Chcem investovať
Európski giganti – nová investičná príležitosť
11. 12. 2024 Čas čítania: 8 min
Across aktuality
Across aktuality

Európska ekonomika sa tento rok potáca len so slabým ekonomickým rastom na úrovni 0,8 % a projekcie hovoria, že budúci rok 2025 to bude ešte o desatinku horšie. Oproti hlavným konkurentom v podobe USA a Číny zaostáva Európa so svojou nižšou produktivitou, vyššími nákladmi na energie či kvôli prílišnej regulácii. Aj preto európske akciové indexy rástli v roku 2024 len o 8 %, pričom spomínané konkurenčné regióny o viac ako 20 %. Napriek tomu sú v Európe spoločnosti, ktoré by sme mohli nazvať „skrytým pokladom“. Využívame kombináciu podhodnotených akcií z európskeho regiónu, našich pokročilých skúseností v oblasti konštrukcie finančných riešení a prinášame dlhopis s variabilným výnosom, ktorého výnos je odvodený od európskych gigantov.

Ako to funguje?

Kombinácia korporátneho dlhopisu a variabilného výnosu prináša hneď niekoľko výhod. V prípade, že podkladový kôš akcií vzrastie nad upisovaciu úroveň – čo sa predpokladá – získava investor výnos založený na výnose akcií, ktoré sú v indexe. Tým, že dnes nevieme povedať, o koľko presne predmetný index narastie v čase štyroch rokov – výnos je definovaný ako variabilný. Stredný scenár vývoja ale predpokladá čistý výnos viac ako 11% p.a.. Po 4 rokoch tak stredný scenár cieľuje 45 %-ný čistý výnos. Toto percento sa môže meniť vplyvom trhových udalosti.
Ďalšou výhodou je, že ak investor zainvestuje do akcií samostatne, znáša riziko straty peňazí, ak akcie klesajú. V tomto prípade sa to nedeje, nakoľko klient neznáša riziko podkladových akcií v prípade poklesu, ale len riziko korporátneho dlhopisu. To v preklade znamená, že po dobe štyroch rokov (obdobie, kedy je produkt v platnosti), získava klient minimálne vloženú sumu a k tomu dvojpercentný minimálny výnos. Investor má „chránený chrbát“ pred stratou peňazí v prípade, že by akcie klesali, navyše dostane naspäť až fixný výnos vo výške 2 %.

Graf 1: Scenáre vývoja korporátneho dlhopisu s variabilným výnosom – priebeh a pravdepodobnosti výnosu v %. Graf ukazuje, že výnos vloženej sumy sa bude pohybovať od 2 % v prípade pesimistického až po 209 % v prípade optimistického vývoja, a to s 95 % pravdepodobnosťou. Množina najvyššej pravdepodobnosti je práve okolo stredného scenára, ktorý hovorí o 45 %-nom výnose. 

Čo je dlhopis s variabilným výnosom?

Dlhopis s variabilným výnosom je korporátny dlhopis, ktorého výnos nie je dopredu fixne stanovený, ale odvíja sa od vývoja podkladového indexu na konci investičného obdobia. V tomto prípade od akciového indexu zloženého z piatich kľúčových európskych spoločností, ktoré majú solídny potenciál rastu v nasledujúcich rokoch.

Čo tvorí podkladový index?

Index je rovnomerne navážený medzi 5 európskych lídrov vo svojom segmente:

  • ASML (Holandsko, polovodiče) 20 %
  • LVMH (Francúzsko, luxusné tovary) 20 %
  • Nestlé (Švajčiarsko, potravinárstvo) 20 %
  • Novo Nordisk (Dánsko, farmácia) 20 %
  • BAE Systems (Veľká Británia, obrana) 20 %

Kolísanie (volatilita) indexu je cieľované na 12 %. Ak je volatilita pod touto úrovňou, expozícia na predmetné spoločnosti môže stúpať sumárne až do 150 %, aby sa dosiahol cieľ volatility 12 %. Naopak, ak je volatilita koša nad touto hodnotou, automaticky sa expozícia znižuje, aby sa volatilita všetkých komponentov navrátila k cieľu 12 %. Táto metóda sa nazýva aj ako Risk Control. Riadením volatility sa získa možnosť participácie vo výške až 100 %.

Graf 2: Mechanizmus riadenia kolísavosti indexu, čím sa zabezpečuje zníženie rizika a zvýšenie participácie na výnose až na 100 %. Samotný index je aktuálne po značnom poklese, čo je ideálne načasovanie na vstup.

Prečo sme vybrali dané spoločnosti?

ASML – ASML je svetový líder vo výrobe litografických zariadení, používaných na výrobu čipov. Spoločnosť má prakticky monopol na extrémnu ultrafialovú (EUV) litografiu, čo je technológia nevyhnutná pre výrobu pokročilých čipov. Pokročilé čipy sú kľúčové pre odvetvia ako umelá inteligencia, 5G siete, autonómne vozidlá a dátové centrá, čo zaručuje dlhodobý dopyt po produktoch ASML. Vývoj a výroba litografických zariadení vyžaduje špecializované know-how, vysoké investície do výskumu a vývoja (R&D) a dlhý časový horizont, čo vytvára vysoké bariéry vstupu pre konkurenciu. ASML vykazuje dlhodobo solídny rast výnosov a ziskov. Zároveň má vysoké marže, ktoré v prípade hrubej marže dosahujú viac ako 50 %.

LVMH – LVMH je najväčší hráč v luxusnom priemysle vlastniaci vyše 75 prestížnych značiek, vrátane Louis Vuitton, Dior, Tiffany & Co., Bulgari, Moët & Chandon a Hennessy. LVMH pôsobí na všetkých hlavných trhoch sveta a má široké portfólio pokrývajúce módne značky a kožený tovar (Louis Vuitton, Fendi, Celine), hodinky a šperky (Tiffany & Co., Bulgari), víno a liehoviny (Dom Pérignon, Moët & Chandon, Hennessy), parfumy a kozmetiku (Dior, Givenchy, Guerlain). LVMH intenzívne investuje v Ázii, kde rastie záujem o luxusné produkty. Spoločnosť výrazne zvyšuje svoju prítomnosť v online priestore, čím oslovuje mladšiu generáciu zákazníkov. LVMH má silnú značkovú identitu a povesť kvality, čo vytvára pre konkurenciu neprekonateľné bariéry. Firma dosahuje vysokú maržovosť a stabilný dopyt. Hrubá marža dosahuje 68 %.

Nestlé – Nestlé je najväčšia potravinárska spoločnosť na svete s viac ako 2000 značkami pôsobiacimi v rôznych segmentoch. Pôsobí vo viac než 190 krajinách, čo znižuje jej závislosť na výkone jedného konkrétneho trhu. Má silnú prítomnosť na rozvíjajúcich sa trhoch, ako sú Ázia, Afrika a Latinská Amerika, kde rastúci počet strednej triedy zvyšuje dopyt po značkách Nestlé. Nestlé má robustný biznis model s vysokými maržami a stabilnými príjmami. Jej finančná sila umožňuje spoločnosti investovať do expanzie a akvizícií.

Novo Nordisk – Novo Nordisk je svetovým lídrom v oblasti inzulínu a ďalších liečiv na cukrovku. Spoločnosť ponúka komplexné portfólio liekov na cukrovku, vrátane moderných inzulínov – Ozempic a Wegovy, ktoré sa používajú aj pre liečbu obezity. Obezita sa stáva celosvetovou pandémiou a počet pacientov hľadajúcich farmaceutické riešenia sa rýchlo zvyšuje. Spoločnosť sa zameriava na biologické lieky s dlhším účinkom a lepším komfortom pre pacientov. V tomto smere by im v budúcnosti mohla pomáhať práve AI, s ktorou vývoj nových liečiv bude jednoduchší, avšak dovoliť si to budú môcť len spoločnosti so silnou finančnou pozíciou. Novo Nordisk pôsobí vo viac ako 170 krajinách, čím je menej zraniteľná voči problémom na jednotlivých trhoch. Spoločnosť má nízku úroveň zadlženia, vysoké marže a stabilný cash flow. Hrubá marža dosahuje 84,7 %.

BAE Systems – BAE Systems je spoločnosť, ktorá patrí medzi globálnych lídrov v oblasti vývoja a výroby obranných systémov, vojenskej techniky, kybernetickej bezpečnosti a elektronických systémov. Jej klientmi sú vlády najväčších svetových mocností, vrátane USA, Spojeného kráľovstva, Austrálie a ďalších krajín NATO, čo poskytuje stabilné a predvídateľné príjmy. Prebiehajúci rast obranných rozpočtov, najmä v kontexte rastúceho geopolitického napätia (napr. vojna na Ukrajine, vzťahy s Čínou), podporuje dopyt po produktoch a službách BAE Systems. Spoločnosť ponúka široké spektrum produktov a služieb: vojenské lietadlá, vojenské lode, ponorky, cyber security pre obranné aj komerčné účely, obrnené vozidlá, delostrelecké systémy. Kybernetická bezpečnosť je jedným z najrýchlejšie rastúcich segmentov, pričom BAE Systems ponúka inovatívne riešenia na ochranu kritickej infraštruktúry a citlivých údajov.

Ako investovať do tohto nástroja?

Môžete sa obrátiť na svojho investičného konzultanta alebo nás kontaktujte na info@across.sk a my sa vám ozveme.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.