Uplynulý mesiac priniesol na globálnych finančných trhoch zvýšenú volatilitu, ktorú vyvolali neočakávané zmeny v obchodnej politike Spojených štátov. Začiatkom mesiaca prezident Donald Trump oznámil sériu ciel, ktoré boli rozsiahlejšie a prísnejšie, než sa predpokladalo, čo spôsobilo okamžitý pokles akciových trhov a nárast indexu volatility VIX na úroveň 60, najvyššiu od pandémie COVID-19.
Situácia sa čiastočne upokojila po tom, čo prezident Trump oznámil 90-dňové odloženie implementácie recipročných ciel pre krajiny, ktoré nezaviedli odvetné opatrenia a zrušenie ciel na vybrané elektronické produkty. Tieto kroky prispeli k čiastočnému zotaveniu akciových trhov. Napriek tomu zostáva neistota ohľadom budúceho smerovania obchodnej politiky USA vysoká, čo pravdepodobne bude naďalej prispievať k volatilite trhov.
Vyspelé akciové trhy zaznamenali v apríli mierny nárast o 0,9 %, avšak americké trhy zaostávali za väčšinou svojich globálnych partnerov. Rastové akcie prekonali hodnotové, pričom slabý výkon energetického sektora negatívne ovplyvnil hodnotový index. Rozvíjajúce sa trhy boli relatívne odolné, podporené solídnymi výnosmi najmä z Mexika a Brazílie.
Obchodné napätie ovplyvnilo aj dlhopisové trhy. Výnos 10-ročných amerických štátnych dlhopisov dosiahol vrchol na úrovni 4,6 % dňa 11. apríla, predtým než sa ustálil na 4,2 % ku koncu mesiaca. Pokles výnosov európskych vládnych dlhopisov pozitívne prispel k výnosu globálneho agregátneho dlhopisového indexu. Silnejší japonský jen a euro voči americkému doláru tiež pomohli globálnym dlhopisom dosiahnuť pozitívne výnosy v dolárovom vyjadrení.
Zlato bolo hlavným profitujúcim z aprílovej neistoty, keď 22. apríla dosiahlo nové historické maximum na úrovni 3 500 USD za uncu. Naopak, komodity stratili časť svojich ziskov od začiatku roka, keď ceny kovov oslabili a ceny ropy klesli o 16 % v dôsledku rastúcich obáv z recesie a rozhodnutia členov OPEC zvýšiť dodávky.
Trh patril dlhopisom, akcie sa prepadli
Akciové riešenie Across – AX Vontobel Equity Index – pokračovalo v pozvoľnom poklese aj v apríli, keď poklesol o -2,4 %. Po oznámení 10 % univerzálnych ciel na väčšinu dovozov do USA, s vyššími sadzbami pre približne 60 krajín vrátane Číny a EÚ, sa spustil globálny výpredaj akcií. Americké indexy ako S&P 500 a Nasdaq zaznamenali prudké poklesy, pričom v priebehu dvoch dní sa z trhov „vyparilo“ viac ako 6,6 bilióna dolárov. Investičná banka Goldman Sachs vydala varovanie pred možným poklesom amerických akcií a zvýšila pravdepodobnosť recesie v USA na 45 %. Napriek tomu Americký technologický index Nasdaq po prudkom páde konečne rástol o 1,3 %, avšak široko diverzifikovaný index S&P 500 poklesol o -0,8 % a index amerických malých spoločností sa znehodnotil o viac ako -7 %. Rozvíjajúce sa trhy aj hodnotové akcie klesali o viac ako -4 %.
Napriek tomu, že Fed ponechal svoju cieľovú úrokovú sadzbu nezmenenú v rozmedzí 4,25 % až 4,50 %, výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov vzrástli na približne 4,8 %. Tento nárast výnosu bol spôsobený obavami z pretrvávajúcej inflácie a silného trhu práce, čo viedlo investorov k očakávaniam, že vysoké sadzby pretrvajú dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo.
Dlhopisové riešenie Across – AX Vontobel Bond Index – počas apríla však rástlo o 0,1 %. Globálne agregované dlhopisy rástli o 0,8 %, darilo sa aj dlhopisom s vyšším výnosom, ktoré rástli o 0,6 %. Naopak, tieto pozitívne výsledky boli negované už vyššie spomenutými americkými dlhopismi, ktoré s 20-ročnou splatnosťou klesali o -0,9 %.
Ceny ropy zaznamenali výrazný pokles, pričom cena ropy WTI klesla pod 60 USD za barel, čo predstavuje najnižšiu úroveň od roku 2021. Pokles bol spôsobený obavami z globálnej recesie a zníženým dopytom, najmä zo strany Číny a Indie. Trpel aj trh Private Equity. Zvýšená trhová volatilita a neistota spôsobená obchodnými clami viedli k spomaleniu fúzií a akvizícií.
V dôsledku tohto vývoja alternatívne riešenie Across – AX Vontobel Alternative Index – kleslo o 5 %. Najslabším elementom portfólia boli energetické komodity, kde celková komoditná zložka klesla o viac ako 9 %. Spoločnosti, ktoré nie sú ešte obchodované na finančných trhoch, klesali o viac ako 5 %. Ide o jasný signál ústupu z rizikových aktív a dopytu po „bezpečných prístavoch“. Darilo sa zlatu, no nehnuteľnosti ani investície do infraštruktúry nedokázali nadviazať na minulé mesiace a stratili zhodne okolo 5 %.