Obnovený stres na čínskom trhu s nehnuteľnosťami spojený so slabými makroekonomickými údajmi a zvýšením výnosov štátnych dlhopisov sa podpísali na zvýšenej volatilite trhu.
Odrazilo sa to na výpredaji globálnych akcií, čo spôsobilo pokles indexu MSCI All Country World o – 2,8 %. Misky váh sa naklonili k rozvinutým trhom, ktoré klesali o 4 % menej ako rozvíjajúce sa.
Taktiež rastúce výnosy z dlhopisov nepomáhali v auguste diverzifikovaným investorom absorbovať straty z akcií, keď globálne bondy klesli o – 1,4 %. Trhom tiež zatriaslo zníženie ratingu americkej vlády z AAA na AA+ agentúrou Fitch, i keď paradoxne viac vo svete ako v USA. Ich ekonomické ukazovatele sa ukazujú ako pevné, najmä čo sa týka zamestnanosti a rastu tržieb.
Európa ťahá v ostatných mesiacoch a rokoch za kratší koniec. Napriek tomu, že existuje predpoklad rastu HDP aj v nasledujúcich kvartáloch a miera nezamestnanosti klesla v júni na najnižšiu úroveň v histórii, ekonomický výhľad zostáva neistý a vyhliadky na rast objednávok a následnej spotreby klesajú.
Na komoditných trhoch zostali globálne ceny ropy počas mesiaca relatívne nízke, keďže riziká rastu v Číne vyvážili vplyv zníženia produkcie štátmi z OPEC+. Napriek tomu, že Európska únia dosiahla svoj cieľ v oblasti skladovania plynu v dostatočnom predstihu pred termínom 1. november, európske ceny zemného plynu sa v auguste zvýšili o 23 %. Spôsobila to možnosť štrajku v troch elektrárňach na skvapalnený zemný plyn v Austrálii, ktoré môžu narušiť až 10 % jeho svetových dodávok.
Po júlových rastoch nastalo ochladenie, riadené portfólia Across sú pod tlakom trhu
Výkonnosť široko diverzifikovanej akciovej stratégie Across Intelligent Portfólio 100+ klesla o – 2,9 %, čo však stále ponecháva výkonnosť nad dvojciferným zhodnotením za rok 2023. Relatívne najviac sa darilo japonským akciám v indexe Nikkei 400, i keď s poklesom – 0,33 %. Taktiež veľké americké spoločnosti mali len mierne straty. Na opačnom konci boli minulomesační víťazi – rozvíjajúce sa trhy, pacifické akcie a frontieri, čo je spojené s nepriaznivou situáciou čínskej ekonomiky. Pozitívne momentum akcií z príchodu umelej inteligencie vyprcháva, trhy sa viac pozerajú na tvrdé ekonomické dáta. Očakáva sa rozuzlenie otázky, či sa ekonomika dokáže s novými podmienkami pobiť alebo podľahne tlaku a skĺzne do recesie.
Dvojmesačný rast dlhopisov sa v auguste zasekol, avšak v porovnaní s akciami pôsobili ako „bezpečné nebo“. Vzhľadom na kulminujúce úrokové sadzby sa dlhopisom „blýska“ na lepšie časy. Preto sa neočakáva pokračovanie masívnych prepadov, ale skôr aktuálna stagnácia cien. Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ v júli klesala o – 0,35 %. Za rok 2023 sa drží v kladnej zóne s 2,79 % zhodnotením. V kladnom teritóriu sa ocitli európske dlhopisy s vysokým výnosom a dlhopisy s pohyblivými kupónom. Na opačnom konci skončili dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín a veľké štátne dlhopisy.
Najmenší výkyv zaznamenala alternatívna časť riadených portfólií Across Intelligent Alternative Portfolio+, ktorá klesla len o – 0,29 %, pričom sa ročným zhodnotením 6,51 % ocitla medzi dlhopisovým a akciovým portfóliom. Opätovne najviac rástol realitný trust Vonovia s výnosom 4,1 %, darilo sa tiež absolute return stratégiám. August nebol priaznivý pre kryptomeny a infraštruktúrne projekty.