Čínska vláda plánuje výrazné zmeny vo fiškálnej a menovej politike, ktoré by mohli priniesť zvýšenie deficitu a najväčšie zníženie úrokových sadzieb od roku 2015. Očakáva sa, že fiškálny deficit sa vyšplhá až na 4 % HDP, markantná odchýlka od tradičnej hranice 3 %, ktorú Peking označil ako svoj dlhodobý cieľ. Výsledkom tohto kroku by mala byť stimulácia domáceho dopytu, nakoľko domácnosti a tuzemské firmy stále vykazujú len slabý rast.
Očakávané zníženie úrokových sadzieb o 40 až 60 bázických bodov predpovedajú analytici v nasledujúcom roku. To by malo podporiť ekonomickú aktivitu v krajine. Ďalším očakávaným krokom je výrazné zníženie povinných rezerv bánk až o 250 bázických bodov, ktorého výsledkom bude zvýšená dostupnosť úverov.
Stimulačné opatrenia zahŕňajú aj návrhy na stabilizáciu trhu s akciami a nehnuteľnosťami, ktoré tvoria podstatnú časť bohatstva domácností. Medzi navrhované kroky patrí možnosť centrálnej vlády kúpiť nepredané domy či poskytovanie dotácií nízkopríjmovým skupinám.
Aj keď sa čínska ekonomika v posledných mesiacoch mierne zotavuje, neistoty spojené s obchodnými konfliktmi, najmä s globálnym rivalom – USA, a slabým domácim dopytom stále pretrvávajú. Očakáva sa, že ráznejšie kroky vlády prinesú trhu stabilitu a podporia dlhodobý rast.
Akcie čínskych spoločností na tieto správy reagovali rastom a priblížili sa k maximám z októbra tohto roka.