Streda napriek viacerým očakávaným správam a udalostiam zostala v porovnaní s uplynulými týždňami pokojným dňom. Negatívne na trhy vplýval slabší odhad čínskej výrobnej aktivity podľa indexu nákupných manažérov PMI od Caixin, ktorý potvrdzuje prehlbovanie spomaľovania ekonomiky úrovňou zodpovedajúcou recesii. Od úvodu obchodovania sa tento údaj negatívne podpisoval pod komoditné spektrum, ktorému nepomáha ani škandál Volkswagenu. Straty komodít a ich producentov tak boli opäť brzdami širšieho rastu trhov.
Opačne pôsobili európske indexy PMI, ktoré stále poukazujú na pokračujúci rast spoločnej ekonomiky. Tie nakoniec viedli k zavretiu akcií vyspelých trhov na oboch brehoch Atlantiku okolo nuly. Očakávaný prejav šéfa ECB Maria Draghiho pred komisiou Európskeho parlamentu bol pre investorov skôr sklamaním a nakoniec nedosiahol potenciálny vplyv na trhy. Mario Drgahi nebol až taký holubičí, ako trhy dúfali. Potvrdil riziká výhľadu inflácie i ekonomického rastu smerom nadol i pripravenosť spraviť viac pre odvrátenie tohto trendu. Nateraz však zhoršenie situácie nie je postačujúce a potrebuje viacej dôkazov o problémovom smerovaní. Jeho slová boli miernym impulzom pre euro a naopak neprospeli akciám.
Silnejšie straty včera knihovala ropa. Jedným z dôvodov je spomínané pokračujúce oslabovanie rastu čínskej ekonomiky. Druhým bolo zverejnenie jej zásob v USA za minulý týždeň. Zásoby mierne poklesli, no benzínu narástli a rovnako i samotná produkcia ropy. Pokles zásob destilátov tiež nepostačoval na udržanie pôvodných ziskov ropy v čase zverejnenia rezerv. Medzi komoditami sa darilo jedine zlatu, ktoré si pripísalo prírastok pol percenta po dvoch stratových dňoch.
Dnešný kalendár zostáva bohatý a pokojnejšia nálada zo včera nemusí prežiť. Kľúčovou udalosťou štvrtka bude prejav šéfky FEDu Janet Yellenovej. Pôjde o jej skoré vystúpenie na verejnosti, iba týždeň po rozhodnutí nezmeniť sadzby. Investori sa budú úpenlivo snažiť získať viac náhľadu do jej myslenia a získať predstavu, kedy by naozaj mohlo dôjsť k prvému utesneniu menovej politiky v USA. Za uplynulý týždeň svoje názory prezentovalo viacero jej kolegov a prevládala v nich naklonenosť zvýšiť sadzby ešte v tomto roku. Preto práve Yellenová môže vniesť do neistoty viac svetla.
Ázia sa počas európskeho rána obchoduje zmiešane v súlade s neinšpirujúcim včerajším uzavretím vyspelých trhov. Japonské indexy výraznejšie strácajú po trojdňových sviatkoch, čím dobiehajú ostatný svet z úvodu týždňa. Negatívne pôsobí odhad výrobného PMI indexu, ktorý medzimesačne poklesol a zaostal za očakávaniami. Výraznejšie strácajú samozrejme hlavne automobilky. Čína, Austrália a Kórea sú však opatrne zelené. Z rána sa darí aj komoditám, zlato a ropa sú v pluse. Euro rovnako mierne posilňuje. Európske akciové indexy sú zmiešané. Automobilky korigujú predchádzajúce straty, čo tlačí nemecký DAX do ziskov.
Pomerne plný je dnes ekonomický kalendár. Na starom kontinente Nemci zverejňujú spotrebiteľskú dôveru a podnikateľskú dôveru inštitútu Ifo, Francúzi zmenu počtu nezamestnaných a rovnako podnikateľskú dôveru a Taliani priemyselné predaje, objednávky a maloobchodné predaje. V USA sa môžeme tešiť na objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktoré v ostatných mesiacoch zaznamenali silnejšie poklesy a potvrdzujú, že americký priemysel nie je rezistentný voči svetovému spomaleniu. Ďalej ponúknu tradične týždenné žiadosti o podporu a augustové predaje nových domov.
Dnes sa objavia i ďalšie lastovičky blížiacej sa výsledkovej sezóny v podobe zverejnenia hospodárenia spoločností Nike, Accenture, H&M alebo Bed Bath & Beyond. Investori stále pozorne sledujú vývoj automobiliek po prevalení škandálu Volkswagenu s emisiami.