Chcem investovať
Kryptomeny sú korením investičného portfólia. Pridávajte ho s mierou
08. 12. 2020 Čas čítania: 4 min
Blog
Blog

Kryptomeny (digitálne alebo virtuálne meny) sa začínajú čoraz intenzívnejšie tlačiť medzi alternatívne investície, ktoré sú doplnkom dlhových a majetkových (akciových) investícií. Možno ich označiť ako novodobý druh elektronických peňazí. Za ich vznikom bola snaha o vytvorenie decentralizovaného menového systému ako alternatívy k tomu súčasnému, ktorý je založený na tzv. fiat menách (fiat money, fiat currency). S kryptomenami je úzko spojená technológia blockchain. Ide o špeciálny druh distribuovanej decentralizovanej databázy, ktorá uchováva neustále sa rozširujúci počet záznamov chránených proti neoprávnenému zásahu zvnútra, ale aj zvonka. Táto technológia má veľkú budúcnosť a pomerne široké uplatnenie v rôznych oblastiach.

Špekulácia, nie bežná investícia

Investovanie do kryptomien je skôr špekuláciou ako štandardnou investíciou. Leitmotívom je snaha participovať na raste ich ceny v budúcnosti. Zhodneme sa s kritikmi kryptomien, ktorí tvrdia, že za nimi nie je zásadná vnútorná hodnota. Tú vidí zrejme len investičný romantik… Treba však zdôrazniť, že ani súčasný menový systém nie je zadarmo. Výroba bankoviek a mincí, bezpečnosť, dohľad nad menovým systémom a veci s ním súvisiace, stoja nemalé peniaze. Chýbajúca aktuálna vnútorná hodnota kryptomien však nie je ničím nezvyčajným ani medzi tradičnými wallstreetovými titulmi (napríklad akcie Tesly). V investovaní sú niekedy omnoho dôležitejšie očakávania. Ich nenaplnenie však býva tvrdo potrestané.

Koľko investovať?

Do kryptomien by ste mali investovať len také peniaze, o ktoré vám nebude ľúto prísť. Dôležité je stanoviť si podiel, ktorý kryptomeny budú mať vo vašom portfóliu. Dobrým štandardom sú 2 %, vyššie percento môže priniesť veľa radosti, ale aj žiaľu. Podiel kryptomien v portfóliu je dôležité priebežne sledovať a riadiť. Ak sa napríklad dostane nad 3 %, mali by ste svoju pozíciu znížiť na pôvodné 2 %. Toto samozrejme platí aj pri poklesoch – pri tom však pozor na prvú vetu tohto odseku – do kryptomien dávajte len také peniaze, ktorých stratu nebudete ľutovať.

Kam investovať?

Aktuálne existuje takmer 8-tisíc kryptomien, z ktorých drvivá väčšina nestojí za reč. Najväčšou kryptomenou je stále bitcoin, ktorý si udržiava viac než 60-percentný podiel na trhu. Dvojkou je ethereum (cca 12 %) a tretí v poradí je ripple (cca 5 %). Kompletný prehľad kryptomien je tu: https://coinmarketcap.com/. Pri investovaní do kryptomien je dobré orientovať sa na prvé dve, resp. tri kryptomeny, ktoré reprezentujú tri štvrtiny kryptomenového trhu.

Ako investovať?

  1. priamo – kryptomeny si kupujete do svojej kryptomenovej peňaženky prostredníctvom rôznych internetových platforiem (napr. Bitstamp)
  2. nepriamo –  prostredníctvom špeciálnych investičných fondov alebo trackerov napríklad cez Across. Tento spôsob má viacero výhod a pre bežného investora je veľmi jednoduchý – stačí vyplniť pokyn a ste na kryptomenovom trhu. Buď prostredníctvom bitcoinu alebo etherea, prípadne fondu, ktorý investuje do najvýznamnejších kryptomien.

Radšej s nimi ako bez nich

Okorenenie investičného portfólia kryptomenami dávalo doteraz zmysel a prinášalo aj atraktívny výnos. Za predpokladu, že ste nenakupovali draho. Napríklad od začiatku tohto roka vzrástla cena etherea o približne 350 % a bitcoinu o 160 %. Ak by mali kryptomeny vo vašom portfóliu len 2-percentný podiel, celkové zhodnotenie portfólia by dosiahlo viac než 5 %. V kombinácii s dobrými dlhopismi a akciami by ste sa vo výnosoch dostali hravo na dvojciferné číslo. Čo je v tomto zvláštnom roku výborný výsledok.

Autor: