Chcem investovať
Január bol mesiacom komodít. Ako uspeli Across riešenia?
16. 02. 2022 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Výnimočne silný rok 2021 kontrastoval so začiatkom nového roka. Rastúca inflácia, obavy z menového sprísňovania centrálnych bánk a napätie na východe Európy spôsobili rast volatility na trhoch. Akcie na rozvinutých trhoch poklesli v priemere o 5,3 %, rozvíjajúce sa trhy padali menej, a to o 1,9 %. Nárast cien energií, predovšetkým ropy a plynu a vyššie výnosy na dlhopisoch spôsobili, že energetické spoločnosti a finančné inštitúcie výrazne preskočili zvyšok trhu. Porazenými mesiaca sa stali tzv. rastové akcie, ktoré zaostali za tradičnými hodnotovými akciami najviac za posledných 20 rokov.

Medzi rastové akcie zahŕňame najmä IT sektor a technológie, pre ktoré boli v pandémii charakteristické najmä práca z domu a nízke úrokové sadzby. Trh sa však otáča v neprospech týchto akcií a nízke úroky sú v najbližších rokoch neudržateľné. To výrazne poznačí sektory s vysokou zadlženosťou.

Centrálne banky zostávajú pod tlakom zvyšujúcej sa inflácie. Americký FED je na najlepšej ceste ukončiť program nákupu dlhopisov už v marci, čím by začal redukovať svoju nafúknutú bilanciu. Rastúce výnosy amerických dlhopisov už majú v sebe započítaných predpokladaných päť zvýšení sadzieb v tomto roku.

Celkovo globálne dlhopisové trhy poklesli v januári o 2 %, výrazne menej ako akcie. Minulý mesiac však poskytol investorom cennú lekciu o tom, že v časoch rastúcej inflácie poskytujú dlhopisy menej ochrany, ako v prípade rizika recesie.

Lepšiu ochranu pred infláciou zabezpečujú komodity a január bol ich mesiacom. Cena ropy presiahla 90 dolárov za barel, najviac od októbra 2014. Dôvodom je pokles zásob a napätie na rusko-ukrajinských hraniciach.

Ako reaguje na zvyšujúcu sa infláciu svetová ekonomika?

Svetová ekonomika vysielala v úvode roka zmiešané signály. Na jednej strane zvyšujúci sa optimizmus nákupných manažérov, na druhej strane sklamanie na strane služieb, ktoré sa ocitli pod tlakom omikronu, nového variantu koronavírusu. Medzimesačne poklesli predaje, turizmus aj letecké služby, keďže rástla miera infekcií a hospitalizácií.

Avšak rast HDP v 4. kvartáli v USA dosiahol 6,9 %. Inflácia rástla už ku koncu roka – medziročne o 5 – 7 %, čo je najviac od roku 1982. Bola spôsobená predovšetkým rastom cien tovarov aj služieb.

V ďalších mesiacoch roka 2022 predpokladáme oslabenie vplyvu koronavírusu a zvýšenie dopytu, čo by mohlo zlepšiť výkonnosť podnikovej sféry, a tým zmierniť zvýšené náklady na energie a úroky. Rastúce výnosy dlhopisov a inflačné riziká výrazne viac preferujú akciovú a alternatívnu zložku pred dlhopismi.

Začiatok roka v znamení poklesov

V januári sa trh ocitol v korekcii, po ktorej široko diverzifikovaná akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ poklesla o 4,4 %, keď o percento prekonala padajúci benchmark. Najhoršie na tom boli americké spoločnosti, o ktorých sa už dlhšie hovorí ako o nadhodnotených. Americký S&P 500 klesal bezmála o -6,5 %, americké stredné spoločnosti padali o -7,3 %. Európa a Japonsko zaostali o niečo menej -4,9 % až -5,2 %. Najmenej padali akcie rozvíjajúcich sa trhov (-0,16 %), kde má veľký podiel Čína. Minulý rok však poklesla o -16 %, pričom americké akcie narástli o +25 %.

Dlhopisový trh pokračoval v poklesoch aj začiatkom roka. Politika centrálnych bánk a ich zápas s infláciou nás bude sprevádzať minimálne v prvej polovici roka. V porovnaní s akciami však prepad na dlhopisoch nebol nijako dramatický. Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ v roku 2021 poklesla o 1,8 %. Benchmark v podobe globálnych dlhopisov skončil v mínuse 2,5 %.

Najmenej sa darilo dlhopisom rozvíjajúcich sa krajín s vyšším kupónom, ktoré klesali na cene o -3,5 %. Rovnako na tom boli európske korporátne high yield dlhopisy s poklesom -2,4 %. Na opačnej strane spektra ostali americké korporátne dlhopisy s plávajúcim výnosom, ktoré síce nezarábali, ale neklesali na cene. Minimálny pokles zaznamenali aj európske inflačné dlhopisy, a to -0,2 %.

Rastúce ceny energií a realitného trhu nedokázali kompenzovať pokles v privátnych emisiách a infraštruktúrnych fondoch, čo spôsobilo mierny pokles výkonnosti alternatívnej manažovanej stratégie Across Intelligent Alternative Portfolio+. V januári klesol o 0,9 %. Komoditná časť priniesla rast o takmer 5,5 % a európsky realitný gigant Vonovia rástol o necelé 4 %. Naopak private equity spoločnosti poklesli o viac ako -7,5 % a infraštruktúrne investície o -2,7 %. Na alternatívnu zložku budú tento rok kladené výrazné očakávania, pretože by mohla do značnej miery absorbovať inflačné tlaky a byť protiváhou pred možným prehriatím sa akciového trhu.

Napätie na východe tlačí ceny nadol

Negatívne sa na výkonnosti Across Bond+ podieľa konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. Výnos do splatnosti ukrajinských dlhopisov sa dostáva nad 10 %, čo nepriaznivo ovplyvňuje precenenie ich dlhopisov. S veľkou pravdepodobnosťou sa jedná o dočasný jav, avšak opatrnosť v prípade dlhových nástrojov dotknutých krajín bývalého Sovietskeho zväzu je na mieste. V januári sa fond dostal po poklesu o 2,5 %, pričom priemerný výnos do splatnosti  dosiahol 6,6 % pri durácii 2,1; čo ho radí medzi top fondy v danej kategórii.

Zažiaril opäť Warren Buffett

Januárová korekcia zamiešala kartami aj pri oportunistických stratégiách. Poklesom sa nevyhol prakticky nik. Jediný, kto rástol, bol zástupca „starej dobrej“ hodnotovej školy Berkshire Hathaway, ktorý prekonal všetkých svojich konkurentov a rástol o 4,7 %. Za posledných 12 mesiacov sa zhodnotil o viac ako 37 %.

Kryptomeny si prešli ťažkým obdobím. Klesali o viac ako 20 %, čo v prípade digitálnych mien môže byť signál pre opätovný nástup investorov, ktorí môžu nakupovať v zľavách, ako sa to stalo v posledných rokoch pravidlom. Pod tlakom sa tiež ocitli zástupcovia rastových stratégií ako sú IT sektor, čistá energia a fintechy. Prebiehajúca výsledková sezóna a stav pandemickej situácie môže naznačiť, ktorým smerom sa oportunitné stratégie v tomto roku vydajú.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across Intelligent Portfolio 100+Across Intelligent Bond Portfolio+ a Across Intelligent Alternative Portfolio+.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.