Chcem investovať
Giganti pripravujú vstup na burzu
25. 01. 2018 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

V tomto roku vstúpi na americkú Wall Street niekoľko firiem, ktoré dosiahnu hodnotu desiatky miliárd dolárov.

Podmienky na akciovom trhu od začiatku tohto roka napovedajú, že to bude bohatý rok na veľké IPO, teda vstupy na burzu. Nálada investorov je optimistická už od minulého roka a skoro všetky hlavné akciové indexy lámu naďalej svoje mnohoročné rekordy. ,,Keďže trhy sú na vzostupe a valuácie sú tiež vysoké, je to vhodné prostredie na IPO,“ povedal pre agentúru Reuters Nelson Griggs, prezident Nasdaq Stock Exchange. Navyše úroky sú stále nízke, takže firmy by sa podľa odborníkov mali ponáhľať využiť „odhalené okno“, ktoré sa bude postupne zatvárať. Americká centrálna banka (FED) začala dvíhať úroky už v minulom roku a očakáva sa, že v tomto trende bude pokračovať aj v roku 2018.

Ropný gigant na obzore

Na burzu sa chystá vstúpiť saudskoarabský ropný gigant Saudi Aramco. Amin Nasser, prezident a výkonný riaditeľ Aramco, to nedávno potvrdil pre televíznu stanicu CNBC s tým, že vstup plánuje v druhej polovici tohto roka. Spoločnosť, ktorej hodnota sa odhaduje medzi 1,5 až dvoma biliónmi dolárov, už len čaká na schválenie hlavného akcionára – saudskoarabskej vlády. Na burzu by malo ísť len päť percent jej akcií, za ktoré by mohla dostať okolo 100 miliárd dolárov. Ešte nie je rozhodnuté, na akú burzu vstúpi. Záujem o takú veľkú rybu majú londýnska aj newyorská burza. Ropný gigant však uvažuje aj o hongkonskej burze, prípadne kombinácii všetkých búrz. Wall Street totiž vyžaduje od firiem, ktoré na ňu vstupujú, väčšiu transparentnosť, čo môže byť pre saudskoarabskú spoločnosť napojenú na vládu a kráľovskú rodinu problém. Odborníci očakávajú, že to bude najväčšie IPO v histórii. V prípade jej úspešného vstupu na burzu by sa z tejto ťažobnej spoločnosti stala firma s najväčšou trhovou kapitalizáciou na svete. Predbehla by aj americkú firmu Apple.

Čínske firmy prekvapujú

Veľké prekvapenia na Wall Street môžu priniesť aj čínske firmy. V minulom roku asi štvrtina firiem, ktoré vstúpili na Wall Street, boli zahraničné firmy, prevažne čínske. Didi Chuxing, ktorá ponúka podobnú aplikáciu ako Uber, by mohla na burze v New Yorku od investorov získať okolo 50 miliárd dolárov. Hodnota firmy Xiaomi, ktorá vyrába a predáva mobily, sa odhaduje na 45 miliárd dolárov.

Príchod jednorožcov

Na Wall Street by sa mohli o záujem investorov uchádzať aj veľké mená online biznisu ako Airbnb, Spotify, Dropbox alebo Lyft. Viaceré z týchto mien sa spomínali ako horúci kandidáti na vstup na burzu aj v minulom roku, ale odborníci si myslia, že práve rok 2018 bude prelomový. „Uvidíme v tomto roku príchod jednorožcov, nebude to boom, ale stály prúd,“ odhaduje Jackie Kelley, Ernst & Young Americas IPO Markets Leader. Odborníci očakávajú, že burzy potiahnu skôr malé a stredne veľké firmy ako spoločnosti pod názvom „Unicorns“, teda jednorožci, ktorí majú odhadovanú trhovú hodnotu nad jednu miliardu dolárov. Svedčia o tom aj dáta z minulého roka. Na burzy cez IPO vstúpilo 159 spoločnosti, z toho len 14 z nich boli firmy s valuáciou nad miliardu dolárov. Počet jednorožcov však stúpa. Kým pred troma rokmi ich bolo na trhu necelých 40, v minulom roku ich už bolo 267.

Airbnb je jasným favoritom

Okrem jednorožcov sa na trhu môžu objaviť aj giganti s valuáciou v desiatkach miliárd dolárov, takzvaní ,,Decacorns.“ Medzi jasným favoritom na vstup na burzu je Airbnb. Je to firma, ktorá ponúka zdieľané ubytovanie po celom svete. Šéf tejto spoločnosti Brian Chesky už v minulom roku pre magazín Fortune povedal, že Airbnb bude pripravená na IPO v roku 2018. Firme sa ekonomicky darí, rozšírila počet používateľov na tri milióny v 97 krajinách sveta a získala niekoľko stoviek miliónov dolárov od investorov už v minulom roku. Jej hodnota sa odhaduje na 31 miliárd dolárov.

Spotify má rezervovaný prístup

Švédska firma, ktorá ponúka streamovanie hudby, má už 60 miliónov platiacich predplatiteľov, a preto je podľa analytikov zrelá na vstup na Wall Street. Lenže to jej predpovedali aj v minulom roku a vstup neprišiel. Majitelia firmy majú totiž rezervovaný prístup ku klasickému IPO. Tvrdia, že je drahé a nechcú platiť vysoké poplatky veľkým bankám, ktoré zvyčajne vstup na burzu manažujú. Hodnota tejto firmy sa odhaduje na 16 miliárd dolárov.

Uber ešte vyčkáva

Na druhej strane jedna z najväčších firiem s potenciálnou trhovou hodnotou v desiatkach miliárd dolárov, Uber, sa zrejme na burzu neodváži vstúpiť ani tento rok. Optimisti odhadujú jej vstup až v roku 2019. V minulom roku táto firma, ktorá ponúka taxikársku aplikáciu, prekonala odchod jej šéfa Travisa Kalanicka. Ten na začiatku tohto roka predal časť svojich akcií vo firme v odhadovanej hodnote 1,4 miliardy dolárov. Skupina investorov na čele s japonskou skupinou SoftBank odkúpi akcie tejto alternatívnej taxi služby za osem miliárd dolárov, peniaze na rozvoj sú zabezpečené. Uber je síce stále v červených číslach, ale jeho hodnota sa odhaduje až na vyše 60 miliárd dolárov.

Ďalšie veľké ryby na obzore

Medzi ďalšími spoločnosťami, ktoré je dobré sledovať v tomto roku, je aj Dropbox. Firma ponúka cloudové skladovanie dát a má už okolo pol miliardy užívateľov a okolo 200-tisíc firemných klientov. Jej ziskovosť rastie a darí sa jej získavať aj investorov. O jej vstupe na burzu sa šuškalo už v minulom roku.

V prvej desiatke decacornov, ktoré by mohli vstúpiť na burzu, je aj americká firma SpaceX, ktorá sa venuje letom do vesmíru či Palantir, ktorá robí dátové analýzy. Obe majú odhadovanú trhovú hodnotu okolo 20 miliárd dolárov. Horúcim kandidátom na Wall Street je aj spoločnosť WeWork, ktorá ponúka coworkingové služby, teda zdieľanie firemných priestorov. Tejto americkej firme rastie počet zákazníkov aj tržby. Z ďalších firiem treba sledovať aj amerického dodávateľa taxi služieb Lyft, sociálnu sieť Pinterest, softwarové spoločnosti Zuora, Acquia či Apttus, ale aj firmu zameranú na IT bezpečnosť- Zscaler.

Nie všetky spomínané firmy na burzu naozaj vstúpia a nie všetky budú úspešné v získavaní kapitálu. Svedčí o tom aj neúspešná IPO firmy Snap, matky známej mobilnej aplikácie Snapchat. Trhová hodnota Snapu sa odhadovala na viac ako 17 miliárd dolárov, ale pri IPO na Wall Street získala len 3,4 miliardy a jej akcie potom v priebehu roka padali.

 

Jozef Ryník