Chcem investovať
Inflácia je na ústupe, akcie aj dlhopisy rastú
14. 12. 2022 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

V centre pozornosti investorov boli v uplynulých mesiacoch obavy z inflácie a zásahov centrálnych bánk, ktoré priniesli ďalšie kolo prudkého zvyšovania úrokových sadzieb. Ako americký Fed, tak aj britská Bank of England zvýšili úrokové sadzby o 0,75 % na 4,0 %, resp. 3,0 %.

Napriek prísnejšej menovej politike sa nálada investorov po zverejnení výšky americkej inflácie za október výrazne zlepšila. Skutočnosť bola lepšia ako očakávania, čo posilnilo nádeje trhu, že inflácia v USA nateraz dosiahla svoj vrchol a mohla by byť menej agresívna. To vlialo novú nádej, čo pomohlo rastu indexu S&P 500 o 5,6 % a aj americkým štátnym dlhopisom, ktoré sa vrátili o 2,7 %. Predstava, že klesajúca inflácia by mohla znamenať koniec cyklu zvyšovania sadzieb, dala akciám aj dlhopisom nový rastový impulz.

Americké maloobchodné tržby ukazujú, že ekonomika je odolnejšia ako sa čakalo a spotrebitelia nakupovali viac, ako sa čakalo. Naďalej však existuje priepasť medzi negatívnym spotrebiteľským sentimentom a skutočným spotrebiteľským správaním.  V súčasnosti prevládajú nadmerné úspory a odolný trh práce nad rastúcimi obavami zo straty kúpnej sily. Miera nezamestnanosti v októbri mierne vzrástla na 3,7 % a počet pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti sa mierne zvýšil.

Znepokojujúci je však pokles bytovej výstavby a predaje existujúcich domov za október tiež vykázali ďalší negatívny vývoj. Prudký nárast 30-ročnej hypotéky s pevnou úrokovou sadzbou v priebehu roka znižuje dostupnosť bývania na úroveň z roku 2006.

Inflácia v eurozóne vzrástla medziročne o 10,6 %, čo je nové maximum. Hlavnými ťahúňmi boli ceny potravín a náklady na energie. Európa naďalej pociťuje dôsledky energetickej krízy a oneskoreného prenosu cien na koncových zákazníkov. Napriek tomu sa objavili aj prvé pozitívne lastovičky. Ceny výrobcov v Nemecku v októbri klesli o 4,2 %.

Riziko, že túto zimu dôjde plyn, sa v Európe ešte znížilo.

Riziko, že túto zimu dôjde plyn, sa v Európe v posledných týždňoch ešte znížilo vďaka relatívne miernym teplotám a zníženému dopytu. Na konci mesiaca boli zásobníky plné na 93 % kapacity. Ukazovatele ekonomickej aktivity v eurozóne v novembri prekvapili smerom nahor,  spotrebiteľská dôvera sa zlepšila z veľmi nízkych úrovní. Európske akcie vzrástli o 6,9 % a vládne dlhopisy eurozóny sa posilnili o 2,4 %.

V Číne zmiernili niektoré kontrolné opatrenia a zintenzívnili snahu zaočkovať viac starších ľudí. To znovu podnietilo nádeje, že krajina postupne smeruje ku koncu svojej politiky nulovej tolerancie k ochoreniu Covid-19. Toto oznámenie podnietilo obrat vo výkonnosti ázijských a rozvíjajúcich sa akcií. Silné oživenie čínskeho dopytu by bolo prospešné nielen pre Čínu, ale aj pre všetkých jej hlavných obchodných partnerov v regióne.

Akcie aj dlhopisy výrazne mažú straty

Široko diverzifikovaná akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ v novembri opäť rástla a za posledné dva mesiace zarobila takmer 10 %. Najrýchlejšie rástli akcie rozvíjajúcich sa krajín, hlavne Číny, ktoré poskočili po zmiernení covid opatrení o 10 %. Darilo sa aj ostatným pacifickým akciám, ktoré vzrástli o takmer 9,7 %.  Európa zaznamenala rast o solídnych 7,2 %. Pozitívne dopadli tiež veľké americké spoločnosti, i keď „len“ o 2 % mesačne.

Keď sme minulý mesiac hovorili o kozmetických zmenách smerom nahor, november bol pozitívny na všetkých frontoch, najmä na rozvíjajúcich sa trhoch. Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ medzimesačne rástla o 3,3 %. Pozitívny sentiment sa vyskytol na trhu s dolárovými dlhopismi na tzv. emerging markets a pozitívne boli tiež dlhopisy s neinvestičným ratingom. Príjemne prekvapili tiež európske inflačné dlhopisy. Naopak zaostávali veľké globálne emisie, ktoré prispeli len 1,3 %.

Alternatívna manažovaná stratégia Across Intelligent Alternative Portfolio+ tentokrát zaostala za svojimi väčšími riešeniami. Krach kryptomenovej burzy FTX sa negatívne podpísal na výkonnosti digitálnych mien. Oslabenie energií vplyvom nižšieho dopytu a teplejšieho počasia priniesol pokles v derivátnych pozíciách. Pozitívne sa prejavili privátne emisie, zlato, realitná zložka Vonovia a infraštruktúrne fondy.

Dlhopisy CEE sa mierne zotavujú

Iniciatíva na fronte sa presunula na stranu Ukrajincov, ktorí pred nastávajúcou zimou dosahujú väčšie či menšie úspechy proti ruským okupantom. Pokračovanie konfliktu sa však stále premieta aj do cien dlhopisov, ktoré sú súčasťou fondu. Ukrajinské dlhopisy majú posunutú splatnosť o 2 roky, teraz je otázka, ako sa vysporiadajú so svojimi povinnosťami ruské spoločnosti či bývalé sovietske republiky. Stále zostávajú dôvody domnievať sa, že príde k riadnemu splateniu dlhopisov. No napriek tomu sú v cenách započítané rizikové prirážky a tieto dlhopisy ostávajú naďalej pod svojimi maximami z konca roku 2021. Za ostatný mesiac Bond+ vzrástol o 5,4 %.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
V Across Private Investments pôsobí od roku 2017, v súčasnosti zastáva pozíciu Chief Investment Officer a zároveň podpredsedu predstavenstva. Zodpovedá za riadenie portfólio manažmentu, obchodovanie na finančných trhoch a produktový manažment. Absolvoval zahraničný obchod na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave, tréningové programy zamerané na obchodovanie s finančnými derivátmi vo Viedni, Londýne a New Yorku. Na predchádzajúcich pôsobiskách manažoval luxemburský privátny investičný fond, riadil obchodovanie s cennými papiermi na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, koordinoval obchod s energetickými derivátmi a komoditami, pôsobil aj ako risk manager. Od júna 2021 sa stal členom výkonného výboru Asociácie obchodníkov s cennými papiermi.