Nadšenie investorom nedokázala priniesť ani streda, ktorá bola bohatá na správy rôzneho charakteru. Väčšina svetových indexov ukončila deň s minimálnymi zmenami, prevažne červená. Americké akcie stratili tretí deň v rade. Hlavnou udalosťou dňa sa ukázali americké dáta, prioritne aprílové maloobchodné predaje.
Úvod dňa bol v Európe konštruktívny. Stabilizácia výnosov dlhopisov a mierny rast ich cien spolu so zverejnením slušnej expanzie HDP eurozóny v prvom kvartáli viedli k ziskom akcií v dopoludňajších hodinách. Index Stoxx 600 si pred obedom pripisoval nárast až okolo jedného percenta.
Ekonomika eurozóny rástla v prvých troch mesiacoch roka v rámci očakávaní 0,4% a medziročne sa zväčšila o 1%. Pozitívne čísla reportovali najmä periférne alebo v minulosti problémovejšie krajiny ako Francúzsko (0,6%), Taliansko (0,3%) alebo Španielsko (0,9%). Negatívnym prekvapením bol len 0,3%-ný rast najväčšej európskej ekonomiky Nemecka, ktoré nedokázalo výraznejšie profitovať zo slabého eura, a pokles fínskeho hospodárstva (-0,1%). Grécko sa pod váhou nekončiacich rozhovorov o uvoľnení prostriedkov s veriteľmi vrátilo do recesie poklesom HDP o 0,2% v prvom štvrťroku po kontrakcii o 0,4% v poslednom kvartáli minulého roka.
Inflačné dáta krajín Nemecka (0,5%), Francúzska (0,1%) a Španielska (-0,6%) naznačili opatrné zvyšovanie cenovej hladiny v dôsledku nekonvenčnej podpory zo strany ECB. Britská miera nezamestnanosti poklesla na 7-ročné minimum (5,5%) a k miernemu oživeniu došlo v raste príjmov.
Priemyselná produkcia eurozóny v marci poklesla o 0,3%. Inflačný report britskej centrálnej banky a následná tlačová konferencia jej šéfa Marka Carneyho ponúkla zníženie výhľadu rastu ekonomiky, inflácie, miezd, produktivity práce i spotreby. Napriek tomu Carney označil ekonomiku za silnú a prvé zvýšenie sadzieb vidí v polovici roka 2016.
Finálny trend obchodovanie ale určili až americké maloobchodné predaje. Tie podľa zverejnenej štatistiky v apríli zostali oproti marcu nezmenené napriek optimistickým rastovým očakávaniam investorov. Ich rast zaostal za konsenzom aj po vyňatí volatilných predajov áut a palív. Vstup americkej ekonomiky do nového štvrťroku tak neprináša predpokladané oživenie. Navyše ceny dovážaných tovarov ostali v hlbokej deflácii v apríli napriek výrazne vyšším cenám ropy.
Prvotná reakcia akciových trhov bola pozitívna, keďže údaje preukazujúce pokračujúcu slabosť americkej ekonomiky zvyšujú šance neskoršieho utesnenia menovej politiky FEDu. Okamžite výrazne oslabil dolár voči väčšine svetových mien. Euro v stredu uzavrelo voči zelenej bankovke najvyššie od konca februára. Oslabenie dolára a výhľad uvoľnenej politiky centrálnych bánk sa naopak páčil zlatu, ktoré rovnako ukončilo deň na najvyššej hodnote za tri mesiace.
Paradoxne však akcie krátko po otvorení parketov neboli schopné udržať úvodné zisky. Americké dlhopisy tiež pustili denné profity a výnosy uzavreli najvyššie od decembra. Trh prekvapivo vykazuje nerozhodnosť, či sú zlé správy dobrými alebo zlými a ani výhľad odloženia prvého zvýšenia sadzieb nedokáže vyústiť do nákupov akcií. Ekonomika USA nepopierateľne slabne a jej prípadná ďalšia podpora zo strany FEDu je mimo hry. Alternatívou je len ponechanie doterajších stimulov. Indexy tak zostávajú vo veľmi úzkom pásme a na rozuzlenie trendu si budeme musieť ešte počkať. Silnejúce euro sa nakoniec postaralo o výpredaje i na európskych indexoch, ktoré tiež pustili všetky zisky a väčšina z nich uzavrela deň so stratami.
Červený deň zaknihovala ropa. Výraznejší pokles zásob v USA (o 2,2 mil. barelov) na chvíľu ponúkol čiernemu zlatu podporu, kedy jeho cena vystrelila takmer dve percentá. No do záveru obchodovania rovnako rast korigovala. Dôvodom bude vyberanie ziskov kvôli obavám o prebytku ropy na svetových trhoch. Mesačný report Medzinárodnej energetickej agentúry vyznel pesimisticky. Agentúra naďalej predpokladá rast ponuky ropy na trhoch v dôsledku boja medzi producentmi OPECu a nečlenskými producentmi. Negatívne pôsobili i správy o rekordnej produkcii Saudskej Arábie v apríli.
Dnes je kalendár netradične na štvrtok chudobnejší. Na poli makrodát za zmienku stoja len producentská inflácia a týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA. Okrem toho by trhmi mohol hýbať prejav šéfa ECB Maria Draghiho na pôde MMF.
Obchodovanie začína presne vo vzore tohto týždňa, teda opatrne a nerozhodne. Ázijské parkety uzatvárajú deň zmiešane, no prevažne v stratách (Japonsko, Hong Kong, Austrália i India). Európske indexy sú v prvej hodine na tom rovnako. Euro nadväzuje na včerajšie masívne zisky a siaha na nové trojmesačné maximá. Ropa mierne klesá.
Aktívum | Hodnota | Denná zmena |
S&P 500 | 2 098,48 | -0,03% |
Stoxx 600 | 395,46 | -1,16% |
Euro/dollar | 1,1354 | +1,26% |
Zlato | 1 215,67 | +1,82% |
Ropa WTI | 60,50 | -0,41% |