Chcem investovať
Čína rástla v 2015 najpomalšie za 25 rokov
19. 01. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Vstup do nového týždňa môžeme označiť za predĺžený víkend vplyvom sviatku v USA.

  • Absencia amerických investorov priviala v pondelok na trhy pokoj.
  • Riziková averzia sa tak nateraz ustálila.
  • Čínske dáta slabšie, ale nie ako najpesimistickejšie očakávania.
  • Dnes sú trhy zatiaľ zelené na nádeje ohľadom čínskych stimulov.
  • Ropa sa včera pozrela na nové minimá po zrušení sankcií voči Iránu.
  • Naďalej očakávame korekciu strát rizikových aktív, ktorá sa minulý týždeň nedostavila.
  • Tento týždeň sa rozbehne výsledková sezóna nesúca riziko.

V pondelok zostali americké trhy zatvorené kvôli sviatku Martina Luthera Kinga. Absencia obchodníkov z najväčšieho kapitálového trhu sveta sa podpisovala pod zobchodované objemy a dennú likviditu. Prvý deň týždňa tak zostal pomerne pokojný bez väčších pohybov.

Európske akcie zaknihovali mierne straty po tom, ako pondelok strávili v úzkom obchodnom pásme. Ekonomický kalendár bol na starom kontinente prázdny. Za zmienku stojí len prekvapivý odchod riaditeľa spoločnosti Henkel (-3,7%) a jeho príchod do Adidasu (+6,25%).

Konštruktívnu náladu naďalej brzdila ropa, ktorá reagovala na zrušenie sankcií voči Iránu. Ide o finalizáciu dohôd svetových veľmocí s perzskou krajinou z leta minulého roka po naplnení požiadaviek. Z nášho pohľadu by nárast objemov iránskej ropy na svetových trhoch už mal byť premietnutý do cien, keďže sa otvorenie brán obchodu s ňou očakávalo už viac ako polroka. V elektronickom obchodovaní americká ropa WTI poklesla na nové minimum počas dňa pod 28,4 dolára za barel a severomorská ropa Brent dokonca pod 28 dolárov za barel.

Začiatkom minulého týždňa sme predpokladali trhom nájdenie lokálneho minima, korekciu prudkých poklesov v prvých dňoch roka a krátkodobú niekoľko týždňovú rely. To sa neudialo a trhy sa pozreli na nové minimá. V prípade USA dokonca v rámci piatkového obchodovania prekonali augustové minimum, no nezatvárali nižšie ako vtedy. Európske indexy však padli na nové viac ako ročné minimá.

Naďalej očakávame korekciu výpredajov. Tieto očakávania posúvame do tohto týždňa. Odporúčame na ňu hrať prostredníctvom ropných a veľkých technologických spoločností. Viaceré technické signály a indikátory nálady investorov naznačujú finálnu kapituláciu a únavu medveďov. Niekoľko mesačný výhľad zostáva negatívny.

V prvom rade ide o ukazovatele sentimentu medzi americkými investormi. Každý týždeň Americká asociácia individuálnych investorov zverejňuje dva indexy odzrkadľujúce býčiu a medvediu náladu medzi investormi. Indexy sa pohybujú v pásme od nula do 100. Býčí index minulý týždeň padol na 17,9, čo znamená, že len necelých 18% investorov očakáva akciovú rely. Tieto ukazovatele sú vždy kontraindikátorom, nálada býva najponurejšia na dnách trhov. Zaujímavé je, že toto čítanie je horšie ako po veľkej finančnej kríze v roku 2008. V marci roka 2009, kedy trhy zaznamenali vtedajšie dno, sa hodnota tohto indexu nachádzala na 18,9. Minulotýždňový údaj je najnižší od apríla 2005.

Ďalším podobným indikátorom odhaľujúcim strach investorov je pomer otvorených put (predajných) a call (nákupných) opcií. V pokojných časoch prevyšuje počet call opcií put opcie zhruba o 1,5 až 2-násobne, čiže spomínaný pomer sa spravidla pohybuje od 0,5 do 0,7. Put opcie vsádzajú na pokles akcií a call opcie na rast. Za uplynulú dekádu počet otvorených put opcií prekonal počet call opcií len v ôsmych týždňoch. Minulý týždeň sa pomer put opcií ku call opciám dostal na úroveň 1,14. Jediný raz za ostatných 10 rokov, kedy bol tento pomer vyšší, bol apríl roka 2008. V tom roku americké indexy dosiahli dno 21. novembra, kedy bol tento pomer 1,11. Rovnako ide o kontraindikátor vyjadrujúci strach investorov. Ten býva vždy najväčších na lokálnych dnách.

Samozrejme na trhoch nikdy nič nefunguje 100% a nikde nie je napísané, že údaje nemôžu byť ešte horšie. Rovnako viaceré technické indikátory by mohli nasvedčovať nájdeniu alebo približovaniu sa lokálneho dna ako udržanie minuloročných miním predstavujúcich silný support, či indikátor relatívnej sily (RSI) a nakoniec i vyššia volatilita v minulom týždni a rastúce objemy.

Kľúčovými faktormi v tomto týždni budú samozrejme naďalej ropa, výsledková sezóna, ekonomické dáta a zasadanie ECB. Najväčšie riziko aktuálne vidíme vo zverejňovanom hospodárení obchodovaných spoločností. Za uplynulé týždne poklesol očakávaný medziročný prepad zisku na akciu indexu S&P 500 v štvrtom kvartáli roka 2015 na -5,7% z -4,9% predpokladaných na konci samotného štvrťroku.

Dnes už dochádza opäť k náznakom zastavenia rizikovej averzie a zbavovania sa aktív. Minulý týždeň však takých rán bolo viacero a väčšinou sa nálada neudržala do záveru dňa.

Kľúčovou správou utorka je zverejnenie čínskych decembrových a štvrtokvartálnych dát. Tie boli mierne slabšie ako očakávania v prípade priemyselnej produkcie (medziročný rast 5,9%), maloobchodných predajov (11,1%) i HDP (6,8%). Rast ekonomiky bol minulý rok najslabší za 25 rokov. Údaje však nenaplnili najpesimistickejšie trhové predpoklady a zároveň vyvolali očakávania nových stimulov a podpory ekonomiky zo strany vlády. Cez víkend sa viacerí jej predstavitelia pokúsili upokojiť situáciu. Navyše juan zostáva stabilizovaný. Čínske akcie si tak dnes pripisujú zisky cez 3% a ťahajú so sebou do zelena väčšinu ázijských parketov.

Konštruktívnu náladu nasleduje nateraz i starý kontinent a iné aktíva. Ropa je opatrne zelená a európske akcie sú v ziskoch okolo 1,5%. Futures kontrakty na americké indexy indikujú rovnako pozitívne otvorenie okolo percenta.

Kalendár dnes opatrne zhustne. Nemci finalizujú spotrebiteľskú infláciu a ponúknu investorskú dôveru ZEW. Zmenu cenovej hladiny zverejní i Británia a eurozóna má na programe bežný účet platobnej bilancie a stavebnú produkciu. USA ponúknu dôveru staviteľov a kapitálové toky.

Výsledková sezóna obsahuje reporty hospodárenia firiem ako Unilever, UnitedHealth, Bank of America, Morgan Stanley, Netflix, IBM alebo AMD.