Chcem investovať
Ako zdaňovať výnosy z investícií za rok 2024
11. 02. 2025 Čas čítania: 10 min
Across aktuality
Across aktuality

S blížiacim sa termínom podávania daňových priznaní je dôležité venovať pozornosť nielen výdavkom, ale aj príjmom, ktoré môžu ovplyvniť daňovú povinnosť. Otázka, ako správne zdaniť rôzne typy investícií, sa stáva kľúčovým faktorom pri optimalizácii daňového zaťaženia. Investovanie do akcií, dlhopisov, podielových fondov, ETF, ale aj zmenky alebo zisky z dividend môžu mať rôzne daňové dôsledky v závislosti od typu aktíva, trvania investície a statusu investora.

Na Slovensku sa zdanenie investícií riadi zákonom o dani z príjmov, ale pozor si treba dať aj na zákon o zdravotnom poistení, pričom pre rôzne druhy aktív existujú špecifické pravidlá. Záleží pritom aj od emitenta či typu výnosu.

Nižšie prinášame všeobecný prehľad toho, ako zdaňovať výnosy z investícií, vďaka čomu môžete do budúcnosti efektívne plánovať svoje ďalšie investičné rozhodnutia. Poznamenávame, že nižšie uvedený daňovo-odvodový režim sa uplatňuje na slovenských daňových rezidentov a  na tie investície, ktoré nie sú zaradené do obchodného majetku investora.

KUPÓNOVÝ VÝNOS Z DLHOPISOV A INVESTIČNÝCH CERTIFIKÁTOV

 

V prípade týchto výnosov sa daňové a odvodové pravidlá rôznia v závislosti od emitenta. Ak dlhopis alebo investičný certifikát vydal tuzemský emitent, daň sa vyberá zrážkou vo výške 19 %, pričom tento príjem nie je predmetom zdravotného poistenia.

V prípade zahraničného emitenta daňovník odvádza daň vo výške 19 % prostredníctvom daňového priznania. Ani na tento druh výnosu, resp. príjmu sa nevzťahujú zdravotné odvody.

Inak je to však v prípade, ak dlhopis emitoval štát.  Okrem povinnosti odviesť 19 % daň musí daňovník zaplatiť aj zdravotné odvody vo výške 15 %. Od roku 2025 budú platiť pre kupónové výnosy zo štátnych dlhopisov nové, výhodnejšie pravidlá, o ktorých vás budeme informovať osobitne. 

KAPITÁLOVÝ VÝNOS Z DLHOPISOV A INVESTIČNÝCH CERTIFIKÁTOV                

 

Pri dlhopisoch a investičných certifikátoch, ktoré sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu cenných papierov, sa kapitálový výnos vypočítava ako rozdiel medzi predajnou cenou (menovitou hodnotou) cenného papiera a cenou jeho obstarania. Do úvahy sa pritom berie to, či výnos vznikol pri splatnosti alebo pred splatnosťou dlhopisu (predajom).

Ak ide o kapitálový výnos pri splatnosti dlhopisu, daňovník odvádza daň vo výške 19 % na základe podaného daňového priznania. Tento príjem je aj predmetom zdravotných odvodov, ktoré vyrubí zdravotná poisťovňa na základe ročného zúčtovania. V takomto prípade sa neuplatňuje časový test pre oslobodenie cenných papierov. Uplatniteľnými výdavkami sú pritom nadobúdacia cena a obstarávacie výdavky, najmä poplatky spojené s nákupom alebo predajom cenného papiera.

Iná situácia z daňového hľadiska nastáva vtedy, ak výnos z dlhopisu vznikne investorovi pred splatnosťou, t.j. pri predaji cenného papiera. V takomto prípade daňovník deklaruje príslušný príjem prostredníctvom daňového priznania a odvádza z neho daň vo výške 19 % alebo 25 % (zo spoločného základu dane z príjmov zo závislej činnosti aj ostatných príjmov). Tento príjem je aj predmetom zdravotného poistenia, ktoré vyrubí príslušná zdravotná poisťovňa na základe ročného zúčtovania. V rámci daňového priznania si daňovník ako výdavky môže uplatniť nadobúdaciu cenu cenného papiera a iné výdavky, najmä poplatky za nákup a predaj cenného papiera. Pri splnení časového testu (teda ak fyzická osoba drží cenný papier viac ako rok a tento je zároveň prijatý na obchodovanie na regulovanom trhu cenných papierov viac ako 12 mesiacov) je predmetný príjem oslobodený od dane. Pozor, v takom prípade si daňovník nemôže uplatniť náklady na obstaranie týchto cenných papierov, t.j. strata z takýchto cenných papierov nie je daňovo efektívna.

Osobitným druhom príjmu sú príjmy z predaja tzv. „zero bondov“, teda dlhopisov bez kupónu. Emitujú sa s diskontom voči nominálnej hodnote a celý výnos sa vypláca až v čase splatnosti. V takomto prípade vzniká investorovi príjem z rozdielu medzi menovitou hodnotou cenného papiera a nižšou obstarávacou cenou. Tento kapitálový príjem je zdaňovaný sadzbou dane 19 % a je aj predmetom zdravotného poistenia.

Pri predaji týchto dlhopisov je príslušný kapitálový zisk predmetom dane (19-25 %, s oslobodením do sumy 500 eur) a zdravotného poistenia (15%). Platí však, že ak ide o dlhopisy prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu cenných papierov a doba medzi ich nadobudnutím a predajom presahuje 12 mesiacov, tento kapitálový zisk je oslobodený od dane a nie je predmetom zdravotného poistenia. Tento režim je teoreticky daňovo najvýhodnejší, pretože kupónový výnos (ktorý by bol zdanený sadzbou 19 %) je “vyplatený” v rámci istiny (s potenciálnym oslobodením od dane).

ZMENKY

 

Ak ste nadobudli úrokové výnosy zo zmeniek, uplatňuje sa na ne sadzba dane 19 % a tento výnos taktiež podlieha zdravotnému odvodu (prostredníctvom ročného zúčtovania). Pri prevode či predaji zmenky sa príjem deklaruje v daňovom priznaní a zdaňuje sadzbou 19 % a/alebo 25 %. Uplatniteľným výdavkom uvádzaným v daňovom priznaní je obstarávacia cena, prípadne poplatky spojené s nákupom a predajom zmenky.

PRÍJMY Z PREVODU AKCIÍ, ETF
(Prijatých na obchodovanie na verejne obchodovateľnom trhu)

 

Ak ste nadobudli výnosy z prevodu alebo predaja cenných papierov, tento príjem, ponížený o sumu 500 eur, sa uvádza v daňovom priznaní a zdaňuje sadzbou 19 % a/alebo 25 %. Tento príjem je aj predmetom zdravotného poistenia, ktoré vyrubí zdravotná poisťovňa v rámci ročného zúčtovania. Uplatniteľným výdavkom pre výpočet základu dane je obstarávacia cena cenného papiera a transakčné poplatky súvisiace s nákupom a predajom cenných papierov.

Avšak, ak sa uplatní 1-ročný časový test (predaj cenného papiera  prijatého na obchodovanie na regulovanom trhu cenných papierov po viac ako roku od obstarania), príjem je oslobodený od dane a nie je predmetom zdravotného poistenia. Pripomíname, že v takomto prípade nie je možné uplatniť pri výpočte základu dane ani náklady na obstaranie takéhoto cenného papiera.

Daňový režim príjmu z predaja ETF záleží od právnej formy ETF – ak ide o cenné papiere prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu, uplatní sa daňovo-odvodové oslobodenie cenných papierov. 

PRÍJMY Z PODIELOVÝCH FONDOV
(Rozdiel medzi predajnou cenou a obstarávacou cenou)

 

Pri výplate (redemácii) tuzemských fondov sa daň vyberá zrážkou 19 % a tento príjem nie je predmetom zdravotného poistenia. V prípade, ak daňovník dosiahol z výplaty takýchto podielových listov zisky (zdanené zrážkovou daňou), ale aj straty, môže tento príjem uviesť v daňovom priznaní (po započítaní ziskov a strát), zrážkovú daň si uplatniť ako preddavok a požiadať o vrátenie preplatku na dani.

V prípade výnosu zo zahraničných fondov je príslušný príjem zahrnutý do daňového priznania a zdanený sadzbou 19 %. Tento príjem nie je predmetom zdravotného poistenia. Uplatniteľným výdavkom je obstarávacia cena a poplatky za nákup a redemáciu podielových listov (pri redemácii bez poplatku).

V prípade predaja podielového listu (relevantné najmä pri zahraničných fondoch, napr. niektoré ETF) je predmetný príjem považovaný za príjem z predaja cenného papiera a je predmetom dane vo výške 19 % alebo 25 %. Z tohto príjmu zdravotná poisťovňa vyrubí aj odvod na zdravotné poistenie vo výške 15 %. Môžete si však uplatniť výdavky vo výške obstarávacej ceny a transakčných poplatkov za nákup a predaj podielového listu.

Ak je podielový list prijatý na obchodovanie na regulovanom trhu cenných papierov a predaj je realizovaný po viac ako roku držby, je príslušný zisk z predaja oslobodený od dane aj zdravotných odvodov.

DIVIDENDY

 

V prípade podielov na zisku, ktoré boli vyplatené počas roka 2024, je podstatné posúdiť, kto ich vypláca a zo zisku za aké obdobie.

Dividendy vyplatené slovenskými spoločnosťami sú zdanené zrážkovou daňou (ak sú zo ziskov za obdobia po roku 2017) a do daňového priznania sa už neuvádzajú.

V prípade podielu na zisku, ktorý vypláca zahraničná spoločnosť osobe, ktorá sa podieľa na jej základnom imaní, je príslušný príjem klasifikovaný ako dividenda a zdaňovaný sadzbou 7 % (sadzba 10 % sa uplatní na dividendy vyplácané zo zisku za rok 2024, t.j. neuplatní sa (zrejme) na dividendy vyplácané počas roka 2024.  V roku 2025 bude celkom náročné zisťovať obdobie, zo zisku ktorého obdobia zahraničná spoločnosť vypláca dividendu, najmä ak je vyplácaná štvrťročne).

V prípade, ak vyplácajúca spoločnosť uplatnila na tento príjem zrážkovú daň (podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia podľa lokálnej legislatívy), je možné túto zahraničnú zrážkovú daň započítať voči slovenskej daňovej povinnosti do výšky slovenskej dane z tohto príjmu.

Pozor na ETF – ak je ETF vo forme akcie, v rámci ktorej má daňovník podiel na základnom imaní ETF fondu, dividenda vyplácaná ETF fondom má daňový režim dividendy. Ak ale ide o ETF s právnou formou podielového listu (bez účasti na základnom imaní ETF fondu), predmetný podiel na zisku by mal byť pre účely daní posudzovaný ako iný príjem z cenného papiera (so sadzbou dane 19 %).

Odporúčame takisto mať k dispozícii potvrdenie o slovenskej daňovej rezidencii pre účely preukázania, že na príjem zo zahraničia môže vyplácajúca spoločnosť uplatniť daňový režim podľa príslušnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. V prípade krajín, ktoré uplatňujú lokálnu legislatívu na príjem vyplácaný zahraničným rezidentom (napr. Švajčiarsko, Taliansko), majú daňovníci možnosť požiadať o vrátenie rozdielu medzi uplatnenou zrážkovou daňou a zrážkovou daňou podľa Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.

Berte, prosím, na vedomie, že uvedené informácie nepredstavujú odborné daňové poradenstvo poskytnuté v konkrétnej situácii. Každý jeden prípad treba posudzovať individuálne a v širšom kontexte, odporúčame vám preto spojiť sa s expertom pre oblasť zdaňovania investícií. Klientov Across Private Investments v prípade záujmu radi spojíme s renomovanými daňovými poradcami venujúcimi sa tejto problematike.