Chcem investovať
Akcie sa nadýchli k novým maximám, portfóliá Acrossu rastú
10. 11. 2021 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Za posledných 12 mesiacov zarobila akciová zložka investorom viac ako 35 %.

Trhy znovu získali sebadôveru a v prípade akcií sa im podarilo opätovne atakovať historické maximá. Americké trhy sa mohli oprieť o silnú výsledkovú sezónu v 3. kvartáli, keď viac ako 80 % spoločností porazilo výkonnosti očakávané analytikmi. Čínske indexy sa v posledných mesiacoch pod tlakom nepriazne investorov pohli smerom nahor po tom, ako sa mierne rozptyľovali obavy z realitných projektov.

Peňažné trhy sa vyvíjajú opačne ako akciový trh. Ich cesta bude v najbližších mesiacoch tŕnistá. Kombinácia pretrvávajúceho napätia vo svetových dodávateľských reťazcoch a rastu cien energií sa prejavia v obavách z pokračovania inflačných tlakov. Investori už dávnejšie pochopili, že nie je udržateľné, aby centrálne banky naďalej poskytovali trhom dodatočnú likviditu a udržiavali doterajšie nízke úrokové sadzby. Rast výnosov globálnych dlhopisov, čo znamená pokles ich ceny, tvrdo dopadol na všetky štandardné dlhopisové produkty. Výnimkou sú inflačné dlhopisy, ktoré za tento rok rástli viac ako inflácia a ako jediný dlhový nástroj priniesli zmysluplné zhodnotenie.

Z globálneho pohľadu ostáva oživenie svetovej ekonomiky robustné. Indexy nákupných manažérov sa vo vyspelých krajinách vylepšujú, pokračujúca vakcinácia výrazne obmedzuje limity a vedie k odstraňovaniu reštrikcií vo voľnom pohybe osôb, tovarov a služieb. Výnimkou zostávajú veľké trhy Ruska, Číny a rozvojového sveta.

Zisk alternatív a akcií prevýšil 17 %

Október bol pre akciové trhy veľmi dobrý. Išlo o najlepší mesiac od novembra 2020. Eufóriu na akciových trhoch udržiaval úspešný priebeh výsledkovej sezóny. Akcie neposlali nadol ani vyššie výsledky európskej inflácie, ktoré by mohli naznačovať skoršie znižovanie stimulov. A nepodarilo sa to ani slabšiemu rastu amerického HDP za 3.kvartál, ktorý zaznamenal plus 2,0 % oproti očakávaným 2,6 %. Americký akciový index S&P 500 si počas októbra pripísal viac ako 5,5 %. Európsky index Eurostoxx 600 zakončil október so ziskom bezmála 5 %. Široko diverzifikovaná akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ zhodnotila o takmer 4 %, výkonnosť sťahovali akcie rozvíjajúcich sa trhov a Japonsko. Za posledných 12 mesiacov zarobila akciová zložka investorom viac ako 35 %.

Dlhopisový trh ostáva naďalej pod tlakom. Nízke úrokové sadzby tlačia výnosy na štátnych dlhopisoch blízko k nule. V kombinácii s vysokou infláciou sa reálny výnos preklápa do červených čísel. Jedinou dlhopisovou investíciou, ktorá tento rok odoláva inflačnému „monštru“, sú protiinflačné dlhopisy. Prípadne aj high yield a korporátne dlhopisy s vyšším rizikom. Dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ zaknihovala počas októbra miernu stratu na úrovni -0,26 %. Benchmark bol na tom ešte horšie, keď strácal -0,4 %. Práve protiinflačné dlhopisy pomáhajú zmierňovať straty AIBP+. Za posledných 12 mesiacov zhodnotila o 1,3 %, pričom dlhopisový benchmark stratil viac ako -2 %. A to aj napriek sťaženej situácii na dlhopisovom trhu, keď cítiť odklon investorov do rizikovejších tried aktív. Diverzifikovaná dlhopisová stratégia AIBP+ si v porovnaní s konkurenciou naďalej drží solídnu výkonnosť.

Rastúce ceny komodít a  dôvera investorov v privátne emisie zaradila Across Intelligent Alternative Portfolio+ medzi lídrov vo svojej triede. V októbri opäť pozitívne prekvapila so ziskom 4,4 %. Najvýraznejšou zložkou boli private equity, ktoré vzrástli o viac ako 14 % a majú za sebou najlepší mesiac od novembra minulého roku. Alternatívna zložka, ktorá dopĺňa nadpriemerne rastúce akcie, pripísala za posledných 12 mesiacov investorom takmer 24 %. Akcie a alternatívy tak kompenzujú stagnáciu dlhopisovej nohy a aj napriek vyššej inflácii doručujú dvojciferné zhodnotenie.

Across Bond+ v prvej trojke sveta

Dlhopisy sa po krehkom raste v posledných mesiacoch dostali počas októbra opäť pod predajný tlak. Dlhové cenné papiere alokované vo fonde so zameraním na strednú a východnú Európu sa nevyhli celotrhovému sentimentu. Hlavne tie, ktoré boli naviazané na základné energetické suroviny. Čiastočne si to odniesli napríklad dlhopisy chemického závodu Nitrogénművek, ktoré majú za sebou pomerne volatilný mesiac. Chemička doplatila na rast cien zemného plynu, čo viedlo niektorých malých investorov k odpredaju dlhopisov, čím sa ich dlhopisy precenili nadol. Stratégia si počas októbra odpísala -1 %. Za posledných 12 mesiacov však fond zhodnotil na úrovni viac ako 2,2 %, čo je v porovnaní s konkurenciou zameranou na región CEE nadpriemerne dobrý výsledok. Priemerný výnos do splatnosti dosiahol 4,98 % pri durácii 1,87, čo ho radí medzi top fondy v danej kategórii.

Digitálne meny opäť prepisujú históriu

Americký regulátor rozhodol o zaradení bitcoinu do tzv. mainstreamu, keď povolil vznik ETF na bitcoin Proshares Bitcoin Strategy. Padli tak aj posledné zábrany pre investovanie a najväčšia kryptomena sa dotkla svojho maxima 66 tis. USD. S mesačným rastom 45 % sa stala neprekonateľným aktívom z ponuky Across. Polovičný rast dosiahli čisté energie, ktoré sa odpichli od dna po zasadnutí klimatického summitu COP26. Najlepšie zarábajúcim „tradičným“ aktívom sa stal Berkshire Hathaway s ročným zhodnotením 23 %.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across Intelligent Portfolio 100+Across Intelligent Bond Portfolio+ a Across Intelligent Alternative Portfolio+.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.