Vstup do nového týždňa bol plne podriadený stroskotaniu rozhovorov veriteľov s Gréckom, ktoré vo svete spustilo rizikovú averziu. Druhé husle ešte zohrali americké dáta v spojení s očakávaniami záverov pravidelného zasadania americkej centrálnej banky FED v stredu.
Informácie o rýchlom ukončení rozhovorov s gréckymi predstaviteľmi sú dobre známe. Európa vysiela do Atén signál, že lopta je na gréckych kopačkách a zadlžená krajina musí prísť s riešeniami naplňujúcimi požiadavky veriteľov. Postoj oboch strán sa však ešte včera pritvrdil. Európske média, ale aj politici pokračovali v otvorených diskusiách o prípravách plánov pre mimoriadnu situáciu v podobe bankrotu, či prípadného odchodu Grécka z eurozóny. Nemecká tlač dokonca priniesla špekulácie o blížiacich sa kontrolách kapitálových tokov v Grécku. Plánom by malo byť odrezať krajinu z európskeho platobného systému. Premiér Tsipras naopak obvinil veriteľov z plienenia Grécka. Očakávania aktuálne smerujú na štvrtkové stretnutie euroskupiny.
Európske aktíva tak boli samozrejme od otvorenia trhov v tomto týždni vypredávané. Akciové indexy zaznamenali straty až ku dvom percentám.
Dlh jadrových krajín na čele s Nemeckom cítil únik do kvality a na rastúce grécke riziká posilňoval. Periféria bola naopak vypredávaná. Spready sa zväčšili a dostali sa na najvyššie úrovne od augusta minulého roka napriek pokračujúcim nákupom zo strany ECB. Výnosy španielskych 10-ročných dlhopisov vzrástli 16 bodov a portugalských 22 bodov. Vysoká volatilita fixného výnosu tak pokračuje (napr. výnos španielskeho dlhopisu uvedenej splatnosti od polovice marca narástol z 1,15% na dnešných 2,5%). Výnos gréckych 2-ročných dlhopisov včera narástol o celých 310 bodov na 28,15%.
Paradoxne voči možnému exitu Grécka z eurozóny zostáva rezistentné euro, ktoré dokázalo včera v závere obchodovania vytlačiť mierne zisky voči doláru. Jedným z dôvodom boli prekvapivo slabšie dáta priemyslu za Atlantikom.
Tie naštrbili doterajší silný trend oživujúcej sa ekonomiky v druhom kvartáli. USA zverejnili proti očakávaniam klesajúcu májovú priemyselnú produkciu. Tá kontrahovala v štyroch z ostatných piatich mesiacov a dostala sa do technickej recesie (dva kvartály kontinuálneho poklesu). Americký priemysel je tak najväčšou obeťou silného dolára a prepadu cien komodít. Uvidíme, či naň zajtra zareaguje centrálna banka. Potvrdenie jeho slabosti poskytol i prieskum výrobnej aktivity FEDu v dištrikte New Yorku, ktorý prepadol na 2,5-ročné minimum, čo nedáva nádeje na oživenie priemyslu v druhej polovici roka. Pokračujúce známky oživenia však vysiela naďalej realitný trh, kde dôvera staviteľov poskočila na najvyššiu úroveň od septembra minulého roka, ktorá je zároveň pokrízovým vrcholom.
Americké akcie nasledovali svojich európskych partnerov a ukončili deň v stratách. Časť z nich síce dokázali zmazať po odrazení sa od významnej technickej úrovne. Zo slabších dát a rizikovej averzie profitovali americké vládne dlhopisy, ktorých výnos v prípade 10-ročných splatností poklesol o 0,036%.
Chýbajúca sila dolára, slabé dáta a záujem o bezpečné aktíva pomohli k miernym ziskom zlatu. Ropa naopak poklesla. Silnejšie nárasty zaznamenal zemný plyn, ktorý ťaží z rozmarov počasia v USA. V Mexickom zálive sa pravdepodobne formuje tropická búrka a na východnom pobreží pokračuje vlna neprerušeného teplého počasia, ktorá zvyšuje spotrebu elektrickej energie.
V utorkové ráno sa scenár vývoja nemení. Nad trhmi naďalej visia grécke mračná a opatrnosť pred zajtrajším vyhlásením FEDu, ktoré bude obsahovať i revíziu ekonomického výhľadu a očakávaní budúcich úrokových sadzieb komisie. Európske akcie pokračujú v silnejších výpredajoch so stratami cez percento. Rovnako stráca i periférny dlh a naopak tradične profitujú nemecké, holandské, švédske, britské a švajčiarske dlhopisy. Paradoxne je v ziskoch opäť i euro. Riziková averzia sa premieta i v poklese výnosov amerických Treasuries. Ázia dnes ukončuje deň rovnako červená.
Pozornosť sa teda sústredí naďalej na grécku ságu. Premiér Tsipras dnes cestuje na trojdňovú návštevu Ruska, čo asi neprospeje ochladnutým vzťahom s európskymi predstaviteľmi. Nemecko dnes sfinalizuje májovú infláciu a ponúkne investorskú dôveru ZEW. Inflačnými číslami sa pochváli i Británia a eurozóna zverejňuje predaje áut. USA majú na programe len začaté stavby domov a počet vydaných stavebných povolení v máji. V Bruseli by sa mali stretnúť ministri vnútra EÚ k téme rozdeľovania imigrantov. Európsky súdny dvor vyhlási verdikt k legálnosti predchádzajúceho programu nákupu dlhopisov ECB. USA by mali ponúknuť dlhodobý rozpočtový výhľad a projekcie.
Aktívum | Hodnota | Denná zmena |
S&P 500 | 2 084,43 | -0,43% |
Stoxx 600 | 383,02 | -1,63% |
Euro/dollar | 1,1283 | +0,15% |
Zlato | 1 186,38 | +0,40% |
Ropa WTI | 59,52 | -0,73% |