- Euroskupina odklepla Aténam poslednú časť záchranného balíka v objeme 15 mld. EUR; rozhodla aj o predlžení splatnosti dlhu a úrokov.
- Ropa je pred výstupmi z kľúčového zasadnutia OPEC-u vo Viedni ,,nervózna“, rozhoduje sa o čiastočnom uvoľnení produkčných škrtov.
- Daimler, ako prvá automobilka, reaguje na obchodnú roztržku medzi USA a Čínou znížením očakávaného zisku; akcie európskeho automobilového priemyslu sú pod tlakom.
Ministri financií eurozóny odklepli na ostro sledovanom nočnom zasadnutí posledný 15 miliardový balík na dokončenie záchranného programu pre Grécko. Zároveň Aténam posunuli možnosť splácať dlhy až o desať rokov, čo by malo krajine dopomôcť postaviť sa na vlastné nohy a získať potrebnú kredibilitu na finančných trhoch. Z úst európskych politických špičiek je čoraz viac počuť slová o úspešnom príbehu dlhovej krízy. Grécko však nemá ani zďaleka vyhraté. Pacient sa síce zobudil z kómy, jeho stav však zostáva, vzhľadom na obrovský dlhový balvan, stále kritický.
Grécko prijalo rad štrukturálnych reforiem potrebných na získanie pomoci od veriteľov, čo dopomohlo ekonomike po dlhých rokoch recesie opäť rásť a dostať grécky rozpočet druhý rok do prebytku. Posun Grécka ocenili aj investori, ktorí opakovane skúpili emisie gréckych dlhopisov, čo predstavuje dôležitý krok k získaniu finančnej nezávislosti krajiny po skončení záchranného programu v auguste tohto roka.
Na druhej strane však po desiatich rokoch od krízy poklesol grécky HDP o štvrtinu a nezamestnanosť dosahuje 20 %. Problémom je najmä štruktúra ekonomiky, ktorá dlhodobo nedokáže garantovať dostatočné príjmy do rozpočtu. Ušetrené prebytky bude Grécko viazať na splácanie enormného dlhu. V čase ekonomického rastu a menových stimulov ECB na dlhopisovom trhu je refinancovanie jednoduché. Postupom času však bude musieť refinancovať lacný dlh z eurovalu drahšími trhovými úrokmi, čo vytvorí výrazný tlak na nadchádzajúce vlády, aby hospodárili rozumne. Dlh krajiny dosahuje 180 percent HDP, čo po Japonsku predstavuje druhú najvyššiu mieru zadlženia na svete. Cesta k úplnej finančnej slobode Grécka zostáva veľmi dlhá a sprevádzaná viacerými ekonomickými či politickými otáznikmi.