Posledné dni na trhu s ropou naznačili možné problémy. Jedným z nich je útok ukrajinských vojakov na území Ruska, kde sa snažili poškodiť dronom tretiu najväčšiu ruskú ropnú rafinériu asi 1 300 km od frontu. Zasiahli jednotku, ktorá spracúva asi 155 000 barelov surovej ropy denne. Hoci zdroje z rafinérie uviedli, že úder nespôsobil kritické škody, rafinéria predstavuje približne 6,2 % spracovateľskej kapacity Ruska.
Druhým faktorom, ktorý môže mať vplyv na trh, je útok Izraela na iránsku ambasádu v Sýrii. Je to otvorený útok voči Iránu, ktorý v Sýrii podporoval Hizbaláh s cieľom oslabovať Izrael. Irán zvoláva bezpečnostnú radu OSN s cieľom ohradiť sa voči tomuto útoku a vyhradzuje si právo na odpoveď. To naznačuje ďalšiu možnú priamu eskaláciu medzi Izraelom a Iránom. Nie len zástupnú proxy vojnu. V takom prípade predpoklady analytikov Bloomberg hovoria o tom, že by sa ropa mohla dostať nad 100 dolárov a v prípade destabilizácie celého regiónu až na 120 dolárov nakoľko by Irán mal v úmysle blokovať dodávky cez Hormuzský prieliv.
Tieto udalosti vytvárajú riziká pre trh s ropou, na čo už ceny čierneho zlata začínajú reagovať rastom. Ropa Brent atakuje 90 dolárov za barel a je najvyššie za posledných 6 mesiacov. Mohlo by sa zdať, že ropný trh nás nemusí zaujímať, no jeho presah je dnes ďaleko komplexnejší.
Centrálne banky zvýšili sadzby na možné maximum bez poškodenia ekonomickej aktivity práve preto, aby stlačili infláciu. Čo sa im nateraz darí. Cena ropy sa však prelieva do cien pohonných hmôt a tým pádom do transportu tovarov či služieb. Rast cien ropy povedie k rastu inflácie a k zmareniu plánov centrálnych bánk, ktoré už v lete chceli znižovať sadzby a toto očakávanie podporilo akciové trhy v doterajšom raste. Ropný šok by všetko zmenil. Sadzby by museli ostať bez zmeny napriek rastúcej inflácii a trhy by prehodnotili očakávania, čo by akcie aj dlhopisy stiahlo nadol.