Chcem investovať
Indexové fondy naďalej valcujú
03. 04. 2020 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Ako vyplýva z analýzy spoločnosti S&P Dow Jones Indices, aj v uplynulom roku manažéri amerických aktívne riadených fondov výrazne zaostali za indexovými fondami. Údaje potvrdzujú, že nájsť kvalitný aktívne riadený fond je hľadaním ihly v kope sena. Oveľa rozumnejšie je orientovať sa na pasívne riadené indexové fondy (ETF), ktorých jedinou úlohou je čo najvernejšie kopírovať svoj podkladový index. Bez emócií, s nízkymi poplatkami a pre fyzické osoby s nulovou daňovou povinnosťou po roku od nákupu.

Podľa uvedenej analýzy bol uplynulý rok pre manažérov amerických aktívne riadených fondov štvrtým najhorším od roku 2001. Až 70 % z nich totiž v roku 2019 nedokázalo prekonať index S&P 1500 Composite. Pohľad na aktívne riadené podielové fondy zamerané na veľké americké spoločnosti hovorí tiež jednoznačnou rečou. Desiaty rok po sebe nedokázala väčšina manažérov poraziť index S&P 500. Vlani to bolo až 71 % fondov. Za poslednú dekádu dokázalo prekonať vyššie spomínaný index len 11 % manažérov.

Veľmi podobná situácia je aj v segmente stredných a malých amerických spoločností. Vlani prekonalo svoj porovnávajúci index len 32 % manažérov fondov zameraných na stredné spoločnosti a len 38 % manažérov, ktorí investujú do malých amerických spoločností. Dlhodobé čísla za uplynulých 10 rokov sú trochu lepšie, než pri veľkých spoločnostiach. V tomto segmente prekonalo index 16 % manažérov fondov, ktoré investovali do stredných amerických spoločností,  resp. 11 % manažérov investujúcich do malých spoločností.

V aktívne riadených dlhopisových fondoch je situácia paradoxne oveľa horšia. Len percentu aktívne riadených fondov zameraných na dlhodobé štátne dlhopisy sa za poslednú dekádu podarilo prekonať svoj porovnávací index. Pri fondoch, ktoré investovali do strednodobých štátnych dlhopisov, sa to podarilo 20 % manažérom. Najlepšie si počínali manažéri, ktorí riadili fondy investujúce do krátkodobých štátnych dlhopisov, keď na 10-ročnom horizonte prekonalo svoj porovnávací index 30 % aktívne riadených fondov.

Autor: