Európa pod tlakom deregulácie: Inšpirácia z USA?

Dominik Hapl
2 min. čítatnia

Európske podnikateľské prostredie čelí výzvam. Vedúci predstavitelia firiem na Svetovom ekonomickom fóre v Davose upozornili na stagnáciu spôsobenú nadmernou reguláciou. Generálny riaditeľ ABB Morten Wierod varoval pred „deindustrializáciou Európy,“ pričom nadmerné náklady a regulačné bremeno odrádzajú od inovácií a presúvajú podniky mimo kontinent.

Európa je známa prísnou reguláciou, ale podľa Borjeho Ekholma, CEO Ericssonu, to brzdí technologický pokrok. „Európa potrebuje byť lídrom v inováciách, nie v reguláciách,“ povedal. Výzvy ako harmonizácia pravidiel a stimulácia investícií sú čoraz naliehavejšie.

Nová administratíva v USA spustila sériu deregulácií, čím posilnila konkurencieschopnosť domácich firiem. Tento prístup vyvolal u európskych lídrov diskusie o potrebe podobného kroku. Mario Greco z Zurich Insurance označil situáciu za „budíček“ pre Európu.

Ak by EÚ uvoľnila regulácie, mohlo by to pozitívne ovplyvniť akciové trhy. Menej byrokracie a väčšia flexibilita by mohli stimulovať investície a rast ziskov firiem v sektore technológií, zdravotníctva či energetiky. Znížené náklady a podporené inovácie by zvýšili atraktivitu európskych akcií, čo by mohlo pomôcť zvrátiť dlhodobé zaostávanie za USA a Čínou.

Otázkou však zostáva, či Európa dokáže nielen hovoriť, ale aj konať. Práve teraz je čas, keď by kroky smerujúce k deregulácii mohli formovať jej ekonomickú budúcnosť a zároveň zvýšiť konkurencieschopnosť na globálnej úrovni.