Je ich niekoľko. Odborníci odhadujú, že globálny rast HDP porastie len o 2,2 % v dôsledku nevýraznej expanzie v bohatých krajinách. Zvyšovanie úrokových sadzieb sa v roku 2024 zastaví a príde k ich zníženiu a zisky mnohých bánk klesnú. Očakáva sa tiež, že približne tretina členov NATO dosiahne cieľ vynaložiť viac ako 2 % HDP na obranu. Výdavky na zdravotníctvo by mali presiahnuť viac ako 10 % svetového HDP a 10 % ľudstva bude mať viac ako 65 rokov.
Automobilový priemysel podľa predpokladov zostane v roku 2024 na nízkej úrovni, elektrické vozidlá však budú napredovať. Takmer 25 % nových automobilov budú plug-iny alebo elektromobily, viac ako polovica z nich sa predá v Číne.
Využívanie obnoviteľnej energie vzrastie o 11 % na nové maximum, fosílne palivá však naďalej pokryjú v roku 2024 približne 80 % dopytu po energiách. Očakáva sa, že klesajúce ceny palív a hnojív a dobrá úroda v roku 2024 budú tlačiť nadol ceny potravín už druhý rok po sebe. Existuje však veľa externých rizík pre túto predpoveď, ako vplyv počasia či geopolitické konflikty.
Americké investície do infraštruktúry vzrastú v roku 2024 len o menej ako 1 % v porovnaní s 2,7 % na celom svete a globálne výdavky na IT sa v roku 2024 zvýšia o takmer 9 %. Umelá inteligencia ostane kľúčovou témou pre rast produktivity, avšak ešte nebude generovať vysoké príjmy. Kľúčovou ostane otázka pokročilých čipov, ich výroby a dostatočnej produkcie.
Keďže zhruba 60 % amerických spoločností umožňuje prácu z domu, pätina kancelárií zostane prázdna. Miera neobsadenosti kancelárií sa zvýši na 15 % v Kanade, ale len na 8 % v EÚ. Výdavky na cestovanie sa globálne zvýšia na úroveň 1,8 bilióna a vrátia sa takmer späť na úroveň roku 2019 a to aj napriek ekonomickým a geopolitickým obavám. Pomôže tomu aj letná olympiáda či Euro 2024.