Chcem investovať
Európske akcie so silnými ziskami
23. 06. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Vstup do nového týždňa plne poznačil optimizmus z možnej rodiacej sa dohody Grécka s veriteľmi. Pozitívne prijatie nového návrhu Atén európskymi predstaviteľmi viedlo k masívnym nákupom akcií v Európe i za Atlantikom a výpredajom bezpečných aktív.

Gréci včera po víkende plnom príprav a rokovaní postúpili Európskej komisii nový plán približujúci sa predstavám veriteľov. Obsahuje ústupky v kritických oblastiach ako penzie, daň z pridanej hodnoty a redukciu viacerých vládnych výdavkov. Trojka návrh prijala ako prvý zásadnejší krok k naplneniu podmienok. Politici sa snažili čiastočne tlmiť predčasné nadšenie, keďže stále určité nezhody zostávajú a naďalej požadujú úplné naplnenie očakávaní, aby plán nebol len čiastočný a nemuseli o pár mesiacov opäť riešiť nové podmienky.

Dohoda sa síce na summite európskych lídrov ešte nezrodila, no zúčastnení pripustili, že má veľké šance na podpísanie do konca týždňa. Gréci dostali 48 hodín na doladenie detailov a zakomponovanie zostávajúcich požiadaviek. Tými sú prakticky len príliš optimistické výnosy zo zvýšenia daní. Stále ešte nemôžeme deklarovať víťazstvo, no Grécko nebolo doposiaľ bližšie k dohode od prebratia vlády ľavicovou stranou Syriza. Rizikom ešte stále zostáva samotné implementácia. Viacerí krajne ľavicoví poslanci aténskeho parlamentu naďalej odmietajú podporiť tieto opatrenia, a tak premiéra Tsiprasa čaká ešte jedna ťažká úloha v prípade dohody presvedčiť všetkých poslancov zahlasovať za prijatie podmienok. Následne budú pomoc ratifikovať niektoré európske parlamenty, kde tiež môže spočívať určité riziko.

Každopádne Gréci asi nestihnú uhradiť záväzky voči MMF koncom mesiaca načas, no ratingové agentúry sa včera vyjadrili, že nebudú toto nezaplatenie považovať za bankrot. ECB už dnes tretíkrát v priebehu týždňa zvýšila financovanie gréckych bánk v rámci programu ELA na 87,8 mld. eur.

V reakcii na správy európske akcie včera knihovali silné zisky od dvoch do štyroch percent. Aténsky akciový index si pripísal 9% a výnos dvojročného dlhopisu poklesol o takmer 5% na 23,3%. Správy z Bruselu podporili i ostatný periférny dlh. Naopak bezpečné aktíva ako dlh jadrových krajín eurozóny a americké vládne Treasuries zaznamenali silnejšie straty.

Euro v tomto prostredí nevedelo nájsť jasný trend. Viackrát sa prehuplo medzi ziskami a stratami. Optimizmus ohľadom Grécka ho tlačil vyššie, no zverejnenie najsilnejších predajov domov v USA od novembra roka 2009 nakoniec viedlo k miernemu posilneniu dolára.

Americké akcie zostali rovnako opatrnejšie a ich prírastky boli zlomkom európskych. Predsalen nezaznamenali v predchádzajúcich týždňoch poklesy porovnateľné s indexmi na starom kontinente a k večeru bolo i jasné, že dohoda sa ešte v noci nezrodí. Rovnako silné dáta za Atlantikom pôsobili ako brzda ziskov vzhľadom na riziko skoršieho zvýšenia sadzieb v ich dôsledku.

Zlato pod váhou rizikovej chute stratilo. Ropa hľadala trend. Konštruktívna nálada na rizikových aktívach pôsobila pozitívne, no samotný fundament čierneho zlata v podobe stále vysokej svetovej produkcie limituje ďalší rast.

Dnes ako celý týždeň zostane hlavná pozornosť na Grécku. Nateraz je jeho vplyv na trhy naďalej pozitívny. Gréci musia dotiahnuť detaily do zajtra, kedy sa mimoriadne stretnú ministri financií eurozóny, aby pripravili podklady pre štvrtkový summit lídrov EÚ, kde by obe strany chceli sfinalizovať dohodu. Zelené ukončujú deň ázijské trhy a slušné zisky si ráno pripisujú i európske akcie a dlhopisy. Euro stráca.

Bohatší je dnes i makrokalendár, ktorému dominujú odhady júnových PMI indexov. Čínsky index zaznamenal mierne zlepšenie, no zostáva v pásme kontrakcie. Podobne pod úroveň 50 oddeľujúcu kontrakciu od expanzie poklesol prekvapivo i japonský výrobný index. Naopak európske dáta naznačujú výraznejšie oživenie priemyslu i služieb v najbližších 6 mesiacoch.

USA dnes zverejnia okrem odhadu výrobného PMI indexu objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ceny domov, predaje nových domov a prieskum výrobnej aktivity v dištrikte FEDu z Richmondu. Pri čiastočnom zažehnaní gréckych obáv s ainvestori za Atlantikom opäť môžu plne sústrediť na silu ekonomiky a jej následné dopady na výhľad menovej politiky centrálnej banky. Prejav bude mať po minulo týždňovom zasadaní prvý člen FED Jarome Powell.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 122,85 +0,61%
 Stoxx 600 394,25 +2,25%
 Euro/dollar 1,1341 -0,10%
 Zlato 1 185,89 -1,20%
 Ropa WTI 59,68 +0,12%