Čínska ekonomika v druhom kvartáli tohto roku rástla medziročne o 4,7 % a zaostáva tak za plánovaným tempom 5 %, ktoré si vytýčila tamojšia vládna strana. Čínska centrálna banka (PBOC) tento týždeň predstavila najväčší stimulačný balík od čias pandémie s cieľom obnoviť rast ekonomiky a dosiahnuť vládny cieľ, no analytici varujú, že bude potrebná aj výraznejšia fiškálna podpora.
Balík zahŕňa zníženie úrokových sadzieb, aby sa zvýšilo úverovanie a zlepšila banková likvidita pre schopnosť vyššieho financovania ekonomiky. Tieto opatrenia sú označované za významnú pomoc, na trhu ale naďalej panujú obavy, či bude samotná menová politika stačiť na dosiahnutie požadovaného 5 %-ného rastu.
Guvernér PBOC Pchan Kung-šeng oznámil, že centrálna banka zníži povinné minimálne rezervy bánk o 50 bázických bodov, čo uvoľní približne 1 bilión jüanov (128 mld. €) na nové úvery. Hoci bol tento krok vítaný, niektorí odborníci ho považujú za neskorý.
Možné ďalšie zníženie povinných minimálnych rezerv pre banky sa však predpokladá aj neskôr v tomto roku. PBOC tiež poskytne ďalšiu podporu realitnému trhu, ktorý stále zápasí so slabým dopytom a poklesom cien nehnuteľností, čo oslabuje dôveru spotrebiteľov.
Aj napriek obavám, či bude stimulačný balíček dostatočný, akcie čínskych spoločností, reprezentované indexom CSI 300, vzrástli od začiatku týždňa 6,27 %. V prípade Indexu Hang Seng sme videli rast o 4,75 %. Čínske akcie tak majú pred sebou pravdepodobne najúspešnejší týždeň od začiatku roka.