8. TÝŽDEŇ: Dáta inflácie stiahli trhy do červených čísiel

Dominik Hapl
4 min. čítatnia

Už sa začínalo zdať, že vidíme svetlo na konci tunela v podobe vrcholu úrokových sadzieb, avšak nové čísla inflácie boli sklamaním. Neklesali v súlade s očakávaniami, čo vytvorilo tlak na centrálnu banku. Tá prišla so svojim komentárom hneď na druhý deň. Fed si vytvoril možnosť na ďalší rast sadzieb a akciové trhy to stiahlo do červených čísel.

Výsledky januárovej inflácie zo Spojených štátov veľa pozitívneho nenaznačujú. Inflácia síce klesla zo 6,5 % na 6,4 %; avšak trhy očakávali pokles až na úroveň 6,2 %. Cenový index sa na medzimesačnej báze zmenil o 0,5 % smerom nahor. Hlavnou zložkou, ktorá sa podpísala pod negatívny výsledok, boli ceny potravín, energií a náklady na bývanie.

Medzi decembrom 2022 a januárom 2023 ide teda o najrýchlejšiu medzimesačnú zmenu inflácie smerom nahor za posledných 7 mesiacov. To môže do budúcna vytvárať ďalšie inflačné tlaky, na ktoré bude musieť centrálna banka reagovať ďalším zvyšovaním sadzieb. Jedná sa zatiaľ len o jeden „negatívny“ výsledok za posledných 7 mesiacov, ktorý ešte nemusí znamenať obrat klesajúcej inflácie. No zvyšuje to napätie nielen v centrálnej banke, ale aj u investorov. A vyvoláva otázky, či ide všetko podľa plánov centrálnej banky tak, ako sa to javilo v posledných mesiacoch.

Ak by sa v najbližších mesiacoch ukázalo, že inflácia sa stáva rezistentnou a neklesá k cieľu, Fed by musel pokračovať v sprísňovaní menovej politiky a ďalej zvyšovať sadzby. Ak by sa jednalo o ojedinelé dáta a pokles inflácie k cieľu 2 % by pokračoval podľa plánov, sadzby by už po lete nemuseli ďalej rásť a našli by svoj vrchol.

Február zmenil očakávania, kedy sa sadzby zastabilizujú

Počas týždňa to vyzeralo na sľubne sa vyvíjajúce dianie na trhoch. V stredu však prišli nelichotivé dáta inflácie a vo štvrtok mal svoj prejav člen výboru Americkej centrálnej banky – James Bullard. Ten vo svojom prejave naznačil, že za súčasných podmienok vidí vrchol sadzieb v USA medzi 5,25 % až 5,5 %.

Doteraz sa počítalo s tým, že by sadzby nemuseli presiahnuť 5 % a práve na tejto úrovni by mali mať svoj vrchol (dnes sú na 4,75 %). Bullardov komentár však trhy vnímajú ako otvorenie si priestoru na možnosť ďalšieho rastu sadzieb, ak by sa inflácie nevyvíjala želaným spôsobom. Centrálna banka pripravuje trhy aj na tento – nie príliš pozitívny – variant.

Od začiatku februára sa zmenilo vnímanie toho, kde by sa sadzby mali zastabilizovať a kedy by malo dôjsť k ich poklesu. Zatiaľ čo na začiatku mesiaca sa počítalo s tým, že vrchol bude na 4,9 %; aktuálne trhy započítavajú, že by mali mať vrchol na 5,3 % približne začiatkom leta.

Čo prinesie nový týždeň?

V pondelok bude rozhodovať čínska centrálna banka PBOC o nastavení úrokov. Predpokladá sa, že sadzby ostanú na úrovni 3,65 %. Očakávajú sa tiež januárové dáta inflácie z eurozóny, ktoré by mali vzrásť na 8,7 % vs. 8,5 % minulý výsledok. Taktiež uvidíme výsledky HDP za 4Q z USA.