Chcem investovať
Investorov láka luxus. Whisky zhodnotila o stovky percent
17. 03. 2021 Čas čítania: 3 min
Blog
Blog

Pre bohatých ľudí je zväčša luxus vášňou. Môžu si dopriať drahé hodinky, auto, alkohol či šperky. Mnohé z toho následne využívajú pre vlastnú spotrebu a potešenie. Luxusné tovary sa však často stávajú aj predmetom investovania s vidinou budúceho zisku.

V aktuálnom The Wealth Report 2020 vytvorila spoločnosť Knight Frank rebríček svetovo najobľúbenejších luxusných investičných tovarov:

 1. Umenie
 2. Klasické autá
 3. Hodinky
 4. Víno
 5. Šperky
 6. Zriedkavá whisky
 7. Nábytok
 8. Farebné diamanty
 9. Mince
 10. Kabelky

Ktoré z uvedených tovarov však potešili investorov najväčším ziskom? Pozrite sa, ako sa týmto aktívam darilo na 10-ročnom horizonte v indexe Knight Frank Luxury Investment Index.

Najväčšie predaje roku 2020

Niektorí investori siahajú po luxusných investíciách priamo, teda nie prostredníctvom fondov. Aj preto získali vlani aukčné spoločnosti zaujímavé zisky. Neobrala ich o ne ani pandémia, keďže sa prispôsobili situácii spustením inovatívnych online platforiem a nových predajných formátov. Viete, aké najväčšie predaje sa uskutočnili v uplynulom roku?

 • Najdrahším vydraženým obrazom bol Triptych od Francisca Bacona, ktorý sa predal vlani v júni za 84,6 milióna USD. Ide o umelecké dielo rozdelené do troch častí, ale predávané ako jeden kus.
 • Najdrahším predaným klasickým vozidlom bol model Bugatti z roku 1932, ktorý v máji získal nový majiteľ za 7,1 milióna USD.
 • Za rekordných 6,2 milióna sa v auguste predala fľaša 55-ročnej japonskej whisky Yamazaki.
 • Za 560 tisíc USD sa v máji vydražil pár tenisiek, ktoré nosil jeden z najlepších basketbalistov histórie Michael Jordan.
 • Za vôbec najdrahšie vydraženú kabelku zaplatila nová majiteľka neuveriteľných 437 330 USD. Vyrobila ju spoločnosť Hermès, založená v roku 1837, ktorá je všeobecne považovaná za jedného z najprestížnejších svetových výrobcov kabeliek.

Zaujímate sa o luxus aj vy?

Napriek koronakríze zostáva odvetvie luxusných investícií naďalej v hľadáčiku investorov. Aukčná spoločnosť Sotheby´s uviedla, že až 70 % aukcií sa v roku 2020 uskutočnilo online.

Radi by ste sa aj vy podieľali na raste tohto segmentu, avšak nechcete sa vystaviť rizikám akými sú napr. nízka likvidita, kolísanie cien či vysoké obstarávacie a transakčné náklady? Jednou z možností, ako participovať na segmente luxusného tovaru, je akciový indexový fond Amundi S&P Global Luxury ETF, ktorý je súčasťou aj produktovej ponuky Acrossu.