Chcem investovať
Finančné trhy vstúpili do nového týždňa pokojne
05. 05. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Obchodovanie na svetových trhoch sa v prvý deň nového týždňa nieslo v prekvapivo pokojnom duchu. Nízku volatilitu sprevádzali podpriemerné objemy napriek zverejňovaniu významných výrobných PMI indexov vôkol sveta, správam ku gréckej odysei, prejavom centrálnych bankárov a investičnej konferencii Ira Sohn v New Yorku.


Všetky akciové indexy vôkol sveta včera knihovali mierne zisky. Konštruktívna nálada bola počatá už v Ázii a preniesla sa i do Európy. Tieto parkety v prvom rade sledovali vyššie zatvorenie akcií v piatkovom obchodovaní na Wall Streete.

PMI indexy v Ázii boli prevažne slabšie (Čína, India, Kórea alebo Taiwan). Čínsky súkromný index od banky HSBC padol na 12-mesačné minimum. Reakcia trhov bola nakoniec pozitívna, keďže dáta preukazujúce naďalej slabnúcu ekonomiku zvyšujú pravdepodobnosť nových drog pre trhy v podobe menových stimulov.

Európske výrobné PMI indexy vyšli prevažne okolo očakávaní a odhadov spred dvoch týždňov. Priemyselná aktivita medzimesačne mierne poklesla, no zostáva v pásme expanzie. Výnimku tvorí len Francúzsko, kde priemysel napriek výraznému oslabeniu eura klesá 12. mesiac v rade. Ide o jedinú krajinu okrem Grécka, ktorej výroba doposiaľ nedokázala profitovať z konania ECB.

Akcie na starom kontinente od otvorenia parketov zamierili do zelených čísel, kde zotrvali v priebehu celého dňa. Investori využívali nižšie ceny po silnejších poklesoch v minulom týždni na nákupy akcií. Podporu poskytlo i opätovne slabnúce euro. Darilo sa preto hlavne nemeckým akciám – index DAX si v pondelok pripísal 1,4%.

Vývoj v gréckej otázke zasa priniesol krok späť a nárast nervozity. Rozhovory pokračujúce cez víkend stále nedokázali nájsť kompromis v dvoch zostávajúcich požiadavkách reforiem penzijného systému a trhu práce. MMF nalialo olej do ohňa varovaním, že Grécko sa dostáva z plánovanej trajektórie podľa balíka druhej pomoci a že veritelia budú musieť odpísať významnú časť dlhu, ak chcú zabezpečiť budúcnosť krajiny, jej členstvo v eurozóne a participáciu MMF na prípadnej ďalšej pomoci. Napätie narastá i v ECB, kde viacerí členovia Rady guvernérov chcú pritvrdiť podmienky pohotovostného financovania gréckych bánk, a tým vytvoriť tlak na vládu v Aténach.

Americké obchodovanie zostalo podobne pokojné bez výraznejších pohybov a objemov. Od otvorenia až po zavretie sa akcie pohybovali v miernych ziskov, čím nadviazali na piatkovú pozitívnu náladu. Dáta, výsledky, ani prejavy centrálnych bankárov a manažérov aktív nedokázali zamávať trhmi.
Po ôsmich mesiacoch svoj prepad zastavili v marci továrenské objednávky. Rečniaci centrálni bankári boli včera z radov holubíc (Charles Evans).

Napriek dobrému stavu ekonomiky preferuje odloženie zvýšenia sadzieb do roku 2016. Tieto informácie nemali vplyv na trhy, keďže ide o známy profil šéfa FEDu z Chicaga.

Zisky zaznamenalo len zlato, ktoré stále citlivejšie reaguje na kvalitu ekonomických dát. Ropa mierne stratila. Dôvodom bude primárne vyberanie profitov po silnej rely v uplynulých šiestich týždňoch. Slabšie výrobné PMI indexy a správy o raste produkcie v členských krajinách OPEC neposkytujú veľa priestoru na optimizmus ohľadom skorého zlepšenia fundamentov na svetových ropných trhoch.

Dnes nás čakajú viaceré ekonomické správy. V Európe španielska nezamestnanosť, ekonomický výhľad Európskej komisie a producentská inflácia eurozóny. V USA významnejšie dáta predstavujú obchodná bilancia a prieskum aktivity v sektore služieb ISM a PMI. Americkí investori stále viac svoju pozornosť sústredia na nadchádzajúce piatkové zverejnenie nezamestnanosti. Na programe sú aj reporty výsledkov viacerých firiem na oboch brehoch Atlantiku.

Grécki predstavitelia sa stretajú s európskymi lídrami s cieľom získať ich podporu: minister financií Varoufakis zavíta do Paríža za svojim francúzskym kolegom Sapinom a hlavný vyjednávač s veriteľmi od minulého týždňa Dragaskis navštívi šéfa ECB Draghiho. Správy ohľadom gréckej ságy stále majú značný potenciál ovplyvniť vývoj trhov, najmä v Európe.

Ázijské parkety sa dnes obchodujú červené, nadol ťahané čínskymi akciami. Tie strácajú až 4% po trhových šumoch, že regulátor by mal sprísniť kolaterálové požiadavky obchodovania na margin. Trhom nepomáha ani očakávané zníženie sadzieb v Austrálii o 25 bodov na historické minimum 2%. Dôvodom je komentár vehementne naznačujúci, že by malo ísť o posledné uvoľnenie v tomto cykle.

Európa však otriasa ázijskú negatívnu náladu a hlavne vďaka pozitívnym výsledkom nateraz mieri do zelených čísel. Lepšie hospodárenie reportovali firmy ako UBS, adidas, Metro alebo Infineon Technologies. Euro pokračuje v miernych stratách z pondelka, no ropa ich dokázala otočiť a obchoduje sa so ziskom okolo pol percenta.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 114,49 +0,29%
 Stoxx 600 396,82 +0,55%
 Euro/dollar 1,1146 -0,47%
 Zlato 1 188,32 +0,83%
 Ropa WTI 58,93 -0,37%