V piatok uzavreli finančné trhy týždeň pomerne pokojne napriek viacerým kľúčovým správam determinujúcim výhľad menovej politiky a stav ekonomiky. Väčší pohyb zaznamenal jedine pár euro dolár. Deň poznamenali opäť nižšie objemy pred predĺženým víkendom na väčšine svetovo významných búrz.
Dnes sa kvôli sviatkom neobchoduje v USA, Británii, Nemecku, Švajčiarsku a iných európskych krajinách.
Európske indexy otvárali v piatok s minimálnymi zmenami po pomerne slušných ziskoch v predchádzajúcich štyroch dňoch týždňa. Investori na starom kontinente sa stále sústredili na vývoj gréckej situácie a na početné makrodáta. Ani jedno však nedokázalo vyvolať zásadnejšie reakcie trhu. Pohyby prišli opäť až v poobedných hodinách na správy spoza Atlantiku.
Grécki predstavitelia pokračovali v piatok v rozhovoroch s európskymi lídrami na summite EÚ. Rokovania však stále nepriniesli žiadne konkrétne výsledky napriek tlaku Alexisa Tsiprasa na nemeckú kancelárku Merkelovú prijať benevolentnejší kompromis pre uvoľnenie peňazí. Hovorca gréckej vlády po stretnutí uviedol, že uzavrú dohodu do 10 dní. Víkend v tomto smere tiež nepriniesol žiadne nové informácie alebo riešenia. Len varovanie z Atén, že nebudú schopné uhradiť záväzky voči MMF splatné medzi 5. a 19. júnom v celkovej výške cez 1,5 mld. eur, lebo nebudú mať z čoho.
Kalendár makrodát bol v Európe bohatý. Nemecko potvrdilo rast ekonomiky v prvom kvartáli na úrovni 0,3% a zverejnilo podnikateľskú dôveru podľa inštitútu IFO. Tá nateraz prakticky nezmenenou úrovňou oproti aprílu nepotvrdila spomalenie expanzie naznačenej o deň skôr PMI indexmi. Mierne zlepšenie zaznamenala i francúzska podnikateľská dôvera, ktorá profituje z poklesu úročenia a eura. Talianske dáta maloobchodu, priemyselných predajov a objednávok boli slabšie oproti očakávaniam a v marci poklesli.
Poobede USA zverejnili inflačné dáta. Rast cenovej hladiny bol silnejší oproti trhovému konsenzu. Celkový index spotrebiteľských cien síce medziročne poklesol o 0,2%, no jadrová inflácia v apríli vzrástla medzimesačne o 0,3% a medziročne o 1,8%, čo bolo nad očakávaniami. Pomerne silný vývoj cenovej hladiny a pretrvávajúce solídne dáta trhu práce opäť viedli k priblíženiu očakávaní prvého zvýšenia sadzieb FEDom.
Neskôr boli tieto úvahy potvrdené samotnou šéfkou americkej centrálnej banky Janet Yellenovou, ktorá mala prejav po zavretí európskych parketov. Tá zopakovala svoj predchádzajúci postoj slovami, že slabosť americkej ekonomiky je prechodná a jej stav podporuje zvýšenie sadzieb do konca roka a následnú pozvoľnú normalizáciu menovej politiky.
Silnejšie inflačné čísla viedli na trhoch s nízkou likviditou k výraznému posilneniu dolára, ktoré si za obeť zobralo dovtedy zelené zlato a zisky knihujúcu ropu. Zlato nakoniec uzavrelo s minimálnou zmenou, no za týždeň si pripísalo stratu takmer 1,5%. Inflačný report pôsobil na žltý kov protichodne. Vyššia inflácia spravidla vedie k nákupom zlata, no očakávania zvýšenia sadzieb a silnejší dolár prevážili potrebu ochrany pred rastom cien. Ropa v piatok výraznejšie stratila, no dokázala si pripísať minimálny týždenný prírastok, už 10. v rade. Na ekonomické dáta a slová Janet Yellenovej nakoniec poklesli i americké vládne dlhopisy.
Prudšie oslabenie eura ale pomohlo európskym akciám, ktoré v závere dňa dokázali zmazať straty a deň uzavreli s minimálnymi zmenami. Týždeň bol však pre ne veľmi úspešný vďaka slabšiemu euru (voči doláru stratilo 3,8% za týždeň) a úmyslom ECB zvýšiť nákupy dlhopisov v máji a júni. Index Stoxx 600 si v jeho priebehu pripísal 2,85%. Americké akcie uzavreli mierne červené po tom, ako výhľad zvýšenia sadzieb v tomto roku investorov odradil od nákupov.
Dnes je väčšina svetových trhov zavretá kvôli rôznym sviatkom. Prázdny je tak i makrokalendár. Za zmienku stoja len prejavy dvoch členov FEDu, a to Lorrety Mesterovej a Stanleyho Fishera.
Nesviatkujúce ázijské trhy uzatvorili deň so silnými ziskami. Na 7-ročné maximum siahli čínske akcie a japonské na nové 17-ročné maximum. V prvom prípade sa investori naďalej tešia z neustále rozširovaných stimulov v Číne, kde naposledy vláda schválila infraštruktúrne projekty a zníženie dovozných ciel na kozmetiku a oblečenie. Podporu predstavuje i blížiace sa prepojenie búrz v Hong Kongu a Shenzene, čo je druhá najväčšia čínska burza obchodujúca prevažne menšie firmy. Japonským akciám pomáha posilnenie dolára.
V Európe sa pri prázdnych obchodníckych stoloch a kalendári pozornosť sústredí hlavne na Grécko a Španielsko. V prvom prípade na informácie o možno nezaplatení záväzkov Atén a v druhom prípade o výsledku regionálnych volieb konajúcich sa cez víkend. Vládnuca Ľudová strana premiéra Mariana Rajoya utrpela najväčšiu porážku za ostatných 20 rokov. Naopak úspech slávia nováčikovia na španielskej politickej scéne ľavicová protiúsporná strana Podemos, ktorej sa podarilo získať radnicu dokonca v Barcelone a stredopravá Ciudadanos presadzujúca trhové riešenia problémov. Tŕňom v oku investorov je hlavne prvá zmieňovaná, ktorú profilom prirovnávajú ku gréckej Syrize. Pred parlamentnými voľbami v novembri tak jej úspech vyvoláva obavy pred možným opakovaním gréckeho scenára na Pyrenejskom polostrove. Negatívne reaguje euro i akcie periférnych krajín.
Aktívum | Hodnota | Denná zmena |
S&P 500 | 2 126,06 | -0,22% |
Stoxx 600 | 407,74 | -0,03% |
Euro/dollar | 1,1013 | -0,89% |
Zlato | 1 206,20 | -0,01% |
Ropa WTI | 59,72 | -1,65% |