Chcem investovať
20. TÝŽDEŇ: Finančné podmienky sa sprísňujú aj bez zásahu ECB
16. 05. 2022 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Trhy v posledných dňoch klesajú v reakcii na rozhodnutie Americkej centrálnej banky – Fed, ktorá zvýšila základné úrokové sadzby v USA z 0,5 % na 1 %. Zároveň potvrdila ďalšie zvyšovanie v najbližších mesiacoch s cieľom znížiť inflačné tlaky. Základná sadzba by sa v závere roka mohla pohybovať na 2,5 – 2,75 %. Táto sadzba sa potom prejaví aj ďalej v ekonomike na raste cien hypoték, spotrebných úverov alebo výnosoch štátnych dlhopisov. 

V USA ste si mohli zobrať tridsaťročnú hypotéku na začiatku roka s úrokom 3,2 % ,dnes už s úrokom 5,5 %. A to sú základné sadzby Fedu ešte len na 1 % a do konca roka sa minimálne zdvojnásobia. Aktuálne ide o najdrahšie hypotéky v USA za posledných 10 rokov. V EÚ sa priemerná hypotéka z 1,2 % na začiatku roka dostala na 1,5 %. Ak sa pozrieme na poslednú dekádu, priemerné hypotéky boli na úrovni 2,5 %, takže máme ešte dosť priestoru na rast.
Inak na tom nie sú ani dlhopisy. Základný desaťročný americký dlhopis má výnos 3 %, pričom začiatkom roka to bola polovica. To je ale náklad štátu – čiže americká vláda sa dnes financuje raz tak draho, ako na začiatku tohto roka. Podobné to je aj v Európe. Nemecké dlhopisy boli s výnosom -0,5 %, dnes sú s výnosom 1 %. Talianska ekonomika sa koncom roka financovala za 1,2 %, dnes za necelé 3 %. A to ECB sadzby ešte ani nezačala zvyšovať. Finančný trh akoby začal finančné podmienky sprísňovať už za ňu. „Vďačíme“ tomu aj politike Fedu.

Veľké poklesy prinášajú veľké príležitosti

Posledné roky boli pre akcie výnimočné a s obrátením kormidla menovej politiky sa obracia aj aktuálny vývoj na trhoch. Nie je sa však príliš kam schovať. Klesajú akcie, dlhopisy, zlato aj kryptomeny. Najlepšou stratégiou je dnes postupné priemerovanie a rozpúšťanie hotovosti s tým, ako budú trhy klesať – ak ešte poklesnú. Z dlhodobého hľadiska sú kroky centrálnej banky pre ekonomiku dobré, pretože je silná a môže dochádzať k normalizácii a k sťahovaniu časti stimulov, čo spomalí infláciu. Krátkodobo to pre trhy znamená pozrieť sa do červených čísel. Nevieme, aká hlboká korekcia bude, no prináša množstvo investičných príležitostí. Platí Buffettovo pravidlo – „Keď sa ostatní boja, vy investujte, keď sú ostatní v eufórii z rastu trhov, máte dôvod na obavy.“

Investor by mal pokles na trhoch vnímať ako zľavu v obchodoch. Dnes je na akcie zľava takmer 20 %. Nevieme, či sa ešte zvýši, ale toto je dnešná ponuka. Treba investície zvyšovať a skupovať pokles, ale prípadne počítať aj s možnosťou ďalšieho poklesu, aby bolo za čo dokupovať, tzv. „neminúť všetky náboje naraz“.

Áno, je čas na zvyšovanie investícií do akcií. Na bežných účtoch Slovákov leží 40 mld. €, ktoré požiera inflácia. Dnes nám trh dáva podobnú príležitosť ako po dot.com bubline v roku 2000 (- 57 %), po hypotekárnej kríze v roku 2008 (- 49 %) alebo po covide v roku 2020 (- 32 %). Šikovní ju využijú vo svoj prospech.

Čo prinesie nový týždeň?

Prinesie len málo makroekonomických dát. Uvidíme výsledky priemyselnej produkcie z Číny a maloobchodné tržby z USA. Z eurozóny za zmienku stoja výsledky inflácie, ktorá sa očakáva na úrovni 7,5 %. Investori budú pozorne sledovať vývoj akciových trhov, silu dolára, ceny komodít, ktoré sú hýbateľmi inflácie, a taktiež ako dopadne výpredaj na kryptomenách.   

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.