Chcem investovať
Komodity padajú na nové niekoľko ročné minimá
24. 11. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Akcie vstúpili do nového týždňa pokojnejšie.

  • Komodity padajú napriek stabilizovanému doláru na nové niekoľko ročné minimá.
  • Meď a zlato včera zavreli najnižšie za 6 rokov, nikel za 12 a železná ruda za 10 rokov.
  • Výnimku včera tvorila len ropa, ktorú podporila prejavená ochota Saudov spraviť niečo s jej cenami.
  • Akcie konsolidovali predchádzajúce zisky s minimálnymi zmenami.
  • Pozornosť sa stále viac posúva na politiku FEDu po zvýšení, ktoré sa stáva hotovou vecou.
  • Dnes akcie v stratách, no komodity a euro rastú.
  • Turci zostrelili ruskú stíhačku.
  • Utorok bude hlavne o dátach a geopolitike, objemy môžu zostať nízke.

Vstup do nového týždňa bol pomerne pokojný. Zverejňované správy nemali potenciál ovplyvniť strednodobé trhové očakávania. Zobchodované objemy boli pred sviatkom Dňa vďakyvzdania nízke. Neinšpiratívne obchodovanie nakoniec viedlo ku konsolidácii minulo týždňových ziskov a miernym stratám.

Nosnými témami trhov zostáva uvoľnenie politiky v Európe a jej utesnenie v USA. V tomto smere sa nič nezmenilo. Šéfka FEDu Janet Yellenová v liste prezentovala svoje postoje. Uviedla, že zvýšenie je garantované, pokiaľ sa tempo tvorby pracovných miest a inflácie udrží. Zároveň ubezpečila, že cyklus utesňovania bude veľmi pozvoľný, keďže príliš agresívne sprísňovanie politiky by ohrozilo ekonomickú expanziu. Už sme niekoľko krát spomínali, že trhy sa začínajú viac sústrediť na otázku, čo bude po zvýšení.

Prvé utesnenie po deviatich rokoch je plne premietnuté v cenách, aj preto včera dolár nedokázal nadviazať na rastúce očakávania pokračovaním doterajšej rely. Futures na sadzby FEDu zvýšeniu priraďujú aktuálne 74%-nú pravdepodobnosť. Zo 72 ekonómov oslovených agentúrou Bloomberg 58 očakáva zdvihnutie sadzieb o 25 bodov a 12 ponechanie úrokov nezmenených.

V Európe odhady rozšírenia stimulov zvoľnili. Utesnenie politiky v USA vykonáva časť práce ECB oslabovaním eura. Silnejšia kritika signalizovania ďalšieho uvoľnenia zaznela tradične z Nemecka z úst Sabine Lautenschlaegerovej, ktorá nevidí dôvody a potrebu takýchto opatrení. Kvantitatívne uvoľňovanie podľa jej slov kupuje čas, no nerieši štrukturálne problémy. Nedá nám s ňou nesúhlasiť.

Toto dianie teda včera limitovalo ďalšie straty eura voči doláru a dnes ráno dokonca vedie k miernej korekcii zelenej bankovky.

Včera však stabilizácia dolára nedokázala zastaviť prepady komodít. Viaceré sa pozreli na niekoľko ročné minimá. Meď zatvárala na najnižšej cene za šesť rokov. Najuniverzálnejší priemyselný kov stratil v tomto roku už 25%, čo sú údaje recesie. Nikel padol na 12-ročné minimum a zlato zavrelo na úrovniach nevidených takmer šesť rokov.

Jedinú výnimku predstavovala ropa. Tá si prešla v pondelok volatilnejším obchodovaním. V úvode ju do strát poslali správy z Venezuely, ktorej predstavitelia varovali, že pokiaľ OPEC neobmedzí produkciu, cena môže v budúcom roku padnúť na 20 dolárov za barel. Podobne sa už pár dni dozadu vyjadrila banka Goldman Sachs. Neskôr však trend vývoja otočili správy zo Saudskej Arábie. Tá prvýkrát vážnejšie prezentovala ochotu spolupracovať s partnermi z kartelu i mimo neho na stabilizácii energetických trhov. Správa potešila ropných investorov pred blížiacim sa pravidelným zasadaním OPECu 4. decembra.

Dnes Ázia zatvára obchodovanie zmiešaná, prevažne zelená. Za vývojom stojí hlavne obrat komodít, ktoré aj vďaka stabilizovanému doláru korigujú predchádzajúce straty. Európske akcie sú však v prvých hodinách v silnejších stratách a podobne aj futures kontrakty na americké indexy.

V utorok sú na programe viaceré dáta ako nemecká podnikateľská dôvera Ifo, či francúzska podnikateľská dôvera. USA sa prezentujú prvou revíziou treťokvartálneho HDP, odhadom obchodnej bilancie, cenami domov a spotrebiteľskou dôverou.

Vplyv na trhy môže mať aj geopolitika. Ráno plnia médiá správy o zostrelení ruskej stíhačky Tureckom. Uvidíme, aký dopad bude mať tento krok na vývoj situácie a spolupráce na Blízkom Východe. Tejto správe pripisujeme časť aktuálnej opatrnosti investorov. Francúzsky prezident Francois Hollande pokračuje v mítingoch so svetovými lídrami. Po včerajšom stretnutí s britským premiérom Cameronom cestuje do Washingtonu, kde ho hostí americký prezident Obama.