Chcem investovať
Akciové trhy sa takmer zotavili z marcových otrasov
17. 05. 2023 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Ekonomické údaje ukázali, že apríl bol pre globálnu ekonomiku pozitívnym mesiacom. Rast zostal pozoruhodne odolný voči vyšším úrokovým sadzbám, prekvapením sa stali priaznivé prieskumy Indexu nákupných manažérov (PMI) v USA, v eurozóne aj vo Veľkej Británii a silnejšie, ako sa očakávalo, bolo tiež čínske HDP za prvý štvrťrok 2023.

Čo sa udialo na trhoch v uplynulom mesiaci?

Klesajúce ceny energií pomohli znížiť celkovú infláciu v hlavných vyspelých ekonomikách. Prispela k tomu aj záporná hodnota energií v USA a eurozóne. OPEC oznámil zníženie ťažby s cieľom stabilizovať ceny ropy na úrovni okolo 80 dolárov za barel, čo vzhľadom na extrémne ceny v minulom roku môže byť jedným z faktorov znižovania inflácie.

Táto pozitívna ekonomická dynamika podporila rizikové aktíva, a to napriek ďalším turbulenciám v bankovom sektore. Akcie rozvinutých trhov vzrástli medzimesačne o 1,8 %, pričom akcie hodnotových spoločností mierne prekonali svoje rastové náprotivky. Globálne dlhopisy sa vrátili o 0,4 %, pričom veľkú časť z toho spôsobili dlhy v investičnom ratingu.

Pozitívne správy sa po mesiacoch zvyšovania sadzieb objavili na trhu práce v USA. Kým miera nezamestnanosti klesla na 3,5 % a platy nepoľnohospodárskych zamestnancov vzrástli o 236-tisíc, rast miezd sa medziročne zmiernil na 4,2 %.

Základný scenár na trhoch zostáva stále rovnaký – očakáva sa, že úrokové sadzby v USA sa v máji zvýšia o 0,25 %, avšak následne by Fed mal pozastaviť zmeny pred predpokladaným znížením sadzieb na konci roka 2023.

Údaje z eurozóny vo všeobecnosti prekvapili rastom, hoci výroba zostala slabým miestom a rozdiely medzi výrobným sektorom a sektorom služieb sa ďalej zväčšovali. Celková inflácia v eurozóne prudko klesla, rovnako ako index spotrebiteľských cien. Ten klesol z medziročných 8,5 % v marci na 6,9 % v apríli. To v kombinácii s pozitívnymi prekvapeniami ekonomického rastu a pokračujúcim tlakom na mzdy znamená, že trhy predpokladajú ďalší rast sadzieb v eurozóne.

Údaje z apríla ukázali, že ekonomická aktivita zostala odolná voči narastajúcemu protivetru. Akciové trhy pokračovali v raste a v podstate sa zotavili z marcových otrasov. Hoci sa zdá, že krátkodobé riziko recesie trochu ustúpilo, zatvorenie ďalšej americkej banky na konci mesiaca poukazuje na to, že kumulatívny vplyv sprísňovania centrálnych bánk rozvinuté ekonomiky ešte stále naplno nepocítili. Vzhľadom na značné riziko recesie aj napriek nedávnemu zlepšeniu v obchodných prieskumoch diverzifikácia portfólia zostáva nevyhnutnosťou.

Darilo sa americkým korporátnym bondom, naopak komodity ťahá dole cena ropy

Akciové investície sa počas apríla nedokázali vymaniť z tlaku fundamentálnych dát. Inflácia klesá, no nie dostatočne rýchlo. Ekonomika síce zatiaľ nepadla do recesie, no už vykazuje známky spomalenia a bankový sektor čoraz viac začína trpieť na rast úrokových sadzieb a odliv depozít. Akciové trhy sa tak ocitli medzi „mlynskými kameňmi“ protichodných fundamentov a nevedia nadviazať výraznejší trend ani jedným smerom.

Široko diverzifikovaná akciová stratégia Across Intelligent Portfólio 100+ priniesla medzimesačný pokles o 0,3 %, za štyri mesiace roka 2023 posilnila o 4,95 %. Na negatívnom výsledku sa podieľali predovšetkým akcie amerických stredných spoločností (-10,07 %), naopak darilo sa japonským firmám a európskym spoločnostiam, ktoré sú blízko svojich historických maxím.

Centrálne banky aj počas apríla naďalej úpenlivo bojujú s infláciou v podobe nárastu úrokových sadzieb. Blíži sa koniec tohto cyklu, avšak inflácia klesá len pozvoľne a zmena finančných podmienok si na ekonomikách začína vyberať svoju daň.

Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ medzimesačne pokračovala v raste, tentokrát o 0,27 %, za rok 2023 o 2,09 %, čím výrazne poráža svoj benchmark. Všetky zložky portfólia sa ocitli v pluse, darilo sa predovšetkým americkým korporátnym bondom, nasledujú veľké dlhopisové tituly, ktorými sú štátne a municipálne dlhopisy.

Výkonnosť alternatívnej časti riadených portfólií Across Intelligent Alternative Portfolio+ dosiahla úroveň 0,31 %, za rok 2023 2,77 %, čo je viac ako benchmark. Najviac sa darilo realitnému Trustu Vonovia, ktorý mesačne rástol o 13,2 %. Avšak treba spomenúť, že posledné mesiace zaznamenal zásadnejší pokles a aktuálny pohyb je korekciou minulých mesiacov. Na opačnej strane spektra sa ocitli komodity s poklesom 4,3 %, ktoré nadol ťahá najmä vývoj cien ropy. Obavy o ekonomické spomalenia a nižší dopyt premietajú do cien tohto čierneho zlata.