzy a naše pohľady na akcie spoločností, ktoré považujeme za zaujímavé, atraktívne ocenené, alebo ktoré sa vo finančnom svete z rôznych príčin častejšie skloňujú.

Pred mesiacom sme priniesli vyhodnotenie prvých šiestich analýz. Medzi nimi boli Volkswagen, Ferrari, Royal Dutch Shell, Philip Morris ČR, BHP Billiton a Sands China. V tomto vydaní Across News sa venujeme dianiu v ďalších piatich spoločnostiach. Ide o Kofolu, Erste Group, Diamond Resorts International, PayPal a Newmont Mining. Všetky uvádzané zhodnotenia a porovnania sú k zatváracím cenám akcií z 29. apríla 2016.

Kofola

Začiatkom decembra sa udial jediný významnejší vstup na burzu spoločnosťou z regiónu Českej republiky a Slovenska, ktorým bolo IPO Kofoly. Aj z tohto dôvodu sme sa pozreli na hospodárenie firmy, jej riadenie a ocenenie. Kvalita spoločnosti nás pomerne ohúrila. Rovnako aj cena, za ktorú Kofola upisovala akcie.

Kofola ponúka dlhodobý kontinuálny rast a stabilitu a jej prevádzka je na vysokej úrovni. Spoločnosť dlhodobo expanduje – organicky – vďaka vyššiemu rastu ekonomík krajín, kde pôsobí, ale aj akvizične. Disponuje jednou z najlepších distribučných sietí, vďaka ktorej rýchlo dostáva nové produkty na popredné miesta spotreby v jednotlivých krajinách.

Akcie Kofoly sme v IPO, ani následnom obchodovaní, zatiaľ nekupovali. Mali sme na to dva hlavné dôvody. V prvom rade sme chceli vedieť, ako sa akcia uchytí na burze a akú obľubu získa medzi investormi. Druhým dôvodom bol veľmi malý objem akcií, ktoré pôvodní majitelia predali verejnosti na burze. Upísaných bolo len necelých 7 % všetkých akcií (tzv. free float), čo je nezvyčajne málo pre dobrú obchodovateľnosť. Väčšina inštitucionálnych investorov má minimálne limity veľkosti free floatu, ktoré sa spravidla pohybujú nad 10 % celkového počtu akcií. Z tohto dôvodu do emisie minimálne vstupovali fondy a iní inštitucionálni investori, ktorí sa radia k stabilnejším držiteľom cenných papierov.

Naše rozhodnutie sa ukázalo ako správne, keďže akcie Kofoly od vstupu na burzu kontinuálne klesajú. Cena akcie, za ktorú bola upisovaná pri vstupe na burzu bola 510 CZK. Dnes sa obchoduje o 19 % nižšie.

Kofolu naďalej sledujeme. Spoločnosť sa nám páči a určite v nej plánujeme v budúcnosti vykonať investície. Fundamentálne ju považujeme za výbornú investíciu s dobrým ocenením. Očakávame, že private equity skupina Capital and Enterprise Development, druhý najväčší akcionár, bude exitovať z ďalšieho balíka akcií prostredníctvom burzy. Až vtedy sa akcie stanú skutočne zaujímavými.

Erste Group

Ďalšou firmou, ktorá nás príjemne prekvapila v plošných analýzach trhu v okolitom regióne, je matka Slovenskej sporiteľne – rakúska nadnárodná banka Erste Group.

Analýzu na Erste Group sme zverejnili 16. decembra 2015. Akcie sme následne nakupovali až vo februári, kedy sme plošne odporúčali investície v európskom bankovom sektore. Dôvodom navezenia sa do finančných inštitúcií sme venovali i samostatný komentár v rámci Across News. Od zverejnenia analýzy na webe sú akcie Erste Group o necelých 10 % nižšie, no od nášho skutočného nákupu sa nachádzajú v zisku vyše 5 %.

Dôvodom odporúčania bolo očistenie spoločnosti a zbavenie sa všetkých starých problémov spojených s prudkou expanziou lokálnej banky do zahraničia a následnou finančnou krízou vo svete, či dlhovou krízou v Európe. Banka vo viacerých krajinách pocítila rast nevýkonných aktív a problémy spôsobovali aj vládne opatrenia, či expozícia voči rizikovým krajinám periférie. Erste Group si v uplynulých rokoch dokázala výrazne upratať knihy, pokryť všetky nevýkonné aktíva a pomaly sa začala vracať k ziskovosti. Nakoniec výsledky hospodárenia za posledný kvartál minulého roka, zverejnené vo februári, to len potvrdzujú. Čistý zisk sa v tomto období v medziročnom porovnaní zvýšil päťnásobne. V reakcii na zlepšujúcu sa prevádzku firma ohlásila po dvoch rokoch výplatu dividendy 50 centov na akciu, čo predstavuje zhruba 2-percentný dividendový výnos voči aktuálnej cene akcií.

Akcie Erste Group naďalej držíme a považujeme ju za strategickú investíciu. Vzhľadom na malý pohyb ceny a obchodovanie v pomerne úzkom pásme akcie naďalej odporúčame na nákup. Expozícia voči novej Európe s podstatne lepšími fundamentmi oproti západným ekonomikám skrýva potenciál rastu a ponúka dobrú diverzifikáciu, najmä z pohľadu negatívne vplývajúcich záporných sadzieb ECB na hospodárenie bánk. Nakoniec väčšina európskych bánk a brokerov má Erste Group medzi top titulmi v rámci finančného odvetvia starého kontinentu. Investícia z krátkodobého hľadiska nie je bez rizika vzhľadom na spomínané záporné úrokové sadzby a neustále sa sprísňujúcu reguláciu bankového sektora zo strany Bruselu a Frankfurtu.

Diamond Resorts International

Veľmi špekulatívnym odporúčaním pre skúsených investorov bol predaj akcií spoločnosti Diamond Resorts International nakrátko (short). Spoločnosť sa venuje predaju zdieľaných dovoleniek a podľa nášho názoru je jej biznis model dlhodobo neudržateľný. Celá štruktúra podniku je neprehľadná a pochybná. Firma väčšinou sama poskytuje financovanie zákazníkom na kúpu zdieľaných dovoleniek a tieto pôžičky majú vysokú mieru nesplácania. Medzi klientmi panuje vysoká miera nespokojnosti a žalôb na spoločnosť. Diamond Resorts tiež používa účtovné praktiky, s ktorými sa nestotožňujeme a bilancia je veľmi nekvalitná, v podstate so záporným vlastným imaním.

Akcie spoločnosti sme shortovali hneď v čase zverejnenia analýzy (22. január 2016). Krátko na to prišiel denník New York Times s článkom o spoločnosti s identickým obsahom ako náš komentár, na čo akcie padli viac ako 20 %. Neskôr sa však na trhu objavili špekulácie o prevzatí spoločnosti alebo jej vykúpení z trhu manažmentom a private equity skupinami, čo hodnotu akcií vrátilo späť. Zmena ceny akcie od zverejnenia je minimálna (-4,8 %). Aktuálne sa čaká na verdikt CFPB (Consumer Financial Protection Bureau) – ohľadom prešetrovania ich konkurenta Westgate za identické praktiky – ktorý určite bude mať dopad aj na ceny akcie Diamond Resorts. Pokiaľ sa neobjaví ponuka na skúpenie firmy z burzy, očakávame pokračujúci pokles cien jej akcií a v budúcnosti pri výraznejšom ekonomickom spomalení nevylučujeme ani jej bankrot, ako sa jej to už raz v minulosti stalo. Short držíme naďalej.

PayPal

PayPal je spoločnosť, ktorá podľa nášho názoru ukrýva dlhodobý potenciál. Ide o lídra na trhu internetových a mobilných platieb. Odvetvie je prudko rastúce a nesie značný potenciál, no je zároveň silno konkurenčné, čo predstavuje určité riziká. PayPal však dosiaľ preukázal schopnosť zachytiť trendy medzi prvými, získal náskok pred konkurenciou – prvé miesto – a následne si ho aj udržal. Je to vďaka internému výskumu, ale aj veľmi šikovným a úspešným akvizíciám. Dominantné postavenie má v internetových platbách a postupne si upevňuje pozíciu aj v oblasti mobilných platieb, ktoré sú stále v plienkach. Záujem v tomto smere preukazuje mnoho spoločností, no história ukazuje, že víťaz môže byť len jeden.

Akcie PayPalu sme nakupovali hneď v čase odporúčania 1. februára 2016, od kedy narástli o necelých 6 %. Pozíciu naďalej držíme a stále odporúčame na dlhodobý nákup. Vedenie generuje silný dvojciferný rast príjmov i ziskov, čo potvrdili i minulý týždeň zverejnením výsledkov za druhý kvartál. Tržby rástli medziročne o 19 % a zisk na akciu o 30 %. Ocenenie spoločnosti zostáva primerané – vzhľadom na dlhodobý vysoký rast výsledkov.  Úspech získava aplikácia OneTouch umožňujúca bezhotovostné platenie mobilom, ktorá za necelý rok oslovila 21 miliónov užívateľov.

Newmont Mining

Dosiaľ najúspešnejším tipom zverejneným na našej stránke sú akcie druhého najväčšieho producenta zlata na svete Newmont Mining. Za necelé tri mesiace od odporúčania (9. február 2016) akcie narástli o slušných 44 % a od dna dosiahnutého v januári sa nachádzajú vyššie o 114 %. Newmont Mining sme kupovali hneď v čase zverejnenia reportu k nemu.

K odporúčaniu nás viedli hlavne očakávania rastu cien zlata, ktoré sa nateraz napĺňajú do bodky (od začiatku roka +22 %). Dôvodom bola pokračujúca uvoľnená menová politika s vytrácajúcimi sa pozitívnymi efektmi, spomaľujúca svetová ekonomika, úroveň dlhu vo svete dosahujúca opäť neúnosné úrovne, vysoká volatilita mien a iné riziká. Rovnako sme očakávali prispôsobenie sa ponuky na prepadnuté ceny. Producenti komodít vždy ponúkajú určitú mieru páky voči komodite, keďže fixné náklady tvoria gro výdavkov. S rastúcimi cenami suroviny je následný marginálny rast zisku neporovnateľne väčší. Rast ceny zlata v tomto prípade o percento spôsobuje niekoľkonásobne vyšší rast zisku jeho producenta.

Newmont Mining je v odvetví jednou z najlepšie riadených spoločností. Dokázal si udržať ziskovosť a hlavne cash flow pozitívny i v čase vyklesaných cien drahého kovu. Má veľmi zvučnú bilanciu, intenzívne redukuje náklady a zvyšuje marže. Je výborne nastavený maximálne profitovať z prípadného pokračujúceho rastu cien zlata. Akcie naďalej držíme, keďže predpokladáme ukončenie medvedieho trhu žltého kovu a nastúpenie nového býčieho. Aktuálne sa nám zdá, že producenti zlata cenami akcií ušli svojej ziskovosti a samotnému rastu zlata, preto môže byť vybratie zisku z akcie v podobe odpredaja časti pozície vhodné. Neodporúčame však špekulovať na korekciu s vidinou opätovného návratu nižšie. K tomu nemusí dôjsť, alebo môže – avšak podstatne neskôr, keďže zlato má za sebou dva mesiace konsolidácie, po ktorých môže prísť ďalší rast.