Utorok priniesol množstvo katalyzátorov pre investičné rozhodnutia a veľmi zaujímavé a rozporuplné obchodovanie. Jednotlivé triedy aktív zaznamenávajú protichodný vývoj naznačujúci rozdielne očakávania a nejednotný pohľad na súčasnú ekonomickú a trhovú situáciu. Včera na trhoch dominovali správy ohľadom Grécka, ekonomické dáta spájané s výhľadom menovej politiky najmä v USA, pokračujúce prepady dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku a očakávania kľúčovej piatkovej americkej nezamestnanosti.
Rizikový sentiment bol prevažne ponurý. Akcie vo všetkých regiónoch sveta zaznamenali silnejšie straty. V dvojtýždenných silných výpredajoch pokračovali i dlhopisové trhy v Európe i USA. Darilo sa jedine komoditám. Dolár po volatilnom vývoji oslabil voči väčšine svetových mien.
Rast výnosov vládnych dlhopisov je do veľkej miery zarážajúci, hlavne jeho tempo. Úročenie na oboch brehoch Atlantiku prakticky za dva týždne vzrástlo na dvojmesačné maximá. Americké 10-ročné vládne dlhopisy sa včera obchodovali s výnosmi 2,19% a nemecké s 0,52%, kým pred dvoma týždňami ešte siahali na historické minimum 0,05%. Vývoj súvisí jednak s korekciou a vyberaním ziskov po ich predchádzajúcej masívnej niekoľko ročnej rely, s rastúcimi inflačnými očakávaniami, či budúcou menovou politikou. No je v rozpore s chýbajúcim rizikovým apetítom investorov a pretrvávajúcim vágnym vývojom svetovej ekonomiky.
Európske dáta boli včera prevažne lepšie. Naďalej potvrdzujú oživujúce sa hospodárstvo na starom kontinente. Medzi reportmi vyčnieva hlavne španielska zmena počtu nezamestnaných, ktorých pokles bol najväčší od júna minulého roka (vytvorených 118 tis. čistých pracovných miest). Európska komisia zvýšila odhad rastu ekonomiky menovej únie v tomto roku na 1,5% z predchádzajúcich 1,3% a odhad inflácie na 0,1% z -0,1%. Producentská deflácia v eurozóne zmiernila na -2,3% z februárových -2,8%.
Americké dáta boli zaujímavejšie. Obchodná bilancia zaznamenala v marci najväčší prepad deficitu za 18 rokov. Saldo zahraničného obchodu bolo najhlbšie od októbra roka 2008 (-51,4 mld. dolárov). Dovoz zaznamenal medzimesačný nárast o 7,7%, kým export vzrástol len o 0,9%. Prudký výkyv údaju súvisí so spustením prístavov po ukončení štrajkov na západnom pobreží. Paradoxne však vôbec nepomohlo vývozu, ale len importu, čo nie je dobrým signálom stavu americkej ekonomiky. Zverejnenie výrazne horšej obchodnej bilancie sa podpíše pod negatívnu revíziu prvokvartálneho HDP, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou padne do kontrakcie (prvý odhad hovoril o anualizovanom raste o 0,2%).
Aktivita v sektore služieb podľa indexu ISM zrýchlila expanziu v apríli (57,8 z marcových 56,5). Detaily však neboli natoľko oslňujúce.
Európske akcie neboli schopné udržať mierne ranné zisky. Hlavne na správy ohľadom Grécka spomínané vo včerajšom komentári poobede zamierili do väčších strát. Rozhovory sa napriek uplynulému progresu zastavili na niektorých kľúčových otázkach a olej do ohňa priliali vyjadrenia od MMF. Vzrástli pochybnosti zúčastnených úradníkov, či krajina bude opäť schopná uzavrieť dohodu do začiatku budúceho týždňa. Aténsky akciový index včera stratil takmer 4%.
Negatívne na akcie vplýval i spomínaný rast výnosov na kreditných trhoch a posilnenie eura v popoludňajších hodinách. Dolár reagoval skôr na slabšiu obchodnú bilanciu ako na zvýšenú aktivitu v službách a v priebehu dňa otočil zisky do strát. Dôvodom pohybu môže byť aj opatrnosť investorov a vyberanie ziskov z dolára pred údajmi americkej nezamestnanosti zverejnenými neskôr v týždni.
Americké akcie nadviazali na európskych partnerov a od úvodu obchodovania boli vypredávané. Dáta neponúkli jasnú barličku pre smerovanie trhov, preto predaje pripisujeme obavám o záver gréckej ságy a rastúcemu úročeniu v ekonomike, či možným dobrým číslam tvorby pracovných miest, ktoré by mohli znamenať skoršie utesnenie menovej politiky. Na trhu tak stále cítiť opatrnosť. Indexy nie sú schopné výraznejšie prekonať tohtoročné maximá a nadviazať na začínajúce rely. Akcie boli doteraz vždy nakoniec do ich sily vypredané a doterajšia stratégia investorov nakupovať poklesy sa vytratila.
Očakávane silné správy z trhu práce naznačujú i americké vládne dlhopisy, ktoré napriek rizikovej averzii na akciách poklesli. Spravidla býva ich vývoj opačný. Je zrejmé, že sa budú musieť tieto aktíva v najbližších týždňoch dobehnúť a jedno z nich sa bude musieť vzdať.
Darilo sa jedine komoditám. Na nové maximá siahla opäť ropa. Americká ľahká WTI uzavrela prvýkrát v tomto roku nad 60 dolárov za barel. Väčšina správ na energetických trhoch bola pozitívna. V Líbyi začali protesty zamestnancov prístavu prečerpávajúceho ropu do tankerov, čo by krátkodobo mohlo znížiť jej ponuku na trhoch. Rovnako očakávania ohľadom dnešného zverejnenia stavu zásob v USA boli optimistické. Celkový nárast by mal byť najnižší v tomto roku a v prípade hlavného zásobníka Cushing sa očakáva konečne výraznejší pokles zásob, čo potvrdil i utorkový report American Petroleum Institute po zavretí trhov.
Darilo sa i zlatu. Komoditám pomohol slabnúci dolár. Zlato reagovalo na správy o opätovnej stagnácii vyjednávania Grécka s veriteľmi. Drahý kov reagoval na výrazne horšiu americkú obchodnú bilanciu a na pozitívne signály o fyzickom dopyte, ktorý bol v apríli najsilnejší od augusta 2013. Zlato tak pocítilo zatváranie short pozícií, čo jeho cenu potlačilo vyššie.
Dnes si na finančných trhoch nevydýchneme. Pozornosť investorov sa bude naďalej sústrediť na Grécko, ekonomické dáta, početné prejavy centrálnych bankárov, vývoj dlhopisov, výsledkovú sezónu a aktívna môže byť i ropa.
Na poli makrodát vyzdvihujeme zverejňovanie PMI indexov v službách a maloobchodné predaje v eurozóne. Prím však zohrá súkromný odhad tvorby pracovných miest v USA od spoločnosti ADP. Konsenzus očakáva pomerne silný pokles počtu nezamestnaných, čo by viedlo k posilneniu dolára, poklesu dlhopisov, komodít i akcií, keďže by znamenal potenciálne skoršie zvýšenie sadzieb FEDom. Trend v uplynulých rokoch je však opačný. Pravidelne bývame svedkami slabého rastu ekonomiky v prvom kvartáli, ktorý je nasledovaný slabšími dátami nezamestnanosti v marci až máji. Výsledok je tak skutočne otvorený.
Investori svoje uši upriamia na prejav šéfky FEDu Janet Yellenovej okolo otvorenia amerických parketov. Okrem nej majú plánovanú reč ďalší traja členovia centrálnej banky. Vo Viedni sa stretnú predstavitelia OPECu a USA zverejnia týždennú zmenu zásob ropy a produkcie.
Pokračuje i výsledková sezóna. V Európe sa zmienku stoja spoločnosti ako Societe Generale, Credit Agricole, Telenor, Alstom, BMW, Skanska, Hugo Boss, J Sainsbury, Allianz, GlaxoSmithKline alebo Vestas. V USA napr. Chesapeake Energy, Whole Foods, Prudential, MetLife, Tesla alebo TripAdvisor.
Aktívum | Hodnota | Denná zmena |
S&P 500 | 2 089,46 | -1,18% |
Stoxx 600 | 391,01 | -1,46% |
Euro/dollar | 1,1185 | +0,35% |
Zlato | 1 193,32 | +0,42% |
Ropa WTI | 60,40 | +2,49% |