V prvý deň nového týždňa chýbali investorom významnejšie správy. Obchodovaniu dominovala po čase opäť grécka otázka, pri ktorej došlo v priebehu víkendu k určitému prebudeniu a uvedomeniu si akútnosti situácie a negatívneho stavu. Grécku vo vplyve na trhy sekundovali centrálne banky. Americké akcie ale i tak siahli na nové rekordy.
Dôvodom pre nárast obáv ohľadom Grécka boli správy z prostredia Medzinárodného menového fondu, ktoré sme spomínali vo včerajšom komentáre. Nosným problémom zostáva neochota gréckych lídrov pristúpiť na požiadavky veriteľov v oblasti reforiem dôchodkov a trhu práce. MMF začína pochybovať o možnosti akéhokoľvek udržateľného riešenia na základe kompromisu s Aténami. Rovnako fond vyjadril obavy, že nemusí obdržať splátku pôžičky začiatkom júna, keďže všetky grécke rezervy a zdroje môžu byť minuté.
Európske trhy ponúkli rozporuplnú reakciu na jednotlivých triedach aktív. Azda najciteľnejšie reagovalo euro. Dolár sa po väčších výpredajoch v uplynulých týždňoch vrátil k výraznejšej rely a voči spoločnej európskej mene posilnil o viac ako percento. Jeho rast nedokázala zastaviť ani slabšia dôvera staviteľov v USA ako jediný významnejší makroúdaj zverejnený v pondelok, ani slová centrálneho bankára Charlesa Evansa, ktorý by rád odložil zvýšenie sadzieb na budúci rok.
Do silnejších strát sa dostali i dlhopisové trhy v Európe. Väčšie prepady zaznamenal dlh periférnych krajín ako Španielsko, Portugalsko a Taliansko ťahaný nadol gréckymi obligáciami.
Akciové indexy v dopoludňajších hodinách mierili rovnako do červených čísel. Nedarilo sa opäť hlavne periférnym trhom. Naopak exportné firmy sa snažili profitovať z výrazne slabšieho eura.
K obratu nakoniec došlo poobede, kedy na trhy prenikol údajný návrh šéfa Európskej komisie Junckera o kompromisnom riešení pre Grécko. Jeho autenticitu nikto ale nepotvrdil. Obsahuje podstatne jemnejšie podmienky pre Grécko s cieľom dosiahnuť dohodu a zabrániť jeho bankrotu. Je ale na mieste pochybovať o podpore takejto dohody zo strany Berlína alebo Medzinárodného menového fondu. Rovnako sa objavili informácie o zvažovaní použitia trvalého eurovalu na uhradenie gréckych záväzkov.
Každopádne akcie reagovali. Tak ako grécke, tak aj európske indexy vymazali straty a ukončili pondelok v miernych ziskoch.
Americké akcie otvárali obchodovanie minimálne zmenené, no so zatváraním európskych parketov sa prehupli do zelených čísel, kde zotrvali do ukončenia burzového dňa. Okrem Grécka podporu naďalej poskytuje výhľad neskoršej normalizácie menovej politiky FEDu. Indexy S&P 500 a Dow Jones Industrials v pondelok pri slabých objemoch potlačili historické maximá vyššie.
Komodity zaznamenali malé pohyby. Zlato si pripísalo mierny zisk na grécke obavy, a to napriek výraznému posilneniu dolára, na ktoré zvykol bývať žltý kov dosť citlivý v uplynulých týždňoch. Obnovené bombardovanie Jemenu a ofenzíva ISIS v Iraku nedokázali udržať ropu zelenú. Dolár, technické vymanenie z rastového trendu, znaky konsolidácie a obavy z pretrvávajúceho prebytku ropy na svetových trhoch nakoniec stiahli čierne zlato do miernych strát.
Prepadli i americké vládne dlhopisy napriek slabším dátam a určitej nervozite na trhu. Väčšina investorov s napätím očakáva dôležité správy tohto týždňa ako zápisnica FEDu z ostatného zasadania, či zverejnenie americkej inflácie v piatok. Výnosy v USA rástli v sympatii s európskymi dlhopisovými trhmi.
V dnešný deň na akciách zatiaľ pretrváva silný optimizmus počatý v závere pondelka, a to napriek pretrvávajúcim gréckym rizikám, ktoré sa podľa nášho názoru ešte premietnu do ich ocenenia v najbližších týždňoch. Európske indexy rastú medzi jedným a dvoma percentami. Euro opäť padá cez jedno percento. Dôvodom sú slová člena ECB Benoita Coeurea, že banka v máji a júni zvýši objemy nákupov dlhopisov pred letným obdobím nízkej likvidity. Na túto správu výraznejším posilnením reaguje aj dlhopisový trh na starom kontinente, kde výnosy zmazávajú včerajšie prírastky. Ázijské obchodovanie ukončilo utorok tiež prevažne zelené nasledujúc zavretie na Wall Streete.
Dnes nám trochu zhustne makrokalendár. Očakávame zverejnenie britských inflačných čísel, nemeckej investorskej dôvery podľa inštitútu ZEW a finalizácie inflácie eurozóny v apríli. V USA sú na programe začaté stavby domov a vydané stavebné povolenia. Pozornosť investičného sveta sa sústredí samozrejme stále na Grécko.
Aktívum | Hodnota | Denná zmena |
S&P 500 | 2 129,20 | +0,30% |
Stoxx 600 | 398,09 | +0,41% |
Euro/dollar | 1,1315 | -1,19% |
Zlato | 1 225,52 | +0,12% |
Ropa WTI | 59,43 | -0,44% |