Chcem investovať
Biotechnologická firma Amgen ponúka stabilný rast a silný cash flow
04. 05. 2016 Čas čítania: 9 min
Blog
Blog

Amgen je jednou z najväčších biotechnologických firiem na svete a poskytuje lieky miliónom ľudí. Firma má viac ako 30-ročnú históriu. Ich prvým významným liekom bol v roku 1991 Neupogen, ktorý sa predáva dodnes. V USA generuje Amgen 79 % tržieb, 21 % je zo zvyšku sveta.

Ticker: AMGN US
Burza: Nasdaq
Trhová kapitalizácia: 119,5 mld. USD
Priemysel: Zdravotníctvo (farmácia, biotechnológie)
PE: 16,7

Najvýznamnejšie lieky

Takmer 50 % tržieb pochádza z dvoch hlavných liekov – Enbrel a Neulasta.

Enbrel zablokuje určitý proteín vytvorený imunitným systémom. Pri jeho poruche si totiž imunitný systém zmýli zdravé bunky s hrozbou pre organizmus a zaútočí na ne. Používa sa na symptómy artritídy a pri kožných chorobách.

Posledný patent na Enbrel v USA vyprší v roku 2029, zatiaľ čo v Európe už schválili konkurenčný liek od spoločnosti Biogen Idec. Európsku licenciu Enbrelu však na základe dohody drží Pfizer. Amgen predáva liek v USA, čiže konkurenčný liek sa tržieb Amgenu vôbec nedotkne.

Neulasta je umelo vytvorený proteín, ktorý podporuje tvorbu bielych krviniek a znižuje tak riziko infekcií. Používa sa hlavne po chemoterapii, kedy dochádza k prudkému úbytku krviniek, čo vystavuje človeka vysokému riziku ďalších chorôb.

Patenty na Neulastu vypršali minulý rok. Prvý konkurenčný produkt sa očakáva na konci tohto roka. Firma navyše minulý rok vytvorila zariadenie Onpro kit pre tento liek, ktoré umožňuje lekárom podať dávku ešte v ten deň, ako mali chemoterapiu. Predtým sa pacient musel na druhý deň vrátiť do nemocnice, čo vzhľadom na jeho zdravotný stav nebolo jednoduché. Amgen im tak zjednodušil život, a aj lekári prijali produkt veľmi pozitívne.

Oba lieky teda budú naďalej generovať silný free cash flow, aj keď v roku 2017 očakávame mierny pokles tržieb z Neulasty.

Finančné výsledky

Firma rastie stabilne a dosahuje veľký zisk a free cash flow. V roku 2015 rástli tržby zo všetkých liekov až na Epogen a Neupogen, ktoré poklesli o 9 %.

Biosimilars – nový druh liekov, ktoré znížia náklady v zdravotníctve

Ide o nový druh liekov podobný generikám. Tie sú umelo vytvorené chemickými procesmi a priamo kopírujú existujúce lieky, ktorým vypršal, alebo čoskoro vyprší patent. Majú nižšie náklady na vývoj a schválenie, pretože firma nemusí znovu prechádzať rovnakým výskumom, stačí že preukáže rovnaké zloženie a účinky, ako liek, ktorý napodobňuje. Ceny generík sú teda o 70 až 90 % nižšie, než u patentovaných liekov a väčšinou rýchlo ukradnú trhový podiel konkurencii.

Biosimilars sú generické lieky založené na živých organizmoch. Vyvinúť taký liek je veľmi zložité a nákladné. Preto, aj keď mnohým farmaceutickým firmám vypršia patenty na biologické lieky, dobre sa predávajú aj naďalej. Štátne orgány doteraz neschvaľovali takéto konkurenčné lieky, pretože je nemožné vytvoriť identický organizmus a porovnať tak presne účinky nového a starého lieku.

Rastúce ceny liekov a nákladov na zdravotníctvo však donútil krajiny prehodnotiť tento postoj. USA spolu s EÚ už začali prijímať aplikácie na nové biosimilars. Prvým takýmto liekom bol Zarxio od Sandozu (Novartis), ktorý  kopíruje Neupogen od Amgenu a vstúpil na trh v septembri 2015.

Legislatíva na schvaľovanie biosimilars zatiaľ nie je kompletná, postupne sa vyvíja. FDA vyhlásila že Zarxio od Sandozu je biologicky podobný, ale nie identický liek. Pacienti a lekári teda budú váhať s prechodom na nový produkt, kým nebudú jeho vlastnosti a účinky úplne jasné. Sandoz bude musieť minúť ďalšie prostriedky na lekárske štúdie a marketing.

Keďže náklady na vývoj biosimilars sú stále vysoké, predpokladá sa, že ich cena bude okolo 20 – 30 % nižšia, než u pôvodných biologických liekov. Americká agentúra pre potraviny a lieky (FDA), hlavný farmaceutický regulátor v krajine, však poskytuje 12-ročnú exkluzivitu pre biologické lieky bez ohľadu na patenty, aby biosimilars nezničili snahu o vývoj nových inovatívnych medicín.

Európa je zatiaľ najväčším trhom pre biosimilars, je tu 29 liekov vo vývoji, kým v USA ich je 19 a v Japonsku 7. Potenciál je aj na rozvíjajúcich sa trhoch, kde si väčšina ľudí nemôže dovoliť biologické lieky. V prípade zníženia cien sa tak otvárajú nové možnosti. Sandoz, Teva Pharmaceuticals a Hospira momentálne vedú trh s biosimilars. Podľa odhadov by biosimilars dokázali ušetriť americkej ekonomike 40 až 250 miliárd dolárov na cenách liekov v ďalších desiatich rokoch.

Budúci rast Amgenu

Amgen vyvíja šesť nových biosimilars. Prvý ABP 501, ktorý napodobňuje Humiru od spoločnosti AbbVie, by mal dostať finálne stanovisko od FDA v septembri tohto roku. Humira je jedným z najlepšie predávaných liekov v USA a len v roku 2015 priniesla tržby 12,5 miliardy dolárov. Amgen napadol viaceré patenty AbbVie, ktorá sa proti tomu bráni a tvrdí, že ochrana lieku trvá do roku 2022. Súd na prvý pokus zamietol žiadosť Amgenu o zrušenie patentov. Obe firmy plánujú viesť ďalší boj o lukratívny produkt.

Spolu s farmaceutickou firmou Allergan vyvíjajú biosimilars na Erbitux (Eli Lilly), Avastin, Herceptin, Rituxan (Roche) a samostatne pracujú na nahradení Remicade od Johnson & Johnson.

V marci tohto roku súd pridelil Amgenu dva  patenty na liek Repatha, ktorý znižuje cholesterol a priamo konkuruje Praulentu od Sanofi. Obe firmy ho vyvinuli a spustili v čase, čím sa boj vyostril. Je pravdepodobné, že Sanofi im bude musieť platiť poplatky za predaj tohto lieku v USA. Podľa predbežných odhadov mali tržby z oboch liekov dosiahnuť niekoľko miliárd dolárov. Ich adopcia lekármi a poisťovňami je však zatiaľ pomalá – kvôli ročnej cene 14 tisíc dolárov za liečbu.

Úspech len pri jednom z týchto liekov by dokázal priniesť firme tržby vo výške niekoľko miliárd dolárov a zvýšiť rast. Amgen má v portfóliu ešte viac ako 25 ďalších liekov v rôznych fázach vývoja. Nové akvizície stále zvažujú, keďže majú nadbytok hotovosti.

Hodnota Amgenu

Za posledných 8 rokov (2007-2015) rástli tržby v priemere o 5 % ročne. Konkurencia v sektore je intenzívna a niektoré súčasné lieky Amgenu určite v budúcnosti stratia trhový podiel.  Nové lieky  ich však dokážu zastúpiť a generovať stabilný príjem pre firmu. Ak spoločnosť Amgen porastie ďalších 8 rokov podobne ako doteraz,  jej hodnota sa bude vyvíjať nasledovne:

Ako zisk sme použili priemerný free cash flow (FCF) za posledné 3 roky, čo je 7,3 mld. dolárov. Analytici z Wall Streeto čakávajú, že firma dosiahne úroveň FCF až 9 mld. dolárov v tomto roku. My použijeme radšej konzervatívnejšie čísla. Na základe tohto je stále firma podhodnotená a ponúka potenciál až 40 %. Dividendový výnos je 2,5 %. V poslednom roku zvýšili dividendu o 28 %.

Riziká

Konkurencia v biotechnologickom sektore je veľmi silná. Viaceré firmy vyvíjajú produkty, ktoré v budúcnosti dokážu ohroziť tržby. Biosimilars predstavujú pre Amgen nielen príležitosť, ale aj riziko, keďže ohrozujú ich najlepšie predávané lieky. Neulasta, Neupogen a Epogen budú určite čeliť poklesom tržieb v blízkej budúcnosti. Je však jasné, že z trhu úplne nezmiznú a pomalšie využívanie biosimilars predĺži ich užitočnosť.

Rok 2016 je prvým rokom, kedy firma konkuruje ostatným spoločnostiam bez patentovej ochrany pri viacerých kľúčových produktoch. Amgen však tvrdo bojuje proti potenciálnym generikám aj pomocou zmlúv s nemocnicami. Majú napríklad dohodu do roku 2019 s DaVita Healthcare (1800 centier na liečbu obličiek v USA), kde poskytujú liek Epogen pre viac ako 90 % pacientov pri dialýze.

Sumár

Amgen je jedna z najlepších firiem v biotechnologickom sektore. Je viac diverzifikovaná, ako napríklad Gilead Sciences a AbbVie, ktoré majú väčšinu tržieb len z jedného lieku. Ich výskum priniesol riešenia na mnohé choroby po celom svete. Investujú do neho 19 % tržieb.

Okolo 1,4 % akcií vlastní Dan Loeb, známy manažér hedge fondu Third Point, ktorý už dlhšie plánuje spojiť Amgen s Allerganom (AGN) a vytvoriť tak biotechnologický gigant v hodnote 200 miliárd USD. Podľa neho sa produkty oboch firiem dopĺňajú a spoločnosti sú dobre manažované. Loeb investoval do AGN aj AMGN takmer 3 mld. dolárov.

Spoločnosť má nízky dlh, vypláca dividendu (2,5 %) a vyvíja dostatok nových liekov na pokračovanie rastu. V roku 2015 skúpili z trhu akcie v hodnote 1,9 mld. dolárov a majú v pláne minúť ďalších 4,9 mld. dolárov na tento program. Znižovanie počtu akcií v obehu zvyšuje zisk na akciu, a teda aj výnos súčasných akcionárov.