Chcem investovať
ECB máva aj naďalej holubičími krídlami
15. 12. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Zasadnutia ECB a Bank of England bez prekvapení.

  • Ekonomické projekcie ECB vidia ekonomický vývoj
  • Svetový trh s ropou bude podľa EIA v prvej polovici budúceho roka v prebytku.
  • Summit lídrov EÚ dnes prejedná návrhy na zmenu fungovania menovej únie.

Európska centrálna banka na včerajšom zasadnutí neprekvapila a podľa trhového konsenzu ponechala aktuálne nastavenie menovej politiky bez zmeny. Pozornosť finančných trhov tak smerovala na tlačovú konferenciu Maria Draghiho, ktorý predstavil nové ekonomické projekcie. Tie vidia svet v ružovejších farbách. Ide najmä o revíziu ekonomického rastu eurozóny v tomto aj nasledujúcom roku. To isté sa týka aj inflácie, aj keď v nižšej miere. M. Draghi opäť zamával holubičími krídlami keď spomenul, že ekonomika krajín platiacich eurom aj naďalej potrebuje menový doping od ECB. Trh aktuálne neverí, že by ECB zvyšovala úrokové sadzby skôr než v roku 2020.

Výrazné zmeny neprinieslo ani zasadnutie britskej centrálnej banky. Rozhodla o ponechaní úrokových sadzieb a programu kvantitatívneho uvoľňovania bez zmeny. Základný úrok je aktuálne na úrovni 0,5 %, kam ho Bank of England posunula na predchádzajúcom zasadnutí. Bez zmien zostal aj program skupovania aktív v objeme 435 miliárd GBP. Hlasovanie menového výboru bolo jednohlasné. Kým ECB trápia slabé inflačné tlaky, Bank of England robí na čele vrásky opačný problém. Aj napriek novembrovému rastu inflácie o vyše tri percentá a pokroku vo vyjednávaní podmienok Brexitu sa však s britskými sadzbami v najbližších mesiacoch hýbať nebude.

Finančné trhy vstúpili do posledného mesiaca v roku odhodlane. Pokračujúce oživenie globálnej ekonomiky, lacná likvidita od centrálnych bánk a absencia výraznejších rizík ženú valuáciu väčšiny aktív čoraz viac nahor. Načrtnutý ekonomický fundament zostane do konca roka zachovaný a narušiť by ho mohli len neočakávané turbulencie na politickej scéne.

Autor: