Svetové trhy včera konsolidovali. Väčšina aktív ukončila deň s minimálnymi zmenami, ako investori ďalej trávili vyhlásenie FEDu.
- Rast americkej ekonomiky v 3Q spomalil.
- Nenabúral však zmiešané očakávania zvýšenia sadzieb v decembri (50:50).
- Zlato a dlhopisy na túto skutočnosť ďalej strácali.
- Európska inflácia sa v októbri mierne oživila.
- Profitovalo z nej euro.
- Európske firmy zverejnili prevažne slabšie výsledky.
- Paul Ryan sa stal hovorcom Snemovne a Senát schválil dvojročný rozpočet.
- Čína ruší politiku jedného dieťaťa.
- Bank of Japan nerozšírila stimuly.
- Piatok hlavne o dátach, výsledkoch a FEDe.
Štvrtok trochu prekvapivo nedodal na trhy príliš vzruchu. Vplyv na vývoj obchodovania malo hlavne vstrebávanie jastrabieho záveru pravidelného zasadania americkej centrálnej banky. Správ bol pomerne dosť, no ani novinky z Číny, početné dáta i výsledky nedokázali indexy inšpirovať k väčším pohybom. Akcie na oboch brehoch Atlantiku uzatvárali v červených nulách.
Európske akcie po otvorení otriasali negatívny nástup ázijských partnerov reagujúcich na výhľad skoršej prísnejšej menovej politiky v USA, no opatrnosť rýchlo prekonala optimizmus. Dôvod by sme videli v slabších ranných výsledkoch európskych firiem.
Sklamávali hlavne banky, ktorých čísla nenaplnili očakávania a viaceré sú naďalej nútené pristupovať k reštrukturalizácii, aby dosiahli kapitálovú primeranosť požadovanú regulátormi. Negatívny vplyv majú naďalej aj náklady spojené s urovnávaním početných škandálov a podvádzaní. Deutsche Bank (-7,5%) reportovala stratu a ohlásila prepustenie až 35 tis. zamestnancov. Zisk britskej banky Barclays (-6,3%) zaostal za očakávaniami. Najväčšia španielska banka Banco Santander (-2,3%) doplatila na silnú expozíciu voči Brazílii, ktorá tohto roku upadla do hlbšej recesie.
Stratu v dôsledku odpisov zastavených projektov reportoval energetický gigant Shell (-1,5%). Francúzsky konkurent Total (+0,7%) však zverejnil zisk nad očakávaniami. Nedarilo sa ani farmaceutickým firmám ako Sanofi (-2,5%) a Novo Nordisk (-5,3%). Naopak investori pozitívne prijímali čísla výrobcov komunikačných zariadení Alcatel (+10,3%) a Nokia (+10,5%), či chemických firiem Bayer (+1,5%) a Clariant (+1,8%).
V USA sa obchodníci sústredili na FED a jeho prezentované odhodlanie zvýšiť sadzby ešte v tomto roku, pokiaľ im to dáta umožnia. Z tohto titulu sa najviac očakávalo zverejnenie prvého odhadu rastu americkej ekonomiky v treťom kvartáli. Rast HDP spomalil na anualizovanú mieru 1,5% z predchádzajúcich 3,9% v druhom štvrťroku. Vývoj hospodárstva bol v súlade s odhadmi. Žiadosti o podporu zostali blízko pokrízových miním. Investori brali tieto dáta ako postačujúce pre FED na utesnenie politiky a pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb sa nemenila.
To viedlo k pokračujúcim stratám na zlate, ktoré pokleslo na trojtýždňové minimum. Rovnako strácali americké dlhopisy, ktorých výnosy siahli na mesačné maximum.
Európske dáta naopak mierne brali dôvody rozšírenia stimulov ECB. Nemecká a španielska inflácia podľa odhadov zaznamenala mierne zotavenie v októbri (0,2%, resp. -0,7%). Zlepšenie zaznamenala i ekonomická dôvera Európskej komisie a nemecká nezamestnanosť. Na skutočnosti reagovalo euro posilnením a korekciou stredajších strát voči doláru.
V druhej najväčšej svetovej ekonomike Číne postupne presakujú správy zo záverov zjazdu Komunistickej strany. Krajina bude cieliť v najbližších piatich rokoch 6,5%-ný rast ekonomiky. Správou dňa však bolo zrušenie politiky jedného dieťaťa. Čína umožní párom mať dve deti, čo je podľa nášho názoru aktuálne najväčší dlhodobý stimul, s akým mohli prísť.
Paul Ryan bol zvolený na najdôležitejší post v Kongrese, za hovorcu väčšiny Snemovne. V dnešných skorých ranných hodinách podľa očakávaní Senát schválil dvojročný rozpočet, čím definitívne odstránil riziko technického bankrotu USA a prípadného zavretia vlády.
Za zmienku ešte stojí potvrdenie rozhovorov o prevzatí vo farmaceutickom biznise spoločnosti Allergan konkurentom Pfizer. Zlúčením by vznikol moloch v odvetví, keďže súčasné hodnoty firiem sú 120 mld., resp. 214 mld. dolárov. Akvizícia sa istotne zaradí do historických análov.
Dnes sa pozorne sledovalo ranné zasadanie Bank of Japan. Japonská centrálna banka napriek zníženiu dlhodobého výhľadu inflácie kvantitatívne uvoľňovanie nezvýšila. Nedosahovanie inflačného cieľa pripisuje hlavne nízkym cenám ropy. Zverejnené dáta v krajine vychádzajúceho slnka boli opäť slabšie (spotreba domácností a inflácia), čo naďalej ekonómov drží v očakávaniach rozšírenia stimulov.
Aj vďaka tomu japonské akcie uzavreli deň s prírastkami ako jeden z mála trhov v Ázii. Ostatné indexy sú v miernych stratách. S minimálnymi zmenami sa ráno obchodujú aj európske indexy, nateraz prevažne zelené. Ropa koriguje predchádzajúce zisky, euro posilňuje voči doláru a zelené sú i dlhopisy a zlato.
Piatok ponúka pomerne bohatý ekonomický kalendár. Británia zverejnila pokles spotrebiteľskej dôvery, Nemecko nezmenené maloobchodné predaje v septembri, francúzska producentská inflácia prehĺbila pokles, španielska ekonomika rástla v treťom kvartáli slušných 3,4% medziročne a talianska nezamestnanosť v septembri mierne poklesla. Na programe je ešte nezamestnanosť za celú eurozónu, rovnako odhad októbrovej inflácie v menovej únii a Taliansku.
V USA sa pred mikrofón postavia prví členovia FEDu od ostatného zasadania. Krajina zverejní dôležitý septembrový vývoj osobného príjmu, osobnej spotreby a inflácie odvodenej na základe cien spotreby. Okrem toho ponúkne finalizáciu spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity, chicagsky PMI index a vývoj vrtov hľadajúcich ropu a zemný plyn podľa spoločnosti Baker Hughes. USA cez víkend prechádzajú z letného času na normálny, čiže od budúceho týždňa sa otvorenie trhov a zverejnenie dát opäť posunie na tradičné časy.
Pokračuje aj výsledková sezóna. V Európe reportujú hospodárenie firmy ako Airbus, banky BNP Paribas, BBVA alebo Royal Bank of Scotland, energetická firma BG Group, či výrobca piva Anheuser-Busch InBev. V USA Colgate-Palmolive, farmaceutické firmy Mylan a AbbVie, energetický gigant Exxon, rafinérska firma Phillips 66 a iný.